Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Chaser67431697's Rating My Rating
1
The Spirit (2008,  PG-13)
The Spirit Want To See
So much riding on this. Going to be fun to watch either way! Hopefully, the newbs won't ruin it for us fanboys!
Click to Rate
2
Duel (1972,  PG)
Click to Rate
3
Chat gim (The Seven Swords) (2005,  R)
Click to Rate
4
Freaks (1932,  Unrated)
Click to Rate
5
Godzilla vs. King Ghidorah (Gojira tai Kingu Gidorâ) (1991,  Unrated)
Click to Rate
6
The Evil Dead (1982,  NC-17)
The Evil Dead 5.0 Stars
Groovy Baby! See where it all started!
Click to Rate
7
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
8
Army of Darkness (1993,  R)
Click to Rate
9
In the Company of Men (1997,  R)
Click to Rate
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
11
300 (2007,  R)
Click to Rate
12
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
13
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
14
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
Click to Rate
15
Beyond Re-Animator (2003,  R)
Click to Rate
16
Puppet Master (1989,  R)
Click to Rate
17
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
18
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
19
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
20
Alien (1979,  R)
Click to Rate
21
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
22
American History X (1998,  R)
Click to Rate
23
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
24
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
25
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
26
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
27
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
28
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
29
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
30
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
31
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
32
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
33
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
34
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
35
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
36
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
37
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
38
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
39
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
40
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
41
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
42
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
44
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
45
Memento (2000,  R)
Click to Rate
46
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
47
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
48
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
49
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
50
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
51
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
52
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
53
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
Click to Rate
54
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
55
Requiem for a Dream (2000,  R)