My Favorite Movies


  carlosferro67's Rating My Rating
1
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
2
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) (1994,  R)
3
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) (1995,  R)
4
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) (1993,  Unrated)
5
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) (1992,  R)
6
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
7
Dragons of the Orient (1988,  Unrated)
8
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun (2005,  Unrated)
9
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) (1998,  R)
10
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) (1995,  R)
11
Once Upon a Time in China (1991,  R)
12
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
13
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
14
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) (,  R)
15
Long zai tian ya (Dragon Fight) (Dragon Kickboxer) (1988,  Unrated)
16
Long xing tian xia (The Master) (1989,  R)
17
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) (1983,  Unrated)
18
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
19
Kiss of the Dragon (2001,  R)
20
The One (2001,  PG-13)
21
Swordsman II (,  R)
22
Romeo Must Die (2000,  R)
23
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
24
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
25
Ju Dou (1990,  PG-13)
26
Dr. Wai in 'The Scripture with No Words' (Adventure King)(Mo him wong) (1996,  Unrated)
27
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
28
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
29
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
30
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
31
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
32
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
33
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) (1993,  Unrated)
34
Zhong hua wu shu (This Is Kung Fu) (1994,  Unrated)
35
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
36
Hero (2004,  PG-13)
37
Black Mask (1998,  R)
38
Fong Shi Yu II: Wan fu mo di (The Legend 2)(The Legend II) (1993,  R)
39
Shen nu, (The Goddess) (1934,  Unrated)
40
Hong Yan (Dam Street) (2005,  Unrated)
41
Shanghai Triad (1995,  R)
42
The Evil Cult (,  Unrated)
43
Beijing Bicycle (2001,  PG-13)
44
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2007,  R)
45
Jing ke ci qin wang (The Emperor and the Assassin) (1998,  R)
46
Hannibal Rising (2007,  R)
47
Who Am I? (,  PG-13)
48
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
49
The Fearless Hyena 2 (1983,  PG)
50
Xin qi long zhu (Dragon Ball: The Magic Begins) (1989,  Unrated)
51
Long xiao ye (Dragon Lord) (Dragon Strike) (Young Master in Love) (1982,  PG-13)
52
Siu chan chan (And I Hate You So) (2000,  Unrated)
53
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
54
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
55
The Medallion (2003,  PG-13)
56
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1987,  R)
57
A Chinese Ghost Story (1997,  Unrated)
58
New Police Story (San ging chaat goo si) (2004,  R)
59
Ji ji (Miracles - Mr. Canton and Lady Rose)(Black Dragon) (1989,  PG-13)
60
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
61
Nan er ben se (Invisible Target) (2008,  R)
62
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) (2006,  Unrated)
63
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) (2004,  Unrated)
64
Cham bin hung leng (Sleeping with the Dead) (2002,  Unrated)
65
Saan chuen liu shut II: Sik ji nyn gwai (A Wicked Ghost II: The Fear) (2000,  Unrated)
66
Waan ying dak gung (Hot War) (1998,  Unrated)
67
Piklik fo (Thunderbolt) (1995,  R)
68
Nan yang shi da xie shu (The Eternal Evil of Asia) (1995,  Unrated)
69
Lu ding ji (Royal Tramp) (1992,  R)
70
Lu ding ji II zhi shen long jiao (Royal Tramp II) (1992,  R)
71
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
72
San shi liu mi xing quan (The 36 Crazy Fists) (Blood Pact) (Master and the Boxer) (1977,  R)
73
Police Story II (1988,  PG-13)
74
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
75
Crime Story (1993,  R)
76
The Fearless Hyena (1979,  Unrated)
77
Young Master (1980,  PG-13)
78
Long de xin (Heart of the Dragon) (The First Mission) (1985,  R)
79
Chan is Missing (1982,  Unrated)
80
Jackie Chan's First Strike (Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo) (1997,  PG-13)
81
Dung fong tuk ying (Eastern Condors) (1987,  R)
82
The Quest (1996,  PG-13)
83
Nowhere to Run (1993,  R)
84
Sudden Death (1995,  R)
85
Cyborg (1989,  R)
86
Hard Target (1993,  R)
87
Knock Off (1998,  R)
88
Double Team (1997,  R)
89
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
90
In Hell (2003,  R)
91
Replicant (2001,  R)
92
The Order (2002,  R)
93
Derailed (2002,  R)
94
Legionnaire (1998,  R)
95
Until Death (2007,  R)
96
The Hard Corps (2006,  R)
97
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
98
Bloodsport (1988,  R)
99
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
100
Death Warrant (1990,  R)
101
Maximum Risk (1996,  R)
102
Kickboxer (1989,  R)
103
Desert Heat (Inferno) (1999,  R)
104
Wake of Death (2004,  R)
105
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1990,  R)
106
Black Eagle (1988,  R)
107
Double Impact (1991,  R)
108
Street Fighter (1994,  PG-13)
109
Universal Soldier (1992,  R)
110
Timecop (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments