My Favorite Movies


  CarlaRUs310696991's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
3
Dead Poets Society (1989,  PG)
4
Disturbia (2007,  PG-13)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Full Metal Jacket (1987,  R)
8
Girl, Interrupted (1999,  R)
9
Grease (1978,  PG)
10
Hot Fuzz (2007,  R)
11
Jarhead (2005,  R)
12
Love Actually (2003,  R)
13
Memento (2000,  R)
14
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Serendipity (2001,  PG-13)
17
Shaun of the Dead (2004,  R)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
24
Steel Magnolias (1989,  PG)
25
The Boondock Saints (1999,  R)
26
The Breakfast Club (1985,  R)
27
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
28
The Godfather (1972,  R)
29
The Green Mile (1999,  R)
30
The Goonies (1985,  PG)
31
The Illusionist (2006,  PG-13)
32
The Lake House (2006,  PG)
33
The Lost Boys (1987,  R)
34
The Shawshank Redemption (1994,  R)
35
The Silence of the Lambs (1991,  R)
36
Walk the Line (2005,  PG-13)
37
Sixteen Candles (1984,  PG)
38
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
39
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
40
Beyond Borders (2003,  R)
41
Transformers (2007,  PG-13)
42
U2 3D (2007,  G)
43
U2 - Rattle and Hum (,  PG-13)
44
U2 the Complete Story (,  Unrated)
45
U2 - An Unforgettable Journey (,  Unrated)
46
Vertigo 2005: U2 Live from Chicago (,  Unrated)
47
U2: Elevation 2001 Live from Boston (2001,  Unrated)
48
U2: PopMart Live from Mexico City (1997,  PG)
49
U2 Go Home: Live from Slane Castle (U2's Beautiful Day) (2002,  Unrated)
50
The Work of Director Anton Corbijn (2005,  Unrated)
51
The Work of Director Stéphane Sednaoui (2005,  Unrated)
52
Timeline (2003,  PG-13)
53
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007,  R)
54
Dear Frankie (2005,  PG-13)
55
300 (2007,  R)
56
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
57
Beowulf & Grendel (2005,  R)
58
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
59
Holes (2003,  PG)
60
The Battle of Shaker Heights (2003,  PG-13)
61
3:10 to Yuma (2007,  R)
62
Munich (2005,  R)
63
V for Vendetta (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments