Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  ChaosSaiyajin's Rating My Rating
1
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) 5.0 Stars
Great adaptation of the manga, though somewhat different, it still retains the greatness of Death Note.
Click to Rate
2
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2006,  Unrated)
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) 5.0 Stars
Even better than the first Death Note, a nice adaptation of one of the most popular franchises in Japan.
Click to Rate
3
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) 5.0 Stars
Glorious. This movie is so awesome it's hard to put into words.
Click to Rate
4
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
V for Vendetta is amazing, and shows that we can't always just sit back and ignore what's going on around us in the world.
Click to Rate
5
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
This movie is so awesome, I can't even begin to say how great it truly is.
Click to Rate
6
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
7
Batoru rowaiaru II: Chinkonka ( Battle Royale II ) (2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka ( Battle Royale II ) 5.0 Stars
An amazing movie, though not as good as the first, it still has the awesome roots as the first, though.
Click to Rate
8
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth) (1997,  Unrated)
Click to Rate
9
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
Click to Rate
10
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
Amazing...better than the first two.
Click to Rate
12
Red Eye (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
A Time to Kill (1996,  R)
Click to Rate
14
The Rainmaker (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
21
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
22
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
23
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
24
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
28
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Daredevil (2003,  PG-13)
Click to Rate
30
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
32
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
Click to Rate
33
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
34
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
35
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments