Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ChaseAllen212599512's Rating My Rating
1
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
3
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
4
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
5
Bad Boys (1995,  R)
6
Bad Boys II (2003,  R)
7
Big Momma's House (2000,  PG-13)
8
Billy Madison (1995,  PG-13)
9
Black Hawk Down (2001,  R)
10
Blood Diamond (2006,  R)
11
Blow (2001,  R)
12
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
13
Casino Royale (2006,  PG-13)
14
Con Air (1997,  R)
15
Constantine (2005,  R)
16
Die Hard (1988,  R)
17
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
18
Four Brothers (2005,  R)
19
Friday (1995,  R)
20
Friday After Next (2002,  R)
21
Ghost Rider (2007,  PG-13)
22
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
23
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
24
Hot Fuzz (2007,  R)
25
I Am Legend (2007,  PG-13)
26
Independence Day (1996,  PG-13)
27
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
28
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
29
Jaws (1975,  PG)
30
Jurassic Park (1993,  PG-13)
31
King Kong (2005,  PG-13)
32
Knocked Up (2007,  R)
33
Liar Liar (1997,  PG-13)
34
Little Nicky (2000,  PG-13)
35
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
36
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
37
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
38
Meet the Parents (2000,  PG-13)
39
Men in Black (1997,  PG-13)
40
Men in Black II (2002,  PG-13)
41
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
42
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
43
Next Friday (2000,  R)
44
Night at the Museum (2006,  PG)
45
Norbit (2007,  PG-13)
46
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
47
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
50
Pitch Black (2000,  R)
51
Predator (1987,  R)
52
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
53
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
54
Rocky (1976,  PG)
55
Rocky Balboa (2006,  PG)
56
Rocky II (1979,  PG)
57
Rocky III (1982,  PG)
58
Rocky IV (1985,  PG)
59
Rush Hour (1998,  PG-13)
60
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
61
Saw (2004,  R)
62
Saw II (2005,  R)
63
Saw III (2006,  R)
64
Scarface (1983,  R)
65
Scary Movie (2000,  R)
66
Scary Movie 2 (2001,  R)
67
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
68
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
69
Shaun of the Dead (2004,  R)
70
Shooter (2007,  R)
71
Signs (2002,  PG-13)
72
Snakes on a Plane (2006,  R)
73
Spider-Man (2002,  PG-13)
74
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
75
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
76
Speed (1994,  R)
77
Super Troopers (2001,  R)
78
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
79
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
80
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
81
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
82
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
83
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
84
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
85
The Butterfly Effect (2004,  R)
86
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
87
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
88
The Hills Have Eyes (2006,  R)
89
The Longest Yard (2005,  PG-13)
90
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
91
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
92
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
93
The Mask (1994,  PG-13)
94
The Mummy (1999,  PG-13)
95
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
96
The Rock (1996,  R)
97
The Shawshank Redemption (1994,  R)
98
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
99
The Terminator (1984,  R)
100
The Transporter (2002,  PG-13)
101
The Waterboy (1998,  PG-13)
102
Titanic (1997,  PG-13)
103
Transformers (2007,  PG-13)
104
Anaconda (1997,  PG-13)
105
Anaconda III (2008,  Unrated)
106
Jaws 2 (1978,  PG)
107
Jaws 3 (1983,  PG)
108
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
109
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
110
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
111
Jurassic Park IV (,  Unrated)
112
Shark Attack (1999,  R)
113
Shark Attack 2 (2000,  R)
114
Shark Attack 3: Megalodon (2002,  R)
115
Spring Break Shark Attack (2005,  Unrated)
116
Godzilla (1998,  PG-13)
117
Die Another Day (2002,  PG-13)
118
Iron Man (2008,  PG-13)
119
88 Minutes (2008,  R)
120
The Punisher (2004,  R)
121
Punisher: War Zone (2008,  R)
122
Primeval (2007,  R)
123
Alligator (1980,  R)
124
Alligator II: The Mutation (Alligator 2) (1991,  PG-13)
125
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
126
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
127
Crocodile Dundee in Los Angeles (2001,  PG)
128
The Crocodile Hunter - Collision Course (2002,  PG)
129
Rogue (Rogue Crocodile) (2008,  R)
130
Crocodile (2000,  R)
131
Crocodile 2: Death Swamp (2001,  R)
132
Dinocroc (2003,  R)
133
Project Viper (2002,  R)
134
National Geographic: Super Croc (2002,  Unrated)
135
Dawn of the Dead (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments