My Favorite Movies


  chozengirl1's Rating My Rating
1
Coraline (2009,  PG)
Coraline
love this non-stop animation in this movie. I also like when Coraline gets transported to another world, when she finds the secret little door in her new home.
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
about a 10-year-old Ofelia, who feels alone until she explores a decaying labyrinth guarded by the mysterious Pan, an ancient satyr who claims to know her destiny.
3
Fireproof (2008,  PG)
Fireproof
is about a marriage going through some turmoil and on the verge of a divorce. But once the family intervenes, a true miracle happens.
4
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
where a terrible virus spreads throughout the world and turns mankind into blood thristy monsters.
5
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Stomp the Yard
is about dancing and love. Following your dreams & letting go of the past hurts.
6
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
is about a water nymph residing in the complex's swimming pool, the residents must help her return to her mythical home. If they dont it may mean the end for her world & theres.
7
The Village (2004,  PG-13)
The Village
in this chilling tale about an isolated village whose residents face the constant threat of evil creatures, lurking in the woods near by.
8
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain
in three parallel stories spanning a millennium, Tom searches for a legendary tree believed to grant eternal life in the 16th, Century Spain; he tries to discover a cure for his wifes cancer as a present-day scientist.
9
Big Fish (2003,  PG-13)
10
Arabian Nights (2000,  Unrated)
11
Asoka (2001,  R)
Asoka
Bollywood epic movie based on the life of Mauryan dynastys Prince Asoka, dramatizes a cunning warrior's transformation into a legendary leader.
12
9 (Nine) (2005,  Unrated)
13
Hangman's Curse (2003,  PG-13)
14
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton's stop motion-animated delight. With Jack Skellington, the king of Halloween town. Kidnaps Santa Claus and plans to deliver ghoulish gifts to the kids, on Christmas morning.
15
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
set in the 19th, century Europe, this animated tale centers on Victor, a young man who just as he's about to wed Victoria, is sucked into the underworld by the Corpse Bride.
16
Pulse (2006,  PG-13)
Pulse
about college friends that are trying to figure out what led their friend to commit suicide. They soon find out he was working on a computer program thats passing on a deadly virus or is it something else!
17
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
18
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
19
The Others (2001,  PG-13)
The Others
is a bone-chilling thriller, Grace lives in an old house kept dark because her two children, Anne & Nicholas have a rare sensitivity to light but the house seems haunted.
20
Salsa (1988,  PG)
Salsa
in an attempt to pull himself up out of his lower-class neighborhood, an expert salsa dancer sets out to win a dance contest that could be just the boost he so desperately needs.
21
American Me (1992,  R)
22
Constantine (2005,  R)
Constantine
is a private investigator who believes in things that go bump in the night, which makes him somewhat of an eccentric in a world ruled primarily by logic.
23
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
exploring a mysterious mailbox that somehow bridges time. After moving away from her peaceful lakeside home, a lonely physician begins writing letters to the frustrated architect.
24
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
25
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Monster-in-Law
Charlotte has finally met "Mr. Right", Dr. Kevin Fields, theres just one problem that stands in the way of everlasting bliss: Kevins mother Viola.
26
The Color Purple (1985,  PG-13)
27
My Family (1995,  R)
My Family
is a story about a immigrant saga that tells the stories of three generations of the Sanchez family, as they migrate to California during the 1920's.
28
Mi Vida Loca (My Crazy Life) (1993,  R)
29
In the Time of the Butterflies (2003,  PG-13)
30
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
Just seen this movie Drag me to Hell & all I can say is the most thoroughly rewarding movie experience I've had in a while. Great from beginning to end, it also had the JUMP FACTER. Forget all of the other summer blockbusters, this is THE ONE to see. Also Alison Lohman hands down did amazing job in this film. NOTE: If you see this in theaters, try to go monday through thrusday because schools out. And the loud teenager's in the theater almost ruined it for me cuz they cant shut up & watch the movie!!!! ENJOY & CHECK IT OUT!!!!


Image and video hosting by TinyPic
31
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
32
Push (2009,  PG-13)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. MeenaPadilla
    MeenaPadilla posted 181 days ago

    Good list!!!

  2. VictorCastelon
    VictorCastelon posted 177 days ago

    U have one of my favorites on here, American Me! Like ur list!