My Favorite Movies


  chri5to's Rating My Rating
1
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
Amazing film. A great mix of comedy and drama. My No1 Film.
2
Tears of the Sun (2003,  R)
3
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
4
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
The man has you laughing from start to finish, truely the GREATEST comedy EVER made!!
5
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
6
Once Upon a Time in China (1991,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
A great tribute to the lengend.
9
Yes Man (2008,  PG-13)
Yes Man
Great to see Jim Carrey doing what he does best. Favorite part is the drunking scene " Every pretty girl should go to a ball"
10
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
11
Australia (2008,  PG-13)
Australia
Fantastic film loved it from start to finish i would highly recommend it to anyone.
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) (2002,  R)
14
Iron Monkey (2001,  PG-13)
15
Xin jing wu men 1991 (Fist of Fury 1991) (1991,  Unrated)
16
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
17
The Fifth Element (1997,  PG-13)
18
Long xing tian xia (The Master) (1989,  R)
Long xing tian xia (The Master)
I was suprised with this film looking at the cover i thought it was going to be serious but it turned out to be one of Jet Li's greatest fimls, it had me crying with laughter from the start with some awesome fight scenes, all on all a fantastic film well worth a watch.
19
Me, Myself & Irene (2000,  R)
20
Kiss of the Dragon (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments