Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  cheil1851's Rating My Rating
1
Any Which Way You Can (1980,  PG)
Click to Rate
2
Any Given Sunday (1999,  R)
Click to Rate
3
On Any Sunday Revisited (2000,  Unrated)
Click to Rate
4
Killer Snakes 4 Movies (,  Unrated)
Click to Rate
5
Rodgers & Hammerstein - The Sound of Movies (1996,  Unrated)
Click to Rate
6
Manson Family Movies (1984,  Unrated)
Click to Rate
7
Howard Hughes: His Women and His Movies (2000,  Unrated)
Click to Rate
8
Movies of Color - Black Southern Cinema (,  Unrated)
Click to Rate
9
Any Way the Wind Blows (2003,  Unrated)
Click to Rate
10
Brother Bear 2 (2006,  G)
Click to Rate
11
RahXephon: The Motion Picture (2004,  Unrated)
Click to Rate
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
13
Squanto: A Warrior's Tale (1994,  PG)
Click to Rate
14
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
Click to Rate
15
How to Deal (2003,  PG-13)
Click to Rate
16
Alien Nation (1988,  R)
Click to Rate
17
Maxie (1985,  PG)
Click to Rate
18
Sunday in the Park with George (1986,  Unrated)
Click to Rate
19
You See Me Laughin (2002,  Unrated)
Click to Rate
20
Everyone's Hero (2006,  G)
Click to Rate
21
American Dreamz (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Romance and Cigarettes (2005,  R)
Click to Rate
23
Racing Stripes (2005,  PG)
Click to Rate
24
Saved! (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
26
The Saddle Club - The First Adventure (,  G)
Click to Rate
27
The Saddle Club - Adventures at Pine Hollow (,  Unrated)
Click to Rate
28
Ratcatcher (1998,  Unrated)
Click to Rate
29
Because I Said So (2007,  PG-13)
Because I Said So 2.5 Stars
nice movie
Click to Rate
30
The Champions More Then Human, More Than Heroes (,  Unrated)
Click to Rate
31
Something More (1999,  R)
Click to Rate
32
For a Few Dollars More (1967,  R)
Click to Rate
33
More American Graffiti (1979,  PG)
Click to Rate
34
Scrooge (1970,  G)
Click to Rate
35
Sink the Bismarck! (1960,  Unrated)
Click to Rate
36
More Secrets of No Limit Hold 'Em (,  Unrated)
Click to Rate
37
Bear Snores On... and More Stories to Celebrate the Seasons (2005,  Unrated)
Click to Rate
38
Strega Nona... and More Caldecott Award-Winning Folk Tales (,  Unrated)
Click to Rate
39
Barney - More Barney Songs (,  Unrated)
Click to Rate
40
The More the Merrier (1943,  Unrated)
Click to Rate
41
Danny and the Dinosaur... and More Friendly "Monster" Stories (2005,  Unrated)
Click to Rate
42
Corduroy... and More Stories About Friendship (2004,  Unrated)
Click to Rate
43
Tikki Tikki Tembo... and More Favorite Tales (,  Unrated)
Click to Rate
44
Bark, George... and More Doggie Tails (2005,  Unrated)
Click to Rate
45
Harold and the Purple Crayon... and More Harold Stories (,  Unrated)
Click to Rate
46
Is Your Mama a Llama?... and More Stories About Growing Up (2004,  Unrated)
Click to Rate
47
More (,  Unrated)
Click to Rate
48
Curious George Rides a Bike... and More Tales of Mischief (2004,  Unrated)
Click to Rate
49
Sometimes They Come Back for More (1999,  R)
Click to Rate
50
A Night to Remember (1958,  Unrated)
Click to Rate
51
More Dead Than Alive (1968,  PG)
Click to Rate
52
That Thing You Do! (1996,  PG)
Click to Rate
53
95 Miles to Go (2004,  R)
Click to Rate
54
At Play in the Fields of the Lord (1991,  R)
Click to Rate
55
Dragnet (1987,  PG-13)
Click to Rate
56
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
57
Top Gun (2002,  PG)
Click to Rate
58
The Trial of Billy Jack (1974,  PG)
Click to Rate
59
The Born Losers (1967,  PG)
Click to Rate
60
The Love Letter (1999,  PG-13)
Click to Rate
61
Delirious (2007) (2006,  Unrated)
Click to Rate
62
Firedog (2005,  Unrated)
Click to Rate
63