My Favorite Movies


  char2011's Rating My Rating
1
Cage (1989,  R)
2
Red Dragon (2002,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
American Psycho (2000,  R)
5
Apocalypse Now (1979,  R)
6
Armageddon (1998,  PG-13)
7
Big Fish (2003,  PG-13)
8
Blade (1998,  R)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
Blood Diamond (2006,  R)
11
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
greattttt
12
Casino (1995,  R)
13
Casablanca (1943,  PG)
14
Casino Royale (2006,  PG-13)
15
Cinderella Man (2005,  PG-13)
16
City of Angels (1998,  PG-13)
17
Constantine (2005,  R)
18
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
19
Cruel Intentions (1999,  R)
20
Dead Poets Society (1989,  PG)
21
Die Hard (1988,  R)
22
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
23
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
24
Empire Records (1995,  PG-13)
25
Fargo (1996,  R)
26
Full Metal Jacket (1987,  R)
27
Garden State (2004,  R)
28
Ghost (1990,  R)
29
Ghost Rider (2007,  PG-13)
30
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
great
31
Gone With the Wind (1939,  G)
32
Good Will Hunting (1997,  R)
33
Grease (1978,  PG)
34
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
cute
35
Ice Age (2002,  PG)
36
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
37
Independence Day (1996,  PG-13)
38
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
39
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
40
Interview with the Vampire (1994,  R)
41
Jaws (1975,  PG)
42
Jurassic Park (1993,  PG-13)
43
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
44
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
good
45
King Arthur (2004,  PG-13)
46
Labyrinth (1986,  PG)
47
Ladder 49 (2004,  PG-13)
48
Lost In Translation (2003,  R)
49
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
good
50
Lucky Number Slevin (2006,  R)
51
Madagascar (2005,  PG)
52
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
53
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
loved it
54
Meet the Parents (2000,  PG-13)
55
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
56
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
57
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
58
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
59
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
60
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
61
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
funny
62
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
63
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
64
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
65
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
fantastic
66
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
67
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
fantastic
68
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
69
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
70
Pitch Black (2000,  R)
71
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
72
Platoon (1986,  R)
73
Predator (1987,  R)
74
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
fantastic
75
Pride and Prejudice (2005,  PG)
76
Pulp Fiction (1994,  R)
77
Queen of the Damned (2002,  R)
78
Remember the Titans (2000,  PG)
79
Reservoir Dogs (1992,  R)
80
Resident Evil (2002,  R)
81
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
82
Rounders (1998,  R)
83
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
good
84
Saving Private Ryan (1998,  R)
85
Saw (2004,  R)
86
Saw II (2005,  R)
Saw II
great
87
Saw III (2006,  R)
88
Scarface (1983,  R)
89
Schindler's List (1993,  R)
90
Secret Window (2004,  PG-13)
91
Serenity (2005,  PG-13)
92
Seven (Se7en) (1995,  R)
93
Silent Hill (2006,  R)
94
Sin City (2005,  R)
Sin City
great
95
Sleepy Hollow (1999,  R)
96
Snakes on a Plane (2006,  R)
97
Speed (1994,  R)
98
Stand by Me (1986,  R)
99
Steel Magnolias (1989,  PG)
100
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
101
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
102
The Break-Up (2006,  PG-13)
103
The Breakfast Club (1985,  R)
104
The Butterfly Effect (2004,  R)
105
The Crow (1994,  R)
106
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
107
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
fair
108
The Fifth Element (1997,  PG-13)
109
The Godfather (1972,  R)
110
The Godfather, Part II (1974,  R)
111
The Godfather, Part III (1990,  R)
112
The Green Mile (1999,  R)
113
The Hills Have Eyes (2006,  R)
114
The Exorcist (1973,  R)
115
The Illusionist (2006,  PG-13)
116
The Last Samurai (2003,  R)
117
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
cute
118
The Lost Boys (1987,  R)
119
The Mask (1994,  PG-13)
120
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
great
121
The Italian Job (2003,  PG-13)
122
The Lake House (2006,  PG)
123
The Matrix Reloaded (2003,  R)
124
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
great
125
The Pacifier (2005,  PG)
126
The Passion of the Christ (2004,  R)
127
The Patriot (2000,  R)
128
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
129
The Pianist (2002,  R)
130
The Rock (1996,  R)
131
The Shawshank Redemption (1994,  R)
132
The Shining (1980,  R)
133
The Silence of the Lambs (1991,  R)
134
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
135
The Sound of Music (1965,  G)
136
The Village (2004,  PG-13)
137
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
138
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
great
139
Thirteen (2003,  R)
140
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
fantastic
141
Tombstone (1993,  R)
142
Top Gun (1986,  PG)
143
V for Vendetta (2006,  R)
144
Vanilla Sky (2001,  R)
145
Walk the Line (2005,  PG-13)
146
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
good
147
We Were Soldiers (2002,  R)
148
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
fantastic
149
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
150
When Harry Met Sally (1989,  R)
151
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
152
You Got Served (2004,  PG-13)
153
You've Got Mail (1998,  PG)
154
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
155
Young Frankenstein (1974,  PG)
156
House of the Living Dead (Curse of the Dead) (Doctor Maniac) (1973,  Unrated)
157
Night of the Dead (2006,  Unrated)
158
Return of the Living Dead: Necropolis (2005,  R)
159
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave (2005,  R)
160
Curse of the Living Dead (,  PG)
161
Children of the Living Dead (2001,  R)
162
Mad Doctor of Blood Island (Grave Desires)(Tomb of the Living Dead) (1972,  Unrated)
163
Helter Skelter (2004,  Unrated)
164
The Helter Skelter Murders (1972,  R)
165
Helter Skelter (Massacre in Hollywood) (1976,  Unrated)
166
Highlander (1995,  Unrated)
167
Highlander (1986,  R)
168
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
169
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
170
The Hitchhiker (2006,  Unrated)
171
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
172
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
173
Wilderness (2006,  R)
174
Clash (2006,  Unrated)
175
No Witness (2004,  R)
176
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
177
The Preacher's Wife (1996,  PG)
178
Demons of the Mind (Blood Evil)(Nightmare of Terror)(Blood Will Have Blood) (1972,  R)
179
Vengeance Is Mine (Blood for Blood) (1974,  R)
180
Blood Night (Blood Night: The Legend of Mary Hatchet) (2008,  Unrated)
181
The Thirsty Dead (Blood Hunt) (The Blood Cult of Shangri-La) (1974,  PG)
182
Die Schlangengrube und das Pendel (Blood of the Virgins)(The Blood Demon)(Torture Chamber) (1967,  Unrated)
183
White Line Fever (1975,  PG)
184
Death Line (,  Unrated)
185
Macon County Line (1974,  R)
186
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
187
Death Line (Raw Meat) (1972,  R)
188
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)
189
Night of Dark Shadows (Curse of Dark Shadows) (1971,  Unrated)
190
Dark Woods (1999,  Unrated)
191
Bloodsport IV: The Dark Kumite (1999,  R)
192
Dark Tides (1998,  Unrated)
193
Misa the Dark Angel (1997,  Unrated)
194
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
195
The Phantom of the Opera (1989,  R)
196
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
197
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
198
The Phantom of the Opera (1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments