My Favorite Movies


  chrisconsin's Rating My Rating
1
No Country for Old Men (2007,  R)
2
Extasis (2008,  Unrated)
3
Entre las piernas (Between Your Legs) (1999,  Unrated)
4
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
5
Before Night Falls (2000,  R)
6
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
7
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
8
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
9
Michael Clayton (2007,  R)
10
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
11
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
12
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
13
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
14
Out of Sight (1998,  R)
15
White Christmas (1954,  Unrated)
16
King Kong (2005,  PG-13)
17
The Ring (2002,  PG-13)
18
21 Grams (2003,  R)
19
The Ring Two (2005,  PG-13)
20
I Heart Huckabees (2004,  R)
21
Eastern Promises (2007,  R)
22
Mulholland Drive (2001,  R)
23
The Painted Veil (2006,  PG-13)
24
Ellie Parker (2005,  Unrated)
25
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) (1998,  R)
26
Blue Velvet (1986,  R)
27
The Elephant Man (1980,  PG)
28
Inland Empire (2006,  R)
29
Wild At Heart (1990,  R)
30
Eraserhead (1977,  Unrated)
31
Apocalypse Now (1979,  R)
32
Land of the Dead (2005,  R)
33
Swing Vote (2008,  PG-13)
34
Colors (1988,  R)
35
The Last Movie (1971,  R)
36
Out of the Blue (No Looking Back) (1982,  R)
37
River's Edge (1987,  R)
38
Casino (1995,  R)
39
Basic Instinct (1992,  R)
40
The Quick and the Dead (1995,  R)
41
Bobby (2006,  R)
42
The Specialist (1994,  R)
43
Cold Creek Manor (2003,  R)
44
Sliver (1993,  R)
45
The Mighty (1998,  PG-13)
46
Diabolique (1996,  R)
47
The Dark Knight (2008,  PG-13)
48
Brokeback Mountain (2005,  R)
49
Monster's Ball (2001,  R)
50
Traffic (2000,  R)
51
Blank Check (1994,  PG)
52
The Harvest (1993,  R)
53
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
54
Nanny McPhee (2006,  PG)
55
Love Actually (2003,  R)
56
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
57
What a Girl Wants (2003,  PG)
58
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
59
Mighty Joe Young (1998,  PG)
60
The English Patient (1996,  R)
61
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
62
Then She Found Me (2007,  R)
63
The Importance of Being Earnest (2002,  PG)
64
Hope Springs (2003,  PG-13)
65
Apartment Zero (1989,  R)
66
Trauma (2004,  R)
67
Londinium (Fourplay) (Four Play) (2001,  R)
68
Born Equal (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments