My Favorite Movies


  christenenemeth's Rating My Rating
1
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
2
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
3
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
St. Elmo's Fire
"Love is an illusion created by Lawyers types like yourself to create the reality of marriage perpetuating the reality of Divorce"
4
Cruel Intentions (1999,  R)
5
Legends of the Fall (1994,  R)
6
The In Crowd (2000,  PG-13)
7
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
"So tell me, when a person is crazy, as you clearly are, do they know they are crazy?
8
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
9
A Time to Kill (1996,  R)
10
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
"All I ever need to find you Louis is to follow the corpses of rats"
11
The Silence of the Lambs (1991,  R)
12
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
13
East of Eden (1955,  PG)
14
Better Off Dead (1985,  PG)
Better Off Dead
"Greendale is a bodaciously small town, I can't even get real drugs here"
15
The Breakfast Club (1985,  R)
16
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
17
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
18
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
19
Urban Legends - Bloody Mary (2005,  R)
20
9 1/2 Weeks (1986,  R)
21
Double Jeopardy (1999,  R)
22
This Property Is Condemned (1966,  Unrated)
This Property Is Condemned
"Wish me a rainbow, wish me a star"
23
Wuthering Heights (1992,  PG)
Wuthering Heights
"You say I killed you? Haunt me then, drive me mad, only do not leave me in this abyss where I cannot find you"
24
The English Patient (1996,  R)
25
Fight Club (1999,  R)
26
Practical Magic (1998,  PG-13)
27
The Craft (1996,  R)
The Craft
"Mr. we are the scary people"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments