My Favorite Movies
| Chris1ar's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 2 |
Withnail and I (1987, R) |
|
|
| 3 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
|
| 4 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
|
| 6 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 7 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 8 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
|
| 9 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 10 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
|
| 11 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
|
| 12 |
No Country for Old Men (2007, R)
This film was fantastic! It's great when a film has you thinking about it for the rest of the night. Really cleverly done and the ending was abrupt but after a bit of thinking actually made sense. Still behind fargo and the big lebowski for my favourite coen brothers film but not very far behind in fairness. |
|



