My Favorite Movies


  Chappaquiddick's Rating My Rating
1
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
Click to Rate
2
Alien (1979,  R)
Click to Rate
3
All About Eve (1950,  Unrated)
Click to Rate
4
An American Werewolf in London (1981,  R)
Click to Rate
5
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
6
Bedazzled (1967,  PG)
Click to Rate
7
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1948,  Unrated)
Click to Rate
8
The Body Beneath (1970,  R)
Click to Rate
9
Blood Feast (1963,  Unrated)
Click to Rate
10
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
11
Bowling for Columbine (2002,  R)
Click to Rate
12
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
13
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
14
The Brides of Dracula (1960,  Unrated)
Click to Rate
15
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
Click to Rate
16
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
17
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 4.0 Stars
Check out Paul Mavis's excellent review at DVDTalk: click here
Click to Rate
18
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
19
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
20
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
21
Citizen Toxie - The Toxic Avenger IV (2002,  Unrated)
Click to Rate
22
Le Mépris (Contempt) (1963,  Unrated)
Click to Rate
23
The Curse of the Werewolf, (The Wolfman), (The Curse of Siniestro) (1961,  Unrated)
Click to Rate
24
The Day After (1983,  Unrated)
Click to Rate
25
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
26
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
Click to Rate
27
Dracula (1931,  Unrated)
Click to Rate
28
Dracula (1979,  R)
Click to Rate
29
Dracula Has Risen from the Grave (,  G)
Click to Rate
30
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
Click to Rate
31
Dracula vs. Frankenstein (1971,  PG)
Click to Rate
32
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
33
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Fanny and Alexander (1984,  R)
Fanny and Alexander 5.0 Stars
Check out Nate Meyers's review of Criterion's staggering 5-disc set at digitallyobsessed: click here
Click to Rate
35
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
Click to Rate
36
Foolish Wives (1922,  Unrated)
Click to Rate
37
Frankenstein and the Monster from Hell (1974,  R)
Click to Rate
38
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
Click to Rate
39
The Ghastly Ones (Blood Rites) (1968,  Unrated)
Click to Rate
40
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
42
GoldenEye (1995,  PG-13)
Click to Rate
43
Goldfinger (1964,  PG)
Click to Rate
44
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
45
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
46
The Gore-Gore Girls (1972,  R)
Click to Rate
47
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
Click to Rate
48
The Great Race (1965,  Unrated)
Click to Rate
49
Guru the Mad Monk (1970,  R)
Click to Rate
50
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
51
Halloween II (1981,  R)
Click to Rate
52
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
Click to Rate
53
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
Click to Rate