My Favorite Movies


  chanelle2009's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Fave film!!!!!
2
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Again Another One I Could watch Over And And Over!
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Got Introduced this film by my dad. brillent!!!
4
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
ALL TIME FAVOURITE FILM EVER. Watched this for first time when i was 6 and no matter how many times i have seen it, can watch it repeatedly!!
5
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Have to rate this film. Was so excitied when i seen the trailer. Brought it on DVD. Action, funny, romance, Brad and Angelina what more do you need?
6
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
another Fave film 2 top actors. Love Chris Tucker!
7
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Love It x
8
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3
Want another one to be made lol
9
Superbad (2007,  R)
Superbad
LOVEEEEEEEEE ITT
10
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers
All about Tyrese Gibson! Ledge x
11
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Love my dance films. This goes down in my top 10. Loved it so much. Great actors.
12
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
13
Taken (2009,  PG-13)
Taken
never will get over how the first time i watched it, the film had me on the edge of my seat. Loved the story. Fantastic actor! James bond style
14
24: Redemption (2008,  Unrated)
24: Redemption
I never knew what 24 was untill a few months ago. Thank the lord that i got introduced to cutting edge 100% action. Kiefer Sutherland is a fantastic actor. He could be a james bond. I have never been on edge so much in 24. I got addicted. From start 2 finish it's nothing but none stop drama, action. The stories and immense. All round 5star. if they did more would rate it 100%. Very Very impressed.
15
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
16
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Best Chick Flick Ever!! cannot top the soundtrack, the moves, the story, the set. Everything jus great. This turned dancing all around. Will never get over the first time i watched it with my nan and mum. I wanted to be baby. Everyone......big Girls Don't..........Cry..........
17
Grease (1978,  PG)
Grease
I watched this film over and over and over. LEDGE film!!! I copied their moves, started the pink ladies at primary school and went looking for the boys like danny. Ha. Best chick flick up there with Dirty dancing.
18
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas)
So sad. Gripping film. Touching story. I think the rating says it all.
19
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire
This film changed my life! It really opened my eyes into the horrible things that actually happen in the world. I was young when i wactched this film, it left my jaw hanging open. I don't think think another film will do this to me again. Cutting story, Fantastic Actor - Denzel. This grabbed me from start to finish and left my heart pounding with so much to say. My viewpoint changed from this day. Thankyou.
20
This Time Around (2003,  Unrated)
This Time Around
Loved it. Brian Austin Green = Hot. 90210 star. Top ten films.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments