My Favorite Movies
| chknlip's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 2 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 3 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 4 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
| 5 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 6 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 7 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 8 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 9 |
Blow (2001, R) |
|
| 10 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 11 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 12 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 13 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 14 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 15 |
Fargo (1996, R) |
|
| 16 |
Swingers (1996, R) |
|
| 17 |
Superman (1978, PG) |
|
| 18 |
Scarface (1983, R) |
|
| 19 |
Casino (1995, R) |
|
| 20 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 21 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 22 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 23 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 24 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 26 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 27 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 28 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 29 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 30 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 31 |
Dogma (1999, R) |
|
| 32 |
Clerks (1994, R) |
|
| 33 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 34 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 35 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 36 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 37 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
| 38 |
Election (1999, R) |
|
| 39 |
Spun (2003, R) |
|
| 40 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
| 41 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 42 |
U Turn (1997, R) |
|
| 43 |
The Muppets Take Manhattan (1984, G) |
|
| 44 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
| 45 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 46 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 47 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 48 |
Ed Wood (1994, R) |
















































