My Favorite Movies


  CHARMEDDANGEROUS5842's Rating My Rating
1
Wise Girls 1929,  Unrated)
2
The Tommyknockers 1993,  R)
3
Sleepwalkers 1992,  R)
4
Thinner 1996,  R)
5
Firestarter 1984,  R)
6
The Langoliers 1995,  PG-13)
7
Storm of the Century 1999,  PG-13)
8
Cujo 1983,  R)
9
Dreamcatcher 2003,  R)
10
Misery 1990,  R)
11
Alexander 2004,  R)
12
The Wedding Date 2005,  PG-13)
13
The Boogeyman 1980,  R)
14
Darkness 2004,  PG-13)
15
Mean Girls 2004,  PG-13)
16
They 2002,  R)
17
Showgirls 1995,  NC-17)
18
Van Helsing 2004,  PG-13)
19
Land of the Dead 2005,  R)
20
Day of the Dead 2008,  R)
21
Little Black Book 2004,  PG-13)
22
Uptown Girls 2003,  PG-13)
23
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
24
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
25
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
26
Boys Don't Cry 1999,  R)
27
The Green Mile 1999,  R)
28
The Cell 2000,  R)
29
Honey 2003,  PG-13)
30
White Chicks 2004,  PG-13)
31
The Mexican 2001,  R)
32
Witchboard 1986,  R)
33
The Women of Brewster Place 1989,  Unrated)
34
Taking Lives 2004,  Unrated)
35
Catwoman 2004,  PG-13)
36
Blow 2001,  R)
37
Embrace of the Vampire 1994,  Unrated)
38
Deliver Us from Eva 2003,  R)
39
Closer 2004,  R)
40
Practical Magic 1998,  PG-13)
41
Swordfish 2001,  R)
42
Gothika 2003,  R)
43
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
44
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
45
Wrong Turn 2003,  R)
46
Cursed 2004,  PG-13)
47
Something New 2006,  PG-13)
48
Silent Hill 2006,  R)
49
Failure to Launch 2006,  PG-13)
50
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
51
Prozac Nation 2005,  R)
52
Bless the Child 2000,  R)
53
The Mermaid Chair 2006,  Unrated)
54
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
55
Soul Plane 2004,  R)
56
Hair Show 2004,  PG-13)
57
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
58
Waiting to Exhale 1995,  R)
59
Soul Food 1997,  R)
60
Kingdom Come 2001,  PG)
61
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
62
Malicious 1995,  R)
63
The Josephine Baker Story 1990,  R)
64
Stay Alive 2006,  PG-13)
65
Heartbreakers 2001,  PG-13)
66
The Broken Hearts Club 2000,  R)
67
Trick 1999,  R)
68
Material Girls 2006,  PG)
69
Beyond Borders 2003,  R)
70
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
71
Lies My Mother Told Me 2005,  Unrated)
72
Volcano 1997,  PG-13)
73
The Day After 1983,  Unrated)
74
Wolf Creek 2005,  R)
75
Jawbreaker 1999,  R)
76
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
77
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
78
Laurel Canyon 2003,  R)
79
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
80
The Notebook 2004,  PG-13)
81
Red Eye 2005,  PG-13)
82
Phat Girlz 2006,  PG-13)
83
Last Holiday 2006,  PG-13)
84
Hostel 2006,  R)
85
Guess Who 2005,  PG-13)
86
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
87
Brokeback Mountain 2005,  R)
88
Jarhead 2005,  R)
89
Wicker Park 2004,  PG-13)
90
The Butterfly Effect 2004,  R)
91
Bewitched 2005,  PG-13)
92
Beauty Shop 2005,  PG-13)
93
Flashdance 1983,  R)
94
Raise Your Voice 2004,  PG)
95
Campfire Tales 1998,  R)
96
Cruel Intentions 1999,  R)
97
Season of the Witch 2004,  R)
98
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
99
Terror Train 1980,  R)
100
Enough 2002,  PG-13)
101
The Family Stone 2005,  PG-13)
102
Lake Placid 1999,  R)
103
Cabin by the Lake 2000,  R)
104
I've Been Waiting for You 1998,  R)
105
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
106
A Walk to Remember 2002,  PG)
107
Saved! 2004,  PG-13)
108
Interview with the Vampire 1994,  R)
109
Queen of the Damned 2002,  R)
110
Identity 2003,  R)
111
Deep Impact 1998,  PG-13)
112
Dracula 2000 2000,  R)
113
An American Werewolf in London 1981,  R)
114
Clash of the Titans 1981,  PG)
115
The Bear 1989,  PG)
116
American Beauty 1999,  R)
117
Rest Stop 2006,  R)
118
Walk the Line 2005,  PG-13)
119
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
120
Eve's Bayou 1996,  R)
121
In Her Shoes 2005,  PG-13)
122
Devil in the Flesh 1998,  R)
123
Caught in the Act 1994,  PG-13)
124
Herbie Rides Again 1974,  G)
125
Plain Truth 2004,  Unrated)
126
Not Like Everyone Else 2006,  Unrated)
127
An American Haunting 2006,  PG-13)
128
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
129
Dance with Me 1998,  PG)
130
Step Up 2006,  PG-13)
131
Coach Carter 2005,  PG-13)
132
Center Stage 2000,  PG-13)
133
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
134
Bring It On 2000,  PG-13)
135
The Associate 1996,  PG-13)
136
The Bone Collector 1999,  R)
137
Gia 1997,  R)
138
View from the Top 2003,  PG-13)
139
The Sweetest Thing 2002,  R)
140
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
141
Mom at Sixteen 2005,  Unrated)
142
Another Woman's Husband 2000,  Unrated)
143
Christina's House 2000,  R)
144
The House That Dripped Blood 1970,  PG)
145
Sex and the Single Mom 2003,  Unrated)
146
Beach Girls 2005,  Unrated)
147
The Truth About Jane 2000,  Unrated)
148
Rosemary's Baby 1968,  R)
149
The Secret Life of Zoey 2002,  Unrated)
150
Friday 1995,  R)
151
Next Friday 2000,  R)
152
Friday After Next 2002,  R)
153
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
154
Sugar & Spice 2001,  PG-13)
155
Valentine 2001,  R)
156
The Skulls 2000,  PG-13)
157
Don't Say a Word 2001,  R)
158
Cherry Falls 2000,  R)
159
Deep Blue Sea 1999,  R)
160
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
161
Heathers 1989,  R)
162
Single White Female 1992,  R)
163
Disturbing Behavior 1998,  R)
164
The Faculty 1998,  R)
165
Abandon 2002,  PG-13)
166
Murder by Numbers 2002,  R)
167
Cold Creek Manor 2003,  R)
168
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
169
Sphere 1998,  PG-13)
170
Anywhere But Here 2000,  PG-13)
171
The Banger Sisters 2002,  R)
172
Private Benjamin 1980,  R)
173
Not Without My Daughter 1991,  PG-13)
174
A League of Their Own 1992,  PG)
175
Hard Rain 1998,  R)
176
The Bad Seed 1956,  Unrated)
177
Bastard out of Carolina 1996,  R)
178
The Burning Bed 1984,  Unrated)
179
Blonde 2001,  Unrated)
180
Buried Secrets 1996,  Unrated)
181
Confessions of an American Bride 2005,  Unrated)
182
Co-ed Call Girl 1996,  Unrated)
183
Dangerous Child 2001,  Unrated)
184
Double Jeopardy 1999,  R)
185
Twisted 2004,  R)
186
Kiss The Girls 1997,  R)
187
Eye of the Beholder 2000,  R)
188
Eye For An Eye 1996,  R)
189
Flirting with Danger 2006,  Unrated)
190
For One Night 2006,  Unrated)
191
A Girl Thing 2001,  Unrated)
192
Hunger Point 2003,  Unrated)
193
Iron Jawed Angels 2003,  Unrated)
194
The Perfect Wife 2002,  Unrated)
195
She-Devil 1989,  PG-13)
196
Sleeping with the Devil 1997,  PG)
197
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
198
Trucks 1997,  R)
199
Christine 1983,  R)
200
Maximum Overdrive 1986,  R)
201
The Color Purple 1985,  PG-13)
202
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
203
Ray 2004,  PG-13)
204
Set It Off 1996,  R)
205
The Cookout 2004,  PG-13)
206
Woo 1998,  R)
207
White Noise 2005,  PG-13)
208
What Makes a Family 2001,  Unrated)
209
National Treasure 2004,  PG)
210
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
211
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
212
The Brady Bunch Movie 1995,  PG-13)
213
A Very Brady Sequel 1996,  PG-13)
214
Widow on the Hill 2005,  Unrated)
215
Overboard 1987,  PG)
216
Pitch Black 2000,  R)
217
Road Trip 2000,  R)
218
Tamara 2006,  R)
219
King Arthur 2004,  PG-13)
220
Four Brothers 2005,  R)
221
GoldenEye 1995,  PG-13)
222
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
223
Die Another Day 2002,  PG-13)
224
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
225
Constellation 2005,  PG-13)
226
Because I Said So 2007,  PG-13)
227
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
228
The Reaping 2007,  R)
229
Perfect Stranger 2007,  R)
230
Tower of Blood 2005,  R)
231
Write & Wrong 2007,  Unrated)
232
I Know Who Killed Me 2007,  R)
233
The Happening 2008,  R)
234
The Ruins 2008,  R)
235
The Family That Preys 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments