My Favorite Movies


  ch97424's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Shrek (2001,  PG)
4
Transformers (2007,  PG-13)
5
Pretty Woman (1990,  R)
6
Mean Girls (2004,  PG-13)
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
8
The Shawshank Redemption (1994,  R)
9
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10
50 First Dates (2004,  PG-13)
11
Love Actually (2003,  R)
12
Batman Begins (2005,  PG-13)
13
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
14
Remember the Titans (2000,  PG)
15
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
16
8 Mile (2002,  R)
17
Hitch (2005,  PG-13)
18
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
19
The Ring (2002,  PG-13)
20
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
21
A Cinderella Story (2004,  PG)
22
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
24
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
25
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
26
School of Rock (2003,  PG-13)
27
Shrek 2 (2004,  PG)
28
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
29
The Longest Yard (2005,  PG-13)
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
31
The Incredibles (2004,  PG)
32
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
33
Speed (1994,  R)
34
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
35
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
36
The Lake House (2006,  PG)
37
Premonition (2007,  PG-13)
38
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
39
While You Were Sleeping (1995,  PG)
40
The Prince of Egypt (1998,  PG)
41
Practical Magic (1998,  PG-13)
42
Forces of Nature (1999,  PG-13)
43
Love Potion #9 (1992,  PG-13)
44
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
45
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
46
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
47
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
48
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
49
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
50
Curious George (2006,  G)
51
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
52
Poison Ivy (1992,  R)
53
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
54
Home Fries (1998,  PG-13)
55
Far from Home (1988,  R)
56
Iron Man (2008,  PG-13)
57
Two Lovers (2008,  R)
58
Shakespeare in Love (1998,  R)
59
A Perfect Murder (1998,  R)
60
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
61
Almost Famous (2000,  R)
62
Raising Helen (2004,  PG-13)
63
The Four Feathers (2002,  PG-13)
64
Dr. T & The Women (2000,  R)
65
Freaky Friday (2003,  PG)
66
Labor Pains (2009,  PG-13)
67
Just My Luck (2006,  PG-13)
68
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
69
Georgia Rule (2007,  R)
70
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
71
Life-Size (2000,  G)
72
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
73
Sahara (2005,  PG-13)
74
Angels in the Outfield (1994,  PG)
75
We Are Marshall (2006,  PG)
76
Reign of Fire (2002,  PG-13)
77
Scorpion Spring (1996,  Unrated)
78
Jeff Dunham's Very Special Christmas Special (2008,  Unrated)
79
Jeff Dunham: Spark of Insanity (2007,  Unrated)
80
Jeff Dunham: Arguing with Myself (2005,  Unrated)
81
Legally Blonde (2001,  PG-13)
82
Cruel Intentions (1999,  R)
83
The Sweetest Thing (2002,  R)
84
Alice in Wonderland (1985,  Unrated)
85
Ghost Rider (2007,  PG-13)
86
Evan Almighty (2007,  PG)
87
The Golden Compass (2007,  PG-13)
88
Elektra (2005,  PG-13)
89
Saved! (2004,  PG-13)
90
The Sentinel (2006,  PG-13)
91
We Own the Night (2007,  R)
92
The Banger Sisters (2002,  R)
93
All About the Benjamins (2002,  R)
94
Exit Wounds (2001,  R)
95
Deliver Us from Eva (2003,  R)
96
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
97
Garden State (2004,  R)
98
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
99
The Princess Diaries (2001,  G)
100
Because I Said So (2007,  PG-13)
101
License to Wed (2007,  PG-13)
102
Racing Stripes (2005,  PG)
103
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
104
How to Deal (2003,  PG-13)
105
Romance and Cigarettes (2007,  R)
106
Brother Bear 2 (2006,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments