My Favorite Movies


  1. capturedbychance
  2. Chance

Give list a short description

  capturedbychance's Rating My Rating
1
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur
One of my all time favorites
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Extended Version!!!
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Extended Version!!!
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Extended Verion!!!!
Awesome movie
5
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force)
All time favorite!!!
6
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Good actors, a story line for both genders and lots of action.
7
Platoon (1986,  R)
8
Troy (2004,  R)
9
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
10
The Last of the Mohicans (1992,  R)
11
Last of the Dogmen (1995,  PG)
12
Windtalkers (2002,  R)
13
Glory (1989,  R)
14
Up the Creek (1984,  R)
15
Saw (2004,  R)
16
The Last Samurai (2003,  R)
17
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
They do not make movies like these anyone.
18
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
19
The Outsiders (1983,  PG)
20
Ben-Hur (1959,  G)
21
Apocalypse Now (1979,  R)
22
The Thin Red Line (1999,  R)
23
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
24
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
25
Weird Science (1985,  PG-13)
26
Tears of the Sun (2003,  R)
27
Nell (1994,  PG-13)
Nell
Jodie Foster was outstanding in this movie.
28
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
awesome movie
29
300 (2007,  R)
300
One the Best movies I have seen in 2007 so far. Awesome effects, storyline, and acting. The fight scene were outstanding.
30
Barnyard (2006,  PG)
Barnyard
A very funny movie!!!
31
We Are Marshall (2006,  PG)
32
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
33
Apocalypto (2006,  R)
34
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys)
A well done movie with great CG.
35
Primeval (2007,  R)
Primeval
Action packed, end of the seat suspense and the CG is not bad either. A great date movie!!
36
Smoke Signals (1998,  PG-13)
37
Hostel: Part II (2007,  R)
Hostel: Part II
It is not often when a sequel surpasses the original movie. Hostel II was more realistic, better script and awesome actors. A must see movie!!!
38
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Freedom Writers
I was impressed with this movie. The story line was solid.
39
Missing In America (2005,  PG-13)
40
Aliens (1986,  R)
41
Shooter (2007,  R)
42
Black Snake Moan (2007,  R)
43
Pride (2007,  PG)
44
Pathfinder (2007,  R)
Pathfinder
A great, intense, action movie. Clancy Brown was amazing as always.
45
Highlander: The Search for Vengeance (2007,  Unrated)
Highlander: The Search for Vengeance
One of the best Animes I have seen in a while.
46
Yellow (2007,  R)
Yellow
Roselyn Sanchez's role was outstanding. Various dance styles. A movie that shows that dreams do come true.
47
The Ultimate Gift (2006,  PG)
The Ultimate Gift
Awesome actors, script and story line make an Awesome Movie
48
Perfect Stranger (2007,  R)
49
Grey Owl (1999,  PG-13)
50
The Jungle Book (1967,  PG)
51
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
Very impressed, great plot and suspese.
52
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
53
Skinwalkers (2007,  PG-13)
54
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
55
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
56
Behind Enemy Lines: Colombia (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments