My Favorite Movies
| chandrahasareddy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 2 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 3 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 4 |
Before Sunset (2004, R) |
|
| 5 |
Memento (2000, R) |
|
| 6 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 8 |
Identity (2003, R) |
|
| 9 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 10 |
Atonement (2007, R)
There is hardly anything flawed in the movie. Acting is possibly the best we saw all of last year… explains why Keira is nominated for the Best Actress statute. Screenplay is simply perfect! The visuals and unfolding of scenes is an artist’s dream… Some of the scenes just left me spellbound! The real winner is how the story is told and how it ends! |
|
| 11 |
Serendipity (2001, PG-13) |











