My Favorite Movies


  1. Chopstix05
  2. Hannah

Give list a short description

  Chopstix05's Rating My Rating
1
Persepolis (2007,  PG-13)
Persepolis
Amazing! Stunning animation and moving story. And lots of laughs and tears too.
2
The 10th Kingdom (,  Unrated)
The 10th Kingdom
Amazing! I still want the sequel they promised!
3
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
This movie is awesome!!!! It took me a few times to get all of it-there are so many twists and turns. The end shot is really creepy. Excellent flick!
4
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro)
My Fav Miazaki film! Totoro's so cute!
5
Clue (1985,  PG)
Clue
I'm a huge fan of everything Clue!
6
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Miazaki is a mastermind!
7
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
The Poseidon Adventure
now THIS is how you make a disaster movie!
8
The Towering Inferno (1974,  PG)
9
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
cry movie!! excellent chick flick
10
Mulan (1998,  G)
Mulan
one of the best Disney films ever, in my opinion
11
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
12
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
Bedknobs and Broomsticks
one of my Disney favs - just don't watch it after watching Sweeney Todd. Angela Lansbury becomes really creepy.
13
Rock Opera (1999,  Unrated)
14
Freedom Writers (2007,  PG-13)
15
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
wonderful!
16
Identity (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments