My Favorite Movies

  1. carpdan3
  2. Anthony

Give list a short description

  carpdan3's Rating My Rating
1
Rocky IV (1985,  PG)
Rocky IV 5.0 Stars
My All Time Fav Rocky Movie The Training Scenes are Amazing and the Fight is Rock's Biggest Challenge Yet--A Classic!!! The Big Fight is by far the toughest match ive seen.
Click to Rate
2
Rocky III (1982,  PG)
Rocky III 5.0 Stars
Love It! Stallone is in top form in this Classic in which the Champ (Rocky) loses his title to Clubber Lang after his Manager dies and has to find himself again to come back and win.Everyone is great in this and Rocky destroys Clubber with a nice 25 hit combo! Great Training scenes!
Click to Rate
3
Rocky V (1990,  PG-13)
Rocky V 5.0 Stars
A Very Underrated Rocky Movie! I love this and so do alot of other people i know.. He takes on the one he helped train (Tommy Gunn) in this one and i love the story about Rocky going back to his old neighborhood and the street fight at the end is Awesome! A True Crowd Pleaser!
Click to Rate
4
Rocky Balboa (1990,  PG)
Rocky Balboa 5.0 Stars
The Best Movie ive seen this Year! Seen it 3 times and i love it.Stallone created another Masterpiece,the training scene is Incredible!! A Must See
Click to Rate
5
Rocky (1976,  PG)
Rocky 5.0 Stars
Definetely the Greatest Underdog Story of All Time! Stallone is An Amazing Actor and this proves he is an Amazing Director as well..I never get enough of any Rocky Movie and this one is a Classic! 10 Stars!
Click to Rate
6
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
Rambo: First Blood Part II 5.0 Stars
The Best in the Rambo seres so far.Non-Stop Action!!
Click to Rate
7
Cobra (1986,  R)
Cobra 5.0 Stars
My first Stallone Movie and a Classic Action Pic.Great Character.Should have made a sequel..
Click to Rate
8
Tango & Cash (1989,  R)
Tango & Cash 5.0 Stars
I love this Movie! Its so funny and its got great Action and lots of good scenes and dialogue.Stallone & Kurt Russell are the best team yet!
Click to Rate
9
Rambo III (1988,  R)
Rambo III 5.0 Stars
Saw this one like 15 times at the Movies!!
Click to Rate
10
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
Click to Rate
11
The Exorcist III (1990,  R)
The Exorcist III 5.0 Stars
My all time Favorite Horror Movie--A Masterpiece in Moviemaking,truly scary and a Great Story..Amazing Actors and a very acceptional follow-up to the Original.Blatty is in top form directing his adaptation from his novel.George C Scott gives a Strong Performance.
Click to Rate
12
Over the Top (1987,  PG)
Over the Top 5.0 Stars
A Great Underrated Film that is a Great Story of father and son and the bond they develop as Sly picks up his son and drives across country taking apart the competition in an Arm Wrestling Tournament.
Click to Rate
13
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV) 5.0 Stars
Hands down the Best Movie of 2008! I love this Movie its a True Action film with a ton of Action to blow you out of your seat.Stallone is back with a Vengeance! I only wish it would have been longer.It ends too quickly!! I WANT MORE RAMBO!!! Nonetheless a Awesome Flick
Click to Rate
14
Rocky II (1979,  PG)
Rocky II 5.0 Stars
Of course a Classic cuz he wins the Title in this one! Sly is so funny and theres great dramatic scenes and a great fight with Creed.Rocky II is a winner!
Click to Rate
15
Lock Up (1989,  R)
Lock Up 5.0 Stars
I love this Movie! Great Acting and a really awesome action drama.I think if u call this schlock u obviously aint seen bad movies before,this has a very good plot and Stallone is Terrific!
Click to Rate
16
Demolition Man (1993,  R)
Demolition Man 5.0 Stars
This is A Great Movie! Sly and Snipes are both Excellent and the Action and Laughs are on key.
Click to Rate
17
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist 5.0 Stars
The 2nd Best Horror Movie Ever next to The Exorcist III Legion! Very Scary and Timeless Classic that still shocks people till this day.
Click to Rate
18
Natural Born Killers (1994,  R)
Natural Born Killers 5.0 Stars
One of my favorite Movies! Woody is Outstanding in this Extreme look at Violence in the Media and the World.Great Cast,Very Violent and Out there but entertains and never lets up for 2 hours!
Click to Rate
19
Judge Dredd (1995,  R)
Judge Dredd 5.0 Stars
Another Underrated Awesome Sly Movie with Awesome Action and Great Special Effects.Should have done a Sequel.
Click to Rate
20
The People Vs. Larry Flynt (1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt 5.0 Stars
Woody is Outstanding as Larry Flynt he should have won best actor that year.
Click to Rate
21
Money Train (1995,  R)
Money Train 5.0 Stars
Good Action Very Funny one of my favs
Click to Rate
22
Nighthawks (1981,  R)
Click to Rate
23
Daylight (1996,  PG-13)
Daylight 5.0 Stars
I like this Actioner...
Click to Rate
24
Get Carter (2000,  R)
Click to Rate
25
The Specialist (1994,  R)
Click to Rate
26
Oscar (1991,  PG)
Oscar 5.0 Stars
Sly is funny in this Comedy!
Click to Rate
27
Marked for Death (1990,  R)
Click to Rate
28
American History X (1998,  R)
American History X 5.0 Stars
One of the most powerful movies ever! Amazing performances by Edward Norton and Edward Furlong,all around Incredible Movie one of the Best!!!
Click to Rate
29
Out for Justice (1991,  R)
Click to Rate
30
Above the Law (1988,  R)
Click to Rate
31
Hard to Kill (1990,  R)
Click to Rate
32
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
Click to Rate
33
Under Siege (1992,  R)
Click to Rate
34
The Glimmer Man (1996,  R)
Click to Rate
35
Exit Wounds (2001,  R)
Click to Rate
36
Out for a Kill (2003,  R)
Click to Rate
37
Stop! or My Mom Will Shoot (1992,  PG-13)
Stop! or My Mom Will Shoot 3.5 Stars
This Movie cracks me up.
Click to Rate
38
The Crow (1994,  R)
The Crow 5.0 Stars
RIP Brandon Lee--u are so missed
Click to Rate
39
Today You Die (2005,  R)
Click to Rate
40
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
Exorcist - The Beginning 4.5 Stars
This Exorcist story takes place before the first film in which Father Merrin first encounters the devil.A pretty good story holds up well with a creepy setting.Stellan Skarsgard does exceptionally well as Merrin.Hopefully there will be another one in the trilogy.
Click to Rate
41
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
42
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 5.0 Stars
Alot of Tight Action Sequences
Click to Rate
43
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
44
Hero And The Terror (1988,  R)
Hero And The Terror 5.0 Stars
My Fav Chuck Norris Movie
Click to Rate
45
Submerged (2004,  R)
Click to Rate
46
Office Space (1999,  R)
Office Space 5.0 Stars
Possibly the Funniest Movie Ever Made and so true
Click to Rate
47
Bullet (1996,  R)
Bullet 5.0 Stars
Mickey Rourke is Amazing in this Drama
Click to Rate
48
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard 4.0 Stars
I think this was a pretty good Action flick but probobaly the weakest of all the Die Hard Movies im guessing because of the PG-13 Rating.Why they decided to make it that when all the others were R is beyond me but its still worth a watch.
Click to Rate
49
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
Showdown in Little Tokyo 5.0 Stars
Awesome Movie
Click to Rate
50
The Patriot (1998) (1998,  R)
Click to Rate
51
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America 5.0 Stars
I miss em!
Click to Rate
52
American Psycho (2000,  R)