My Favorite Movies


  1. Chosen718
  2. Chosen

My Favorite Movies.
..Not In Chronological Order

  Chosen718's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Great film, almost more of a Crime-Drama/Psychological Thriller than a Comic Book hero movie. Great writing.
Performances:
Heath Ledger was a far better Joker than Jack Nicholson, I'm so serious. Ledger's Joker was haunting, twisted, psychotic, highly intelligent, witty as well as comedic, deadly...There are no words to adequately express how deep Ledger dived into this character. Morgan Freeman and Michael Caine were outstanding as usual.
Aaron Eckhart's portrayal of Gotham's tragic public hero Harvey Dent was amazing.
Gary Oldman was great as well, we got to see more sides of Gordon as he got even deeper into character this time around. Christian Bale's performance was intelligent, thoughtful, and precise as usual.
Maggie Gyllenhaal and Eric Roberts were good as well in their respective roles.
This is the best film I've gone to see in 2008 thus far.
I left the theater astonished, wanting more yet still content. This film took me to places I didn't expect.
I'll definitely see it a few more times, and I'm getting the dvd when it comes out.
This film is Christopher Nolan's masterpiece.
2
The Hurricane (1999,  R)
The Hurricane
Great film, A powerful story and a hurricanin'[yeah I made up a word] ..performance by Denzel Washington
3
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
Good film, good writing and a powerful performance by Will Smith. One of the best films of the year.
4
Fallen (1997,  R)
5
Equilibrium (2002,  R)
6
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Great casting, great acting, good script. Almost flawless, it's a classic. A brilliant start to a new Batman franchise. I loved this film when it came out and I still do. Those who haven't seen it yet should definitely watch it, preferrably before they go see The Dark Knight.
7
Reign Over Me (2007,  R)
8
Metroland (1999,  R)
Metroland
Good film, great writing and performances by Christian Bale and Emily Watson.
9
The Departed (2006,  R)
10
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
Great film. Good writing, great cinematography, and superb performances all around.
11
I Think I Love My Wife (2007,  R)
12
Do the Right Thing (1989,  R)
13
A Huey P. Newton Story (2001,  Unrated)
A Huey P. Newton Story
Those who haven't seen this, should definitely watch it.
14
Ray (2004,  PG-13)
15
She Hate Me (2004,  R)
16
Inside Man (2006,  R)
17
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
18
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
19
V for Vendetta (2006,  R)
20
Crooklyn (1994,  PG-13)
21
Breakin' All the Rules (2004,  PG-13)
22
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
23
Drumline (2002,  PG-13)
24
Kiss of the Dragon (2001,  R)
25
Rapid Fire (1992,  R)
26
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
27
Coming to America (1988,  R)
28
Kung Fu Hustle (2005,  R)
29
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
30
The Transporter (2002,  PG-13)
31
Rosewood (1997,  R)
32
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
33
The Bone Collector (1999,  R)
34
Friday (1995,  R)
35
Hitch (2005,  PG-13)
36
8 Mile (2002,  R)
37
Chasing Amy (1997,  R)
38
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Great film, good performances all around but Samuel L. Jackson stole the show. Classic.
39
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
40
Ali (2001,  R)
41
Carlito's Way (1993,  R)
Carlito's Way
Classic
42
The Machinist (2004,  R)
43
The Kingdom (2007,  R)
The Kingdom
Great film, great writing and superb performances.
44
Syriana (2005,  R)
45
Disturbia (2007,  PG-13)
46
A Christmas Story (1983,  PG)
47
The Siege (1998,  R)
48
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II
Great film.
49
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
Classic
50
Boyz n the Hood (1991,  R)
51
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
Good film, great writing and performances. The ending is priceless.
52
Bad Boys (1995,  R)
53
The Art of War (2000,  R)
54
Hustle & Flow (2005,  R)
55
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
One Of The Best Martial Arts Films Of All Time!!
56
Half Baked (1998,  R)
57
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
58
Romeo Must Die (2000,  R)
59
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Classic..
60
Election (1999,  R)
61
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
62
Click (2006,  PG-13)
63
Identity (2003,  R)
64
Higher Learning (1994,  R)
65
Mystic River (2003,  R)
66
Legends of the Fall (1994,  R)
67
Brooklyn Rules (2007,  R)
Brooklyn Rules
Great film, it should have been released in theaters everywhere.
68
Scream (1996,  R)
69
Deja Vu (2006,  PG-13)
Deja Vu
Great film, nuff said.
70
Man on Fire (2004,  R)
71
Out of Time (2003,  PG-13)
72
Saw III (2006,  R)
73
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
74
Crash (2004,  R)
75
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
76
Mission Impossible (1996,  PG-13)
77
The Last Samurai (2003,  R)
The Last Samurai
Great film.
78
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
79
Saw II (2005,  R)
80
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
81
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
82
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
84
Speed (1994,  R)
85
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
86
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
It was entertaining but some of it made no sense, they should have taken more time on the screenplay..the writing was obviously rushed.
87
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie
One of the most hilarious movies of all time. Easily the best of the franchise.
88
Scary Movie 2 (2001,  R)
89
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
90
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
91
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
92
Saw (2004,  R)
93
Dogma (1999,  R)
94
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy
A true comedy classic, one of the most hilarious movies I've ever seen. Quite possibly Adam Sandler's best comedy.
95
The Negotiator (1998,  R)
The Negotiator
Great film, superb acting.
96
Training Day (2001,  R)
97
Scarface (1983,  R)
98
The Silence of the Lambs (1991,  R)
99
Remember the Titans (2000,  PG)
100
Hannibal (2001,  R)
101
Hannibal Rising (2007,  R)
102
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
The first one was good, the second one was a little disappointing. They definitely redeemed themselves with this installment, one of the most entertaining films I've seen this year. Great Action-Thriller, very memorable.
103
Rush Hour (1998,  PG-13)
104
Collateral (2004,  R)
Collateral
Great film, Jamie Foxx stole the show.
105
Shaun of the Dead (2004,  R)
106
The Exorcist (1973,  R)
107
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
108
The Matrix (1999,  R)
109
The Matrix Revolutions (2003,  R)
110
The Matrix Reloaded (2003,  R)
111
Independence Day (1996,  PG-13)
112
The Mummy (1999,  PG-13)
113
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Great Mystery/Drama/Romantic Comedy. Great performance by Robert Downey Jr.
114
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Classic.
115
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Easily the best of the trilogy.
116
Knocked Up (2007,  R)
117
A Bronx Tale (1993,  R)
118
Love and Basketball (2000,  PG-13)
119
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
120
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
121
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
Great suspense film, very entertaining. I guarantee this movie will not disappoint. Brilliant performances by Kevin Costner and William Hurt.
122
10th and Wolf (2006,  R)
123
The Punisher (2004,  R)
The Punisher
Entertaining, good comic book adaptation.
124
Batman (1989,  PG-13)
Batman
Great film.
Classic
125
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
Very entertaining, great film. Alot more action than the first but the plot was a little lacking. It's a Classic though.
126
Minority Report (2002,  PG-13)
127
I, Robot (2004,  PG-13)
128
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
129
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy
Great film, very entertaining. Can't wait for the sequel..
130
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
131
Vampires (1998,  R)
132
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
133
Garden State (2004,  R)
134
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
135
He Got Game (1998,  R)
136
Miracle's Boys (,  Unrated)
137
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
138
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
139
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
140
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
141
The Hitcher (1986,  R)
142
The Weather Man (2005,  R)
The Weather Man
Great film, one of Cage's best performances.
143
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Beverly Hills Cop
It's A Classic.
If you haven't watched it before, you need to slap yourself and look for it so you can watch it.
144
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
145
Love Stinks (1999,  R)
Love Stinks
Very entertaining.
146
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
Glengarry Glen Ross
Great film, superb acting and dialogue.
147
Soul Plane (2004,  R)
Soul Plane
Somewhat entertaining, retarded, and full of black stereotypes. I admit that I laughed at some parts but at the same time I shook my head and hoped it would end soon. Glad I didn't pay to go see it.
148
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
Batman - Mask of the Phantasm
One of the greatest Batman films of all time, and it's animated. Great writing, smart plot which draws you in. A live-action version of this film would be good.
149
Sprung (1996,  R)
Sprung
Great film, one of the best romantic-comedies I've ever watched.
150
Intermission (2003,  R)
Intermission
Great film, alot of irony. One of the best independent films I've ever watched.
151
Con Air (1997,  R)
Con Air
Great action flick, a classic.
152
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night
Good film, very entertaining. The suspense is great, they did a great job building the tension from beginning to end. The climax was a little predictable to me but it was still good. Overall the concept was pretty original and very interesting, I might look for the original graphic novel to compare it to this film adaptation. Also, I'm definitely buying the dvd when it comes out.
153
Blade - Trinity (2004,  R)
154
Passenger 57 (1992,  R)
Passenger 57
Great Action flick, Wesley Snipes kicks ass.
155
Stir of Echoes (1999,  R)
Stir of Echoes
Great film, one of the best ghost movies I've ever seen but it's also deeper than that. This movie is a must see for those who enjoy mysteries and intelligent supernatural thrillers.
156
Boiler Room (2000,  R)
Boiler Room
Good film, great writing and acting.
157
Knockaround Guys (2002,  R)
Knockaround Guys
Good film.
158
Blade (1998,  R)
Blade
Classic.
159
Sin City (2005,  R)
Sin City
Great film, Quentin Tarantino and Robert Rodriguez's fingerprints are all over this one. Much Props to Frank Miller for his creation of the original graphic novel series 'Sin City'.
160
The Battle of Shaker Heights (2003,  PG-13)
The Battle of Shaker Heights
Good film, very original.
161
Forrest Gump (1994,  PG-13)
162
200 Cigarettes (1999,  R)
200 Cigarettes
Great film with diverse characters and intersecting storylines, and it's hilarious. A classic in my book.
163
Serenity (2005,  PG-13)
164
Virtuosity (1995,  R)
165
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
166
Loser (2000,  PG-13)
167
Orange County (2002,  PG-13)
168
Hotel de Love (1996,  R)
Hotel de Love
Good film, great writing.
169
Lucky Number Slevin (2006,  R)
170
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Phenomenal Film. Great Action-Drama, a classic.
171
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Good film, very interesting...it made me think and it didn't have a "hollywood" ending.
172
Jungle Fever (1991,  R)
173
Full Eclipse (1993,  Unrated)
Full Eclipse
Good Werewolf fim, classic.
174
Desperado (1995,  R)
Desperado
Great film, one of the best action movies I've ever seen. A Classic.
175
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
176
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
177
Hav Plenty (1998,  R)
Hav Plenty
Great film.
178
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
Great film, unexpected.
179
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
One of the best films of all time, eventhough it's animated..
180
Cursed (2004,  PG-13)
Cursed
Very entertaining, it's kinda like Scream only with a werewolf.
181
The Terminal (2004,  PG-13)
182
City of Angels (1998,  PG-13)
183
Clerks (1994,  R)
184
Solo (1996,  PG-13)
185
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
186
Valentine (2001,  R)
Valentine
Good horror film, great twist..
187
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
188
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Great film, phenomenal dramatic performance by Ashton Kutcher.
189
Basic (2003,  R)
Basic
Great film, superb performances and a good twist.
190
Phenomenon (1996,  PG)
191
Ready to Rumble (2000,  PG-13)
Ready to Rumble
Very Entertaining, fun to watch as a fan of wrestling.
192
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait
Classic
193
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Actually a good film, highly underrated.
194
Harsh Times (2006,  R)
Harsh Times
Good film, superb performance by Christian Bale and a good performance by Freddy Rodriguez.
195
Hail Caesar (1994,  PG)
196
The Breakfast Club (1985,  R)
197
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
Keeping the Faith
Great film, funny and intelligent.
198
Serial Mom (1994,  R)
Serial Mom
Good film, very entertaining.
199
28 Days Later (2003,  R)
200
The Little Rascals (1994,  PG)
201
Big Daddy (1999,  PG-13)
202
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
Good film. Great performances by Ed Norton, Emily Watson, Ralph Fiennes, and Anthony Hopkins.

However I didn't know until a few minutes ago that this is a remake of the old Michael Mann film "Manhunter" (the first Hannibal Lechter film, it came out years before "Silence Of The Lambs"). Both films are based on the novel "Red Dragon".
203
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
Classic.
One of the funniest movies I have ever seen.
204
The Lost Boys (1987,  R)
205
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
However slightly disappointing, I actually thought this was a good film. It made you care more about the characters and Thank God you're not in their situation rather than what the monster looked like. Very interesting take on a monster genre, I enjoyed it. ..I'll tell yah another thing though, I'm not leaving Brooklyn to go to Manhattan for a while..and I'm now afraid of the Brooklyn Bridge.





*SPOILER ALERT*...



...The Monster looked like
206
Juno (2007,  PG-13)
Juno
Good film, some great performances and good writing. Ellen Page is becoming one of my favorite actresses.
207
Superman (1978,  PG)
208
Superman II (1981,  PG)
209
Superman III (1983,  PG)
210
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns
Disappointing plot and some bad casting. Nevertheless it was still entertaining and the acting was decent. I appreciate them bringing Superman back to the big screen but they could have done so much better. The visuals are stunning though.
211
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
Good film. Great performances by all.
212
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Great Martilal Arts Action/Adventure fim. Very entertaining, and the cameo by Jackie Chan was priceless..almost like a passing of the torch to the young and talented Tony Jaa.
213
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Instant Classic, Tony Jaa is the future of Martial Arts film.
214
Pitch Black (2000,  R)
215
Just Friends (2005,  PG-13)
216
Tears of the Sun (2003,  R)
Tears of the Sun
Good film, great performances by Bruce Willis and Monica Bellucci.
217
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip (1982,  R)
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip
One of the best stand-up comedy movies/specials I've ever seen. Richard Pryor was hilarious, may he R.I.P.
218
The Rocketeer (1991,  PG)
The Rocketeer
Classic.
219
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence
Good film, great writing and performances.
220
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Great film, one of the best comic book adaptations I've ever seen. The cast, the writing and the acting were great ...I can't wait for the sequel.

P.S.- Everyone should stay after the credits because there's an extra scene.
221
Dick Tracy (1990,  PG)
Dick Tracy
Very entertaining, one of my childhood favorites.
222
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Good film, great performances by Edward Norton and Tim Roth. Liv Tyler was sexy, she was a great choice for Betty Ross. William Hurt's performance as General Ross was good but a little cartoonish at times. The special effects were great, The Hulk looked alot more real in this one. It's almost as good as Iron Man, I mean really close.
223
Wanted (2008,  R)
Wanted
Very entertaining...not just a great action flick, it has some genuinely funny moments. Good performances[Especially by James McAvoy, Angelina Jolie, & Morgan Freeman.. Common should have gotten more lines but he was cool]. The action sequences and special effects are top-notch. Great cinematography.

However, the plot seemed kinda rushed. it would have been alot more interesting if it were more faithful it is to the graphic novels it was supposed to be based on. Eventhough I've never read an issue of the 'Wanted' comic book series but I think they were probably much more interesting than than this film.
224
Seven Pounds (2008,  PG-13)
Seven Pounds
Powerful film. Great performance by Will Smith, good supporting performances by Rosario Dawson & Woody Harrelson.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments