My Favorite Movies
My favorite movies I've seen since I was born!~*
| carrieunderwoodfan990's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 2 |
Win A Date With Tad Hamilton! (2004, PG-13) |
|
| 3 |
Awake (2007, R)
Hey! What can I say? It was an outstanding movie and it had an amazing storyline to go with it. Everything that Jessica Alba and Hayden Christensen are in is always good! I can't believe that that many people that go through heart surgeries die a lot of the times! That would be awful! I couldn't believe that someone could actually be awake during surgery and have hilutionations like that! AMAZING FILM!!!!!!* |
|
| 4 |
Push (2009, PG-13) |
|
| 5 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 6 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 7 |
The House Bunny (2008, PG-13) |
|
| 8 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 9 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 10 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 11 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 12 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 13 |
Lakeview Terrace (2008, PG-13) |
|
| 14 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 15 |
Aquamarine (2006, PG) |
|
| 16 |
Charlotte's Web (2006, G) |
|
| 17 |
The Perfect Man (2005, PG) |
|
| 18 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 19 |
Stop Loss (2008, R) |
|
| 20 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 21 |
Flicka (2006, PG) |
|
| 22 |
Zoom (2006, PG) |
|
| 23 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 24 |
Dreamer: Inspired by a True Story (2005, PG) |
|
| 25 |
Eight Below (2006, PG) |
|
| 26 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 27 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006, G) |
|
| 28 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 29 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 30 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 31 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 32 |
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006, PG) |
|
| 33 |
Snow Dogs (2002, PG) |
|
| 34 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 35 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 36 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 37 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 38 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 39 |
Daddy Day Camp (2007, PG) |
|
| 40 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 41 |
When a Stranger Calls (2006, PG-13) |
|
| 42 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 43 |
Son of the Mask (2005, PG) |
|
| 44 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 45 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 46 |
Holes (2003, PG) |
|
| 47 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 48 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 49 |
Alvin and the Chipmunks (2007, PG) |
|
| 50 |
The Lizzie McGuire Movie (2003, PG) |
|
| 51 |
Yours, Mine & Ours (2005, PG) |
|
| 52 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 53 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 54 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 55 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 56 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 57 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 58 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 59 |
Pulse (2006, PG-13) |
|
| 60 |
Scream 3 (2000, R) |
|
| 61 |
Scream 2 (1997, R) |
|
| 62 |
Scream (1996, R) |
|
| 63 |
Zathura (2005, PG) |
|
| 64 |
Arctic Tale (2007, G) |
|
| 65 |
Sky High (2005, PG) |
|
| 66 |
I Know Who Killed Me (2007, R) |
|
| 67 |
100 Million BC (2007, Unrated) |
|
| 68 |
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006, R) |
|
| 69 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 70 |
Yes Man (2008, PG-13) |
|
| 71 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 72 |
Romy and Michele's High School Reunion (1997, R) |
|
| 73 |
Like Mike (2002, PG) |
|
| 74 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13)
This movie rocks my socks. I never saw the first one, but everyone in my family who saw it said that this one was way, way better than the older one! I think it probably is too! I just loved the very ending scene where IRONMAN showed up at the very end! I LOVE IRONMAN!!! I think Ironman and the Incredible Hulk will team up in Ironman 2, HOPEFULLY!!!!!!!!* |
|
| 75 |
Moving McAllister (2007, PG-13) |
|
| 76 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 77 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 78 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 79 |
Bedtime Stories (2008, PG) |















































































