Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  CarlosTheDiabolicalD's Rating My Rating
1
La Residencia (The House That Screamed) (The Boarding School) (The Finishing School) (2007,  Unrated)
Click to Rate
2
8 1/2 (1963,  Unrated)
Click to Rate
3
Eugenie (De Sade 70) (Eugenie... the Story of Her Journey Into Perversion) (1970,  NC-17)
Click to Rate
4
Deep Red (1975,  R)
Click to Rate
5
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
Click to Rate
6
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
7
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
Click to Rate
8
Run Lola Run (Lola rennt) (1998,  R)
Click to Rate
9
House (Hausu) (1977,  Unrated)
Click to Rate
10
Hollywood Chainsaw Hookers (1988,  R)
Click to Rate
11
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
12
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
13
Venus in Furs (1969,  R)
Click to Rate
14
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
15
Out of the Past (1947,  Unrated)
Click to Rate
16
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980,  R)
Click to Rate
17
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
Click to Rate
18
The Killer Must Kill Again (1975,  Unrated)
Click to Rate
19
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
Click to Rate
20
Before Sunset (2004,  R)
Click to Rate
21
Hard to Die (1990,  R)
Click to Rate
22
Nightmare Sisters (1987,  R)
Click to Rate
23
Tenebre (1987,  Unrated)
Click to Rate
24
Marquis de Sade: Justine (Deadly Sanctuary) (1969,  R)
Click to Rate
25
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate
26
Kyôfu joshikôkô: bôkô rinchi kyôshitsu (Terrifying Girls' High School: Lynch Law Classroom) (1973,  Unrated)
Click to Rate
27
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
Click to Rate
28
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
29
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama (1988,  R)
Click to Rate
30
Ilsa - The Wicked Warden (1977,  Unrated)
Click to Rate
31
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
32
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
Click to Rate
33
Zombi 2 (Zombie) (1980,  R)
Click to Rate
34
Fascination (1979,  Unrated)
Click to Rate
35
El Libro De Piedra (1969,  Unrated)
Click to Rate
36
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
Click to Rate
37
Slaughter High (1986,  R)
Click to Rate
38
Chopping Mall (Killbots) (1986,  R)
Click to Rate
39
Let Sleeping Corpses Lie(Non sideve profanare ilsonno deimorti)(The Living Dead at Manchester Morgue (1974,  R)
Click to Rate
40
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
Click to Rate
41
Trilogy of Terror (1975,  Unrated)
Click to Rate
42
Sette note in nero (Murder to the Tune of the Seven Black Notes)(The Psychic) (1977,  R)
Click to Rate
43
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1962,  Unrated)
Click to Rate
44
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
45
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1985,  R)
Click to Rate
46
Hasta El Viento Tiene Miedo (1968) (1968,  Unrated)
Click to Rate
47
Rope (1948,  PG)
Click to Rate
48
Phantom of Liberty (1974,  R)
Click to Rate
49
I Walked With a Zombie (1943,  Unrated)
Click to Rate
50
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  Unrated)
Click to Rate
51
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments