My Favorite Movies


  Christine250924232's Rating My Rating
1
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
2
Batman (1989,  PG-13)
3
Bean (1997,  PG-13)
4
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
5
Casper the Friendly Ghost: Peek A Boo (1945,  Unrated)
6
Coming to America (1988,  R)
7
Dogma (1999,  R)
8
Eragon (2006,  PG)
9
Galaxy Quest (1999,  PG)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
11
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
12
Independence Day (1996,  PG-13)
13
King of Texas (2002,  Unrated)
14
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
15
Labyrinth (1986,  PG)
16
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
17
Men in Black (1997,  PG-13)
18
National Treasure (2004,  PG)
19
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
20
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
21
Norbit (2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Pirates, Argh! ;)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
25
Practical Magic (1998,  PG-13)
26
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
27
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
28
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
29
Rush Hour (1998,  PG-13)
30
Sabrina (1995,  PG)
31
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
32
Shrek (2001,  PG)
33
Sleepy Hollow (1999,  R)
34
Spider-Man (2002,  PG-13)
35
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
36
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
38
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
39
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
41
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
42
The Addams Family (1991,  PG-13)
43
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
44
The Fifth Element (1997,  PG-13)
45
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
46
The Hunt for Red October (1990,  PG)
47
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
48
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
49
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
50
The Mummy (1999,  PG-13)
51
The Shrimp on the Barbie (The Boyfriend from Hell) (1990,  R)
52
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
53
The Tuxedo (2002,  PG-13)
54
The Village (2004,  PG-13)
55
The Waterboy (1998,  PG-13)
56
The Witches of Eastwick (1987,  R)
57
Twins (1988,  PG)
58
Wild Hogs (2007,  PG-13)
59
What Planet Are You From? (2000,  R)
60
X-Men (2000,  PG-13)
61
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments