My Favorite Movies

  cheskalt339sJRDRanda's Rating My Rating
1
Helvetica (2007,  Unrated)
Click to Rate
2
Hook (1991,  PG)
Hook 4.0 Stars
there u r peter! play!
Click to Rate
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.5 Stars
I LIKED IT!
Click to Rate
4
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 5.0 Stars
LOVED IT! IT WAS SO SWEET!
Click to Rate
5
13 Going on 30 (Suddenly 30) (1988,  PG-13)
Click to Rate
6
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
7
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
8
Accepted (2006,  PG-13)
Click to Rate
9
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
10
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective 5.0 Stars
LOVED IT!
Click to Rate
11
Alien (1979,  R)
Click to Rate
12
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
13
American Pie (1999,  R)
American Pie 4.0 Stars
IT WAS FUNNY AND GOOD!
Click to Rate
14
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
15
American Wedding (2003,  R)
Click to Rate
16
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
17
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember 5.0 Stars
LOVED IT!
Click to Rate
19
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
20
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
22
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
23
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
24
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
27
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
28
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
29
Blade (1998,  R)
Click to Rate
30
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.5 Stars
I LOVED IT!
Click to Rate
31
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 5.0 Stars
IT WAS FUNNY AS HELL THE FIRST TIME I SAW IT!
Click to Rate
32
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
33
Cars (2006,  G)
Click to Rate
34
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
35
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
LOVED IT!
Click to Rate
36
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
37
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
39
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
40
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
41
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
43
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
44
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
45
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
46
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
47
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
48
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
49
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
50
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
51
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
52
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
53
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial 3.5 Stars
SWEET AND SAD!
Click to Rate
54
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
55
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
56
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
57
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
58
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
59
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
60
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 5.0 Stars
LOVED TO LOVED IT!
Click to Rate
61
Friday (1995,  R)
Click to Rate
62
Ghostbusters (1984,  PG)