My Favorite Movies


  CHRISTINANSHC3254658's Rating My Rating
1
Star Trek Generations (1994,  PG)
2
Doctor Who (1996,  Unrated)
3
Farscape: The Peacekeeper Wars (2004,  PG)
4
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
5
Dead Again (1991,  R)
6
High Anxiety (1977,  PG)
7
History of the World -- Part I (1981,  R)
8
Young Frankenstein (1974,  PG)
9
Blazing Saddles (1974,  R)
10
Scrooged (1988,  PG-13)
11
Caddyshack (1980,  R)
12
Spaceballs (1987,  PG)
13
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
14
Murder by Death (1976,  PG)
15
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
16
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
17
Dogma (1999,  R)
18
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
19
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
20
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
21
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
22
Serenity (2005,  PG-13)
23
Underworld (2003,  R)
24
Underworld: Evolution (2006,  R)
25
Van Helsing (2004,  PG-13)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
31
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
32
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
33
Wayne's World (1992,  PG-13)
34
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
35
Braveheart (1995,  R)
36
The Fifth Element (1997,  PG-13)
37
Kingdom of Heaven (2005,  R)
38
Stargate (1994,  PG-13)
39
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
40
Stargate: Continuum (2008,  Unrated)
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
42
I, Robot (2004,  PG-13)
43
Independence Day (1996,  PG-13)
44
Little Nicky (2000,  PG-13)
45
The Waterboy (1998,  PG-13)
46
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
47
50 First Dates (2004,  PG-13)
48
Labyrinth (1986,  PG)
49
Men in Black (1997,  PG-13)
50
Men in Black II (2002,  PG-13)
51
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
53
The Princess Bride (1987,  PG)
54
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
55
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
56
The Lord of the Rings (1978,  PG)
57
Blade Runner (1982,  R)
58
A Clockwork Orange (1971,  R)
59
Blade (1998,  R)
60
Blade - Trinity (2004,  R)
61
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
62
The Matrix (1999,  R)
63
The Matrix Reloaded (2003,  R)
64
The Matrix Revolutions (2003,  R)
65
The Mummy (1999,  PG-13)
66
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
67
X-Men (2000,  PG-13)
68
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
69
X2 (2003,  PG-13)
70
Clue (1985,  PG)
71
Dazed and Confused (1993,  R)
72
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
73
Trainspotting (1996,  R)
74
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
75
Wild Hogs (2007,  PG-13)
76
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
77
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
78
When Harry Met Sally (1989,  R)
79
Clerks (1994,  R)
80
Clerks II (2006,  R)
81
Notting Hill (1999,  PG-13)
82
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
83
Meet the Parents (2000,  PG-13)
84
There's Something About Mary (1998,  R)
85
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
86
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
87
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
88
The Witches of Eastwick (1987,  R)
89
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) (1963,  Unrated)
90
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
91
The Usual Suspects (1995,  R)
92
Somewhere in Time (1980,  PG)
93
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
94
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
95
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
96
Back to the Future (1985,  PG)
97
Back to the Future Part II (1989,  PG)
98
Back to the Future Part III (1990,  PG)
99
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
100
Saving Private Ryan (1998,  R)
101
Big (1988,  PG)
102
Uncle Buck (1989,  PG)
103
Children of Men (2006,  R)
104
Clueless (1995,  PG-13)
105
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
106
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
107
Garden State (2004,  R)
108
Delirious (1991,  PG)
109
Canadian Bacon (1995,  PG)
110
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
111
The Blues Brothers (1980,  R)
112
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
113
The Rutles: All You Need Is Cash (1978,  Unrated)
114
The Rutles 2 - Can't Buy Me Lunch (2002,  PG-13)
115
Trading Places (1983,  R)
116
Groundhog Day (1993,  PG)
117
Meatballs (1979,  PG)
118
The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu (1980,  PG)
119
Being There (1979,  PG)
120
The Prisoner of Zenda (1979,  PG)
121
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
122
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
123
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
124
The Pink Panther (1963,  Unrated)
125
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
126
Casino Royale (1967,  G)
127
A Shot in the Dark (1964,  PG)
128
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments