My Favorite Movies


  christalizeit1025's Rating My Rating
1
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
My absolute favorite animated movie of all time! I can pretty much quote the whole movie!!
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
3
Ice Age (2002,  PG)
4
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
5
Shrek (2001,  PG)
6
Shrek 2 (2004,  PG)
7
Remember the Titans (2000,  PG)
8
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Robots (2005,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
12
Saving Private Ryan (1998,  R)
13
The Punisher (2004,  R)
14
Sweet November (2001,  PG-13)
15
Madagascar (2005,  PG)
16
Hope Floats (1998,  PG-13)
17
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
18
Pay It Forward (2000,  PG-13)
19
Grease (1978,  PG)
20
King Kong (2005,  PG-13)
21
Mighty Joe Young (1998,  PG)
22
Titanic (1997,  PG-13)
23
Pretty Woman (1990,  R)
24
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
25
Serendipity (2001,  PG-13)
26
The Notebook (2004,  PG-13)
27
The Waterboy (1998,  PG-13)
28
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
29
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
30
Patch Adams (1998,  PG-13)
31
Jumanji (1995,  PG)
32
Rush Hour (1998,  PG-13)
33
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
34
Lethal Weapon (1987,  R)
35
Radio (2003,  PG)
36
50 First Dates (2004,  PG-13)
37
War of the Worlds (2005,  PG-13)
38
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
39
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
40
Eight Below (2006,  PG)
Eight Below
Very very very touching movie...I had to buy it before I even watched it! Anything that involves dogs catches my eye!!
41
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
42
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
43
Uptown Girls (2003,  PG-13)
Uptown Girls
The girls act well together...and I love the ending...
44
Mean Girls (2004,  PG-13)
45
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
46
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
47
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
48
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
49
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue
I love paul walker...
50
Varsity Blues (1999,  R)
51
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
52
The Dark Knight (2008,  PG-13)
53
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
54
101 Dalmatians (1996,  G)
55
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
R.V. (RV) (Runaway Vacation)
I love Robin Williams...
56
Fly Away Home (1996,  PG)
57
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Greeeeaaaattttt movie!! They couldn't possibly have picked a better actor!!
58
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
59
Flushed Away (2006,  PG)
60
The Incredibles (2004,  PG)
61
Jurassic Park (1993,  PG-13)
62
Coach Carter (2005,  PG-13)
Coach Carter
I love inspirational movies such as this one!!
63
A Time to Kill (1996,  R)
64
Armageddon (1998,  PG-13)
65
Die Hard (1988,  R)
66
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
67
The Jackal (1997,  R)
68
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
69
The Prince and Me (2004,  PG)
70
Take the Lead (2006,  PG-13)
71
Air Force One (1997,  R)
72
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
73
Stepmom (1998,  PG-13)
74
Return to Me (2000,  PG)
75
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
76
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
77
National Security (2003,  PG-13)
78
27 Dresses (2008,  PG-13)
79
Rudy (1993,  PG)
80
Hoosiers (1989,  PG)
81
The Bucket List (2007,  PG-13)
82
For Love of the Game (1999,  PG-13)
83
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
84
Black Dog (1998,  PG-13)
85
The Perfect Man (2005,  PG)
86
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
87
Lucky 7 (2003,  PG-13)
88
I Am Legend (2007,  PG-13)
89
Guess Who (2005,  PG-13)
90
The Break-Up (2006,  PG-13)
91
Bee Movie (2007,  PG)
92
The Wild (2006,  G)
93
Step Up (2006,  PG-13)
94
The Holiday (2006,  PG-13)
95
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
96
At First Sight (1999,  PG-13)
97
Heartbreakers (2001,  PG-13)
98
Summer Catch (2001,  PG-13)
99
Angel Eyes (2001,  R)
100
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
101
House of D (2004,  PG-13)
102
Barbershop (2002,  PG-13)
103
EdTV (1999,  PG-13)
104
The Net (1995,  PG-13)
105
Selena (1997,  PG)
106
Jack Frost (1998,  PG)
107
Major Payne (1994,  PG-13)
108
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
109
White Noise (2005,  PG-13)
110
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
Win A Date With Tad Hamilton!
I loved the ending...
111
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
112
Ladder 49 (2004,  PG-13)
113
What a Girl Wants (2003,  PG)
114
Sister Act (1992,  PG)
115
Sound of Music (,  G)
116
Envy (2004,  PG-13)
117
The River Wild (1994,  PG-13)
118
Blast from the Past (1999,  PG-13)
119
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
120
My Girl 2 (1996,  PG)
121
Double Impact (1991,  R)
122
Now and Then (1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments