My Favorite Movies


  Carrah137616688's Rating My Rating
1
Streets of Fire (1984,  PG)
2
Never Cry Werewolf (2008,  Unrated)
3
The American Mall (2008,  Unrated)
4
Fugitive Pieces (2008,  R)
5
How She Move (2008,  PG-13)
6
The Poet (Hearts of War) (2007,  Unrated)
7
Heart of the Storm (2004,  Unrated)
8
Murder at 75 Birch (1999,  Unrated)
9
Blóðbönd (Thicker Than Water) (2005,  Unrated)
10
Danielle Steel's Safe Harbour (2007,  PG-13)
11
Warlock III: The End of Innocence (1999,  R)
12
Hamlet (1996,  PG-13)
13
Titanic (1997,  PG-13)
14
Blood Diamond (2006,  R)
15
Window Theory (2005,  R)
16
Sexual Predator (2001,  R)
17
Running Red (2000,  Unrated)
18
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood (1996,  R)
19
Wicked Minds (2002,  Unrated)
20
Dr. Giggles (1992,  R)
21
Point of Entry (2007,  Unrated)
22
Almost Dead (1995,  PG)
23
The Ticket (1997,  PG-13)
24
Striking Poses (1997,  Unrated)
25
Jailbreakers (1994,  R)
26
Nightlight (View of Terror) (2003,  Unrated)
27
Kiss Me Deadly: A Jacob Keane Assignment (2008,  R)
28
Gone in the Night (1996,  Unrated)
29
The Rendering (Portrait macabre) (Portrait of a Murder) (2002,  PG)
30
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut) (,  Unrated)
31
Locusts (2005,  PG)
32
Boogeyman (2005,  PG-13)
33
Boogeyman 2 (2007,  Unrated)
34
Alien Apocalypse (2005,  Unrated)
35
Darkman 2 - The Return of Durant (1994,  R)
36
Moonstruck (1987,  PG)
37
The Witches of Eastwick (1987,  R)
38
Faithful (1996,  R)
39
Tea With Mussolini (1999,  PG)
40
Mermaids (1990,  PG-13)
41
Suspect (1987,  R)
42
If These Walls Could Talk (1996,  R)
43
Stuck On You (2003,  PG-13)
44
Prince Valiant (Prinz Eisenherz) (1997,  PG-13)
45
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
46
The Ringer (2005,  PG-13)
47
Bride of Chucky (1998,  R)
48
Valentine (2001,  R)
49
27 Dresses (2008,  PG-13)
50
Knocked Up (2007,  R)
51
Cry Baby (1990,  PG-13)
52
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
53
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
54
Ghost Rider (2007,  PG-13)
55
Grease (1978,  PG)
56
Grease 2 (1982,  PG)
57
Trapped (2002,  R)
58
The Italian Job (2003,  PG-13)
59
Mighty Joe Young (1998,  PG)
60
New Kids (1985,  R)
61
Leprechaun (1993,  R)
62
Leprechaun 2 (1994,  R)
63
Leprechaun 3 (1995,  R)
64
Leprechaun 4 - In Space (1997,  R)
65
Leprechaun in the Hood (2000,  R)
66
Leprechaun - Back 2 Tha Hood (2003,  R)
67
Bloodrayne (2006,  R)
68
BloodRayne II: Deliverance (2007,  R)
69
S Club - Seeing Double (2003,  PG-13)
70
Free Willy (1993,  PG)
71
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
72
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
73
High School Musical (2006,  Unrated)
74
High School Musical 2 (2007,  G)
75
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
76
Labyrinth (1986,  PG)
77
The Granny (The Granny: A Blood Relative) (The Matriarch) (1995,  R)
78
Scream (1996,  R)
79
Scream 2 (1997,  R)
80
Scream 3 (2000,  R)
81
Weird Science (1985,  PG-13)
82
Live Once, Die Twice (2006,  Unrated)
83
If Someone Had Known (1995,  Unrated)
84
Mystery Woman: Snapshot (2005,  Unrated)
85
Wrong Turn (2003,  R)
86
The Alphabet Killer (2008,  R)
87
Luna: Spirit of the Whale (2007,  PG)
88
P2 (2007,  R)
89
Halloweentown (1998,  Unrated)
90
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
91
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
92
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)
93
Selena (1997,  PG)
94
Enough (2002,  PG-13)
95
The Cell (2000,  R)
96
Angel Eyes (2001,  R)
97
Anaconda (1997,  PG-13)
98
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
99
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
100
Out of Sight (1998,  R)
101
U Turn (1997,  R)
102
The Mummy (1999,  PG-13)
103
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
104
The Way She Moves (2001,  Unrated)
105
Eye For An Eye (1996,  R)
106
Eddie and the Cruisers (1983,  PG)
107
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! (1989,  PG-13)
108
The Lost Boys (1987,  R)
109
Lost Boys 2: The Tribe (2008,  R)
110
A League of Their Own (1992,  PG)
111
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
112
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
113
Batman (1989,  PG-13)
114
Batman Returns (1992,  PG-13)
115
Batman Begins (2005,  PG-13)
116
Bad Boys (1995,  R)
117
Bad Boys II (2003,  R)
118
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
119
Disturbia (2007,  PG-13)
120
Liar Liar (1997,  PG-13)
121
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments