My Favorite Movies


  CaseyBear119001899's Rating My Rating
1
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
"A little glass vial!" This movie is downright amazing. A great soundtrack, a very origional storyline, an awesome cast, this movie has it all!
2
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
This was the biggest cult film of the seventies and still is. Five Stars!
3
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
4
Brüno (Bruno) (2009,  R)
5
Slither (2006,  R)
6
How High (2001,  R)
7
Office Space (1999,  R)
8
30 Days of Night (2007,  R)
9
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
10
Shock Treatment (1981,  PG)
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
12
Grease (1978,  PG)
13
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
The Godfather (1972,  R)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
A Clockwork Orange (1971,  R)
18
Fight Club (1999,  R)
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
20
Gladiator (2000,  R)
21
Braveheart (1995,  R)
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
25
Old School (2003,  R)
26
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
27
Finding Nemo (2003,  G)
28
Sin City (2005,  R)
29
The Matrix (1999,  R)
30
The Notebook (2004,  PG-13)
31
V for Vendetta (2006,  R)
32
Wedding Crashers (2005,  R)
33
Hairspray (2007,  PG)
34
Hairspray (1988,  PG)
35
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
36
A Dirty Shame (2004,  NC-17)
37
Jackass - The Movie (2002,  R)
38
Jackass: Number Two (2006,  R)
39
Jackass 3 (2010,  Unrated)
40
Toy Story (1995,  G)
41
Toy Story 2 (1999,  G)
42
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
43
Monsters, Inc. (2001,  G)
44
Up (2009,  PG)
45
Fired Up (2009,  PG-13)
46
Knocked Up (2007,  R)
47
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
48
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
49
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
50
The Jerk (1979,  R)
51
Slither (1973,  Unrated)
52
Public Enemies (2009,  R)
53
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
54
The Ladykillers (2004,  R)
55
Scary Movie (2000,  R)
56
Scary Movie 2 (2001,  R)
57
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
58
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
59
Scary Movie 5 (2011,  Unrated)
60
Jaws (1975,  PG)
61
Jaws 2 (1978,  PG)
62
Jaws 3 (1983,  PG)
63
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
64
The Toxic Avenger (1984,  R)
65
The Toxic Avenger, Part II (1989,  R)
66
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie (1989,  R)
67
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV (2000,  Unrated)
68
Alien (1979,  R)
69
Aliens (1986,  R)
70
Alien 3 (1992,  R)
71
Alien Resurrection (1997,  R)
72
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
73
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
74
The Evil Dead (1981,  NC-17)
75
Evil Dead 2 (1987,  R)
76
Army of Darkness (1993,  R)
77
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
78
I Can Do Bad All By Myself (2009,  PG-13)
79
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
80
I Love You, Man (2009,  R)
81
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
82
Clue (1985,  PG)
83
The Big Lebowski (1998,  R)
84
No Country for Old Men (2007,  R)
85
The Dark Knight (2008,  PG-13)
86
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
87
The Producers (2005,  PG-13)
88
The Producers (1968,  PG)
89
Jim Gaffigan: King Baby (2009,  Unrated)
90
Jim Gaffigan: Beyond the Pale (2005,  Unrated)
91
Stephen King's It (1990,  Unrated)
Stephen King's It
This was the best Stephen King movie. One of his best, anyway. But I was a little dissapointed, and if you haven't seen the movie this is a spoiler, that the killer was a giant spider. A great movie, not a great ending.
92
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
93
Stephen King's Desperation (2006,  R)
94
The Boogeyman (Stephen King's The Boogeyman) (1982,  Unrated)
95
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
96
Richard Pryor:Stand Up (,  Unrated)
97
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
98
RoboCop (1987,  R)
99
Robocop 2 (1990,  R)
100
Robocop 3 (1993,  PG-13)
101
Robocop - Dark Justice (2000,  R)
102
Robocop - Prime Directives - Meltdown (2000,  R)
103
Robocop: Prime Directives - Crash and Burn (2001,  R)
104
RoboCop (2010,  Unrated)
105
Robocop: Prime Directives - Resurrection (2001,  R)
106
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
107
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
108
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
109
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
110
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
111
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
112
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
113
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
114
Basket Case (1982,  R)
115
Basket Case 2 (1990,  R)
116
Basket Case 3: The Progeny (1992,  R)
117
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
118
Carnival of Souls (1998,  R)
119
Amusement (2008,  R)
120
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
121
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
122
Harold and Maude (1971,  PG)
123
Friday the 13th (2009,  R)
124
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009,  Unrated)
125
Friday the 13th (1980,  R)
126
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
127
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
128
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
129
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
130
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
131
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
132
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
133
Mystic Pizza (1988,  R)
134
Thank You For Smoking (2006,  R)
135
Wayne's World (1992,  PG-13)
136
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
137
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
138
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
139
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
140
Austin Powers 4 (2010,  Unrated)
141
The Ringer (2005,  PG-13)
142
Freddy Got Fingered (2001,  R)
143
Showgirls (1995,  NC-17)
144
Titanic (1997,  PG-13)
145
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
146
The Count of Monte Cristo (1934,  Unrated)
147
Dreamgirls (2006,  PG-13)
148
Footloose (2010,  PG-13)
149
Footloose (1984,  PG)
150
Fame (1980,  R)
151
Final Destination (2000,  R)
152
Final Destination 2 (2003,  R)
153
Final Destination 3 (2006,  R)
154
The Final Destination (2009,  R)
155
The Grudge (2004,  PG-13)
156
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
157
The Grudge 3 (2009,  R)
158
The Ring (2002,  PG-13)
159
The Ring Two (2005,  PG-13)
160
Small Soldiers (1998,  PG-13)
161
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
162
Dawn of the Dead (1979,  R)
163
Day of the Dead (1985,  Unrated)
164
Island of the Dead (2000,  R)
165
Land of the Dead (2005,  R)
166
Diary of the Dead (2007,  R)
167
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
168
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
169
Taxi Driver (1976,  R)
170
The International (2009,  R)
171
Jack Frost (1998,  PG)
172
Jack Frost (1996,  R)
173
Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman (2000,  R)
174
Dune (1984,  PG-13)
175
Dune (2010,  Unrated)
176
Cast Away (2000,  PG-13)
177
Brazil (1985,  R)
178
The Boys from Brazil (1978,  R)
179
Dead Silence (2007,  R)
180
The Breakfast Club (1985,  R)
181
Sixteen Candles (1984,  PG)
182
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
183
Yellow Submarine (1968,  G)
184
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
185
The Nine Lives of Fritz the Cat (1974,  R)
186
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
187
Confessions of a Porn Addict (2008,  Unrated)
188
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
189
Creepshow (1982,  R)
190
Creepshow 2 (1987,  R)
191
Creepshow III (2006,  R)
192
Eight Legged Freaks (2002,  PG-13)
193
Freaks (1932,  Unrated)
194
Flesh Freaks (2000,  Unrated)
195
Scanners (1981,  R)
196
The Goonies (1985,  PG)
197
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
198
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
199
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
200
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982,  R)
201
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983,  R)
202
Cheech and Chong's The Corsican Brothers (1984,  PG)
203
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
204
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
205
Saw (2004,  R)
206
Saw II (2005,  R)
207
Saw III (2006,  R)
208
Saw IV (2007,  R)
209
Saw V (2008,  R)
210
Saw (short film) (2003,  Unrated)
211
Silent Night, Deadly Night (1984,  R)
212
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 (1987,  R)
213
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out! (Blind Terror) (1989,  Unrated)
214
Silent Night, Deadly Night 4: Initiation (Bugs) (1990,  R)
215
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker (1991,  R)
216
Scream (1996,  R)
217
Scream 2 (1997,  R)
218
Scream 3 (2000,  R)
219
Scream, Blacula, Scream! (1973,  PG)
220
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
221
Scream, Baby, Scream (Nightmare House) (1969,  R)
222
Stomp! Shout! Scream! (2009,  Unrated)
223
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
224
Pulse: A Stomp Odyssey (2002,  Unrated)
225
The Stomp (2003,  Unrated)
226
Pulse (2006,  PG-13)
227
Pulse 2: Afterlife (2008,  R)
228
Pulse 3 (2008,  R)
229
Flatland (2007,  Unrated)
230
Flatland: The Movie (,  Unrated)
231
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
232
Transformers (2007,  PG-13)
233
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
234
Psycho (1960,  R)
235
Psycho (1998,  R)
236
American Psycho (2000,  R)
237
Psycho II (1983,  R)
238
Psycho III (1986,  R)
239
Psycho IV: The Beginning (1991,  R)
240
The Exorcist (1973,  R)
241
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
242
The Exorcist III (1990,  R)
243
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
244
Dominion - Prequel to the Exorcist (2005,  R)
245
The Exorcist Chronicles (2007,  Unrated)
246
28 Days Later (2003,  R)
247
28 Weeks Later... (2007,  R)
248
Apocalypse Now (1979,  R)
249
Amityville II: The Possession (1982,  R)
250
Amityville 3-D (1983,  PG)
251
Amityville IV: The Evil Escapes (1989,  R)
252
The Amityville Curse (1990,  R)
253
Amityville 1992: It's About Time (1992,  R)
254
Amityville - New Generation (1993,  R)
255
Amityville: Dollhouse (1997,  R)
256
The Amityville Horror (2005,  R)
257
The Birds (1963,  PG-13)
258
Blade Runner (1982,  R)
259
Cabin Fever (2002,  R)
260
Cabin Fever 2: Spring Fever (2009,  Unrated)
261
Candyman (1992,  R)
262
Candyman 2 - Farewell to the Flesh (1994,  R)
263
Candyman 3: Day of the Dead (1999,  R)
264
Carrie (1976,  R)
265
The Silence of the Lambs (1991,  R)
266
Hannibal (2001,  R)
267
Hannibal Rising (2007,  R)
268
The Cell (2000,  R)
269
The Cell 2 (2008,  R)
270
The Changeling (1980,  R)
271
Changeling (2008,  R)
272
Children of the Corn 3 - Urban Harvest (1995,  R)
273
Child's Play (1988,  R)
274
Child's Play 2 (1990,  R)
275
Child's Play 3 (1991,  R)
276
Child's Play (,  G)
277
Bride of Chucky (1998,  R)
278
Seed Of Chucky (2004,  R)
279
Christine (1983,  R)
280
Cujo (1983,  R)
281
House of 1000 Corpses (2003,  R)
282
The Devil's Rejects (2005,  R)
283
Don't Look Now (1973,  R)
284
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
285
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
286
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006,  R)
287
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th (2000,  R)
288
I Know Who Killed Me (2007,  R)
289
Eraserhead (1977,  Unrated)
290
Event Horizon (1997,  R)
291
Evilspeak (1982,  R)
292
Resident Evil (2002,  R)
293
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
294
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
295
House of the Dead (2003,  R)
296
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006,  R)
297
Hellraiser (1987,  R)
298
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
299
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
300
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
301
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
302
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
303
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
304
Hellraiser - Deader (2005,  R)
305
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
306
Hellraiser (2011,  Unrated)
307
Phantasm (1979,  R)
308
Phantasm II (1988,  R)
309
Phantasm III: Lord of the Dead (1994,  R)
310
Phantasm IV: Oblivion (1998,  R)
311
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
312
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (1999,  R)
313
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter (1999,  R)
314
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
315
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
316
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
317
Michael Clayton (2007,  R)
318
Accepted (2006,  PG-13)
319
The Hangover (2009,  R)
320
Seabiscuit (2003,  PG-13)
321
Team America - World Police (2004,  R)
322
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
323
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
324
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
325
Return of the Ghostbusters (2007,  PG-13)
326
Ghostbusters III (2012,  Unrated)
327
The Unborn (2009,  PG-13)
328
Casablanca (1943,  Unrated)
329
Citizen Kane (1941,  PG)
330
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
331
An American Haunting (2006,  PG-13)
332
The Haunting of Molly Hartley (2008,  PG-13)
333
Hercules (1997,  G)
334
Halloween (2007,  R)
335
Halloween (1978,  R)
336
Halloween H2O (1998,  R)
337
Halloween II (1981,  R)
338
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
339
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
340
Halloween - Resurrection (2002,  R)
341
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
342
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
343
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
344
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
345
Van Helsing (2004,  PG-13)
346
Toolbox Murders (2004,  R)
347
Smiley Face (2007,  R)
348
Interview with the Vampire (1994,  R)
349
Network (1976,  R)
350
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
351
Halo (,  PG-13)
352
The Tingler (1959,  Unrated)
353
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
354
House on Haunted Hill (1999,  R)
355
Return to the House on Haunted Hill (2002,  R)
356
The Omen (1976,  R)
357
Damien: Omen II (1978,  R)
358
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
359
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
360
The Omen (2006,  R)
361
Dolly Dearest (1992,  R)
362
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
363
Savage Vengeance, (I Spit on Your Grave 2: Savage Vengeance) (1993,  PG)
364
The Children (2008,  R)
365
Friday (1995,  R)
366
Next Friday (2000,  R)
367
Friday After Next (2002,  R)
368
Men in Black (1997,  PG-13)
369
Men in Black II (2002,  PG-13)
370
Black Hawk Down (2001,  R)
371
Black Christmas (2006,  R)
372
Black Christmas (1974,  R)
373
The Addams Family (1991,  PG-13)
374
Addams Family Values (1993,  PG-13)
375
Addams Family Reunion (1999,  PG)
376
Whore (2008,  Unrated)
377
Zombie Strippers (2008,  R)
378
Orgazmo (1998,  NC-17)
379
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
380
Ali G Indahouse - The Movie (2004,  R)
381
UHF (1989,  PG)
382
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
383
Hollow Man (2000,  R)
384
Hollow Man II (2006,  R)
385
Burn After Reading (2008,  R)
386
Tropic Thunder (2008,  R)
387
True Blood (1989,  Unrated)
388
Once Bitten (1985,  PG-13)
389
Young Frankenstein (1974,  PG)
390
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
391
Frankenstein (1931,  Unrated)
392
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
393
Rites of Frankenstein (Expériences érotiques de Frankenstein, Les) (1972,  Unrated)
394
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
395
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
396
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
397
Dracula 2000 (2000,  R)
398
Dracula (1931,  Unrated)
399
The Return of Dracula (The Curse of Dracula) (The Fantastic Disappearing Man) (1958,  PG)
400
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments