My Favorite Movies
| CarlBarks's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
|
| 2 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 3 |
The Good, the Bad and the Ugly (1967, R) |
|
|
| 4 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 5 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
|
| 6 |
Mannen på taket (The Man on the Roof) (1976, R) |
|
|
| 7 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 8 |
For a Few Dollars More (1967, R) |
|
|
| 9 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 10 |
Framom främsta linjen (Beyond Enemy Lines) (2004, Unrated) |
|
|
| 11 |
Talvisota (Winter War) (1989, Unrated) |
|
|
| 12 |
Tuntematon sotilas (The Unknown Soldier) (1955, Unrated) |
|
|
| 13 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|



