My Favorite Movies


  chpoon's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
2
The Girl Next Door (2004,  R)
3
Pretty Woman (1990,  R)
4
Don't Tell Her It's Me (The Boyfriend School) (1990,  PG-13)
5
Ghost (1990,  R)
6
Knocked Up (2007,  R)
7
There's Something About Mary (1998,  R)
8
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
9
Notting Hill (1999,  PG-13)
10
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
11
When Harry Met Sally (1989,  R)
12
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
13
Jerry Maguire (1996,  R)
14
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
15
Aliens (1986,  R)
16
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
17
Black Rain (1989,  R)
18
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
19
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
20
The Fifth Element (1997,  PG-13)
21
The Mask (1994,  PG-13)
22
The Matrix (1999,  R)
23
The Mummy (1999,  PG-13)
24
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
25
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
26
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
27
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
28
Top Gun (1986,  PG)
29
Transformers (2007,  PG-13)
30
You Got Served (2004,  PG-13)
31
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
33
Back to the Future (1985,  PG)
34
Back to the Future Part II (1989,  PG)
35
Back to the Future Part III (1990,  PG)
36
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
37
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
38
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
42
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
43
Jurassic Park (1993,  PG-13)
44
Predator (1987,  R)
45
Speed (1994,  R)
46
Con Air (1997,  R)
47
Apocalypto (2006,  R)
48
Taxi (1998,  Unrated)
49
Taxi 2 (2000,  Unrated)
50
Army of Darkness (1993,  R)
51
Troy (2004,  R)
52
Gladiator (2000,  R)
53
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
54
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
55
Men in Black (1997,  PG-13)
56
American Pie 2 (2001,  R)
57
American Pie (1999,  R)
58
The Incredibles (2004,  PG)
59
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
60
George of the Jungle (1997,  PG)
61
300 (2007,  R)
62
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
63
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
64
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
65
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
66
Home Alone (1990,  PG)
67
George Of The Jungle 2 (2003,  PG)
68
The Addams Family (1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments