My Favorite Movies


  ChristmasHoliday's Rating My Rating
1
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
This film has a little bit of something for everyone and the fact that the backdrop is the Christmas holidays, only makes it that much more special. All the performers do well and in the end the film also does, even the music.... really great
2
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
This movie was not only the best of the series but likely the funniest and most heart-warming comedy of the 1990s. Slapstick humour, true, but it works, and most importantly, it makes you laugh. This movie had great, creative, hilarious scenes mixed with an emotional and heartfelt story while at the same time remaining true to the elements of the original. The musical scores were fantastic, and it's pretty much a movie that anyone of any age can enjoy.
3
Home Alone 3 (1997,  PG)
Home Alone 3
Home Alone 3 is an OK movie, but not as good as the original. They completely change the whole cast.There's pets added in this, including the hilarious parrot. The four bad guys are not stupid, their serious, but it basically follows the same formula as the previous two.
4
The Santa Clause (1994,  PG)
The Santa Clause
This movie is a holiday classic. Tim Allen is really funny, and the movie is non stop entertaining and fun. This is one movie that I can watch over and over without getting bored, at any time of the year. Simply a holiday classic. Great for the family.
5
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
This is a GREAT family movie. I think it's better and funnier than the first movie. Tim Allen and the other actors and actresses are great. The technical effects really make it seem magical. I REALLY LOVE this this movie!
6
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
The story is fine, a nice pleasant easy to follow plot with help from some nice additions to the cast, especially Alan Arkin as Santa's father-in-law.

Tim Allen continues to impress as the big man himself and Martin Short is great as Jack Frost. I strongly recommend this one as a holiday pleaser and whilst a number of adults will sigh at the films relatively corny ending I strongly recommend staying around for the bloopers during the final credits.
7
Jack Frost (1998,  PG)
Jack Frost
I actually say that it could as well be rated G, and that the message has been very good, specially for those whom never stop for a moment to evaluate which is more important in life: family, or work and finances. In real life we know it would be impossible to happen, however the motivation in this picture might wake some people up to reality, and more home dedication. Very well done.
8
Jingle All the Way (1997,  PG)
Jingle All the Way
Arnold is very good in this film and he is funny. Sinbad is hilarious in this film. I amazed how big Sinbad is when he stands next to Arnold. Hartman is very good in this film too and he shows that he really was a quality actor. The wrestler Paul Wight who is a huge man also performed good. The action is really great and a lot of the scenes are really cool! The dialog is really smart in this movie. The music by David Newman is good. I really like this film and I think its one of the best! If you love Arnold and the other cast members and love Christmas action comedy films then I strongly recommend Jingle All The Way today!
9
Richie Rich's Christmas Wish (1998,  G)
Richie Rich's Christmas Wish
No violence, nice plot and captures the Christmas atmosphere. And David Gallagher definitely looks cute in ski bib overalls.
10
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
Christmas with the Kranks
A very cheerful movie. Who doesn't want a "feel good" movie for the holidays! Everyone needs a good laugh every once in awhile! Don't miss this movie. It's great for the whole family! Maybe people shouldn't try to look so deeply into movies trying to find something wrong with them. Maybe they should just sit down with their families and a bucket of popcorn, in their own living room, cuddle up and enjoy a happy family related feel good show!
11
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Whenever I hear that a Tim Burton film is coming out I think of The Nightmare Before Christmas and how wonderful it is. The story is very original, the scenery is wonderfully Gothic and the characters and animation is to scream for. They're so twisted and funny that I can't help but hum, whistle or just sing them word by word and musical note by musical note.
12
Elf (2003,  PG)
Elf
Will Ferrell does a great job here, and it's the perfect Christmas (Holiday) movie that can be enjoyed anytime of the year.
The contrast of almost unbalanced folly of Will's character with those that encompass him, lends a great degree of innocence and non-stop joy and plenty of laughter as he leaves the mundane world of the usual, boring, and often time intolerance of the world in his dust.
13
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
Jim Carey was incredible as usual. The story line was great, a few parts added like the history of the Grinch made it even better. Ron Howard never misses a beat.
14
The Polar Express (2004,  G)
The Polar Express
This film was a glorious explosion of the hope and Wonder that fills the memories of the Christmas of Olde. It was a well-detailed, innovative, thought-provoking piece that reminded me of the magnificence of belief in childhood ideals. The characters were well-fleshed-out and very easy to "know". The animation was amazingly detailed and very life-like. The musical numbers and side pieces (especially on the train roof) brought some very effective morality and life lessons to the superb computer animation, giving it that "touch" of humanity.
15
Surviving Christmas (2004,  PG-13)
Surviving Christmas
The entire cast is funny, the story pretty good and the comic moments awesome. I went into this movie not expecting much so perhaps that is why I was so surprised to come out of the flick thoroughly pleased and facially exhausted. I would recommend this movie to anyone who enjoys comedy, can identify with loneliness during the holidays and/or putting up with the relatives. The best part to this film (to me anyway) were the subtle bits of humor that caught me completely off guard and had me laughing long after the rest of the audience had stopped. Namely, the scene involving the lighting of the Christmas tree. Go see it and have a good laugh!
16
The Nativity Story (2006,  PG)
The Nativity Story
I liked this film. If you like traditional biblical films faithful to the Bible, this movie is for you. My opinion is that Jesus should be portrayed with respect and truthfulness. In this movie he was portrayed as just as he should be.

Very minor spoiler ahead The film also contained many episodes not mentioned in the Bible, but these episodes most certainly occurred with the principals in the story (for instance Mary being afraid to marry a man she didn't know etc.). In this way, the film gives depth to this so familiar story. Catherine Hardwicke has done a great job.
17
Fred Claus (2007,  PG)
18
The Man in the Santa Claus Suit (1979,  Unrated)
19
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
20
A Dennis the Menace Christmas (2007,  G)
A Dennis the Menace Christmas
Dennis Christmas is a Dennis The Menace version of A Christmas Carol where Mr. Wilson plays his own version of Scrooge. While Dennis has problems of his own with the neighborhood bully, he does his best to try and give Mr. Wilson the Christmas Spirit. Dennis causes his usual damage and Mr. Wilson ends up breaking Dennis' spirit. An Angel of Christmas Past Present and Future steps in to help save Christmas for the Mitchells, the Wilsons, and everyone else. Written by Jason Cotton
21
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
Chipmunk's actions, so cute, so impressionable. The characteristic of each of the chipmunks has been created very carefully, and it is consistence through out the film. The story shows us the real business world behind the music world. The movie is very sensitive. This is a very good animation effort. Please study this film and take your own decision.
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964,  Unrated)
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer - The Movie (1998,  G)
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys (2001,  Unrated)
25
Frosty the Snowman (1969,  G)
26
Legend of Frosty the Snowman (2005,  Unrated)
27
Rudolph & Frosty's Christmas in July (1979,  Unrated)
28
I Saw Mommy Kissing Santa Claus (2001,  Unrated)
29
The Little Drummer Boy (1968,  Unrated)
30
Silent Night (2002,  Unrated)
31
Silent Night: The Story of the First Christmas (2000,  Unrated)
32
Bad Santa (2003,  R)
Bad Santa
Hilarious from start to finish, this movie covers the story of an alcoholic safe cracker who works as a shopping mall Santa to steal money from the mall on Christmas eve. The concept of the movie is simple and the script is razor sharp with well drawn characters enhanced by faultless performances throughout. As with all good comedies, the material is inspired but it's the delivery that makes it unforgettable. Thornton proves that when it comes to Dead-pan comedy, there's no one better! His performance alone would be enough to make this film good but the fact that his high standards are maintained by the rest of the cast elevates it to a classic.
33
Mrs. Santa Claus (1996,  G)
34
Single Santa Seeks Mrs. Claus (2004,  Unrated)
35
Santa Baby (2006,  Unrated)
Santa Baby
Mary (Jenny McCarthy) is a high powered businesswoman who runs her own marketing and business advice company. However, her roots are at the North Pole...yes, she's Santa's daughter. When Santa has some health problems, Mrs. Claus calls Mary in to help get everything ready for the Big Day that is fast approaching. Mary obliges. But, can Mary's successful business techniques really work for the spirited but mentally infantile elves? We'll see. In the meantime, Mary has found her long lost love, Luke (Ivan Sergei), to be still employed as the area's mailman. And, he's still a doll, both in looks and demeanor. Is a repeat romance far away? This is a great movie, both for children and their parents. The elves are quite comical and should garner laughs from the little ones. Kids should also enjoy the enchanting village where Santa and his elves do their work. For grownups, McCarthy, Wendt, and company slyly draw forth mirth with their antics, as well. As for Sergei, this viewer would watch him recite a cereal box cover, a la Gigli, but, fortunately, this is not necessary. He brings charm, sweetness, and presence to his delightful character, Luke. What girl COULD resist? Kudos to the production company that brought this film to light. As a holiday gift to a family audience, it just does not get much better or more welcome than this.
36
Baby Einstein: Baby Santa's Music Box (2002,  Unrated)
37
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
38
The Year Without a Santa Claus (1974,  Unrated)
39
Santa Claus Conquers the Martians (1964,  PG)
40
The Year Without a Santa Claus (2006,  Unrated)
41
Santa Claus (1959,  Unrated)
42
The Santa Claus Brothers (2001,  Unrated)
43
The Life & Adventures of Santa Claus (1985,  G)
44
Around the World with Dot (Dot & Santa Claus) (1981,  Unrated)
45
J'ai rencontré le Père Noël (I Believe in Santa Claus) (Here Comes Santa Claus) (1984,  G)
46
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
47
A Christmas Story (1983,  PG)
48
Joulutarina (Christmas Story) (2007,  PG)
49
The Homecoming: A Christmas Story (1971,  PG)
50
Bugtime Adventures: Joy to the World: The Christmas Story (2006,  Unrated)
51
Benji's Very Own Christmas Story (1983,  G)
52
The Signalman (Ghost Story for Christmas: The Signalman) (1976,  Unrated)
53
Love Actually (2003,  R)
54
Four Christmases (2008,  PG-13)
55
12 Days of Christmas Eve (2004,  PG)
56
Barbie In A Christmas Carol (2008,  Unrated)
57
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
58
Mickey's Christmas Carol (1983,  G)
59
Christmas Carol - The Movie (2001,  PG)
60
Mr. Magoo's Christmas Carol (1962,  G)
61
An All Dogs Christmas Carol (1998,  G)
62
A Flintstones Christmas Carol (1994,  Unrated)
63
A Christmas Carol (1997,  PG)
64
Yogi's First Christmas (1980,  Unrated)
Yogi's First Christmas
Yogi's First Christmas, which I saw for first time Christmas time 1980, was an amusing twist on that famous cartoon character and his friends. It was about Yogi's being awakened by the Christmas Party at the Jellystone Lodge, how Yogi joined BooBoo, Cindy, Ranger Smith, Huck, and other friends in Christmas joy. The cartoon was also educational in that it showed that it is not only Grinches like Herman the Hermit would want to spoil Christmas. Snively, nephew of Sophie Throckmorton, proprietress of Jellystone Lodge, was bent on spoiling the party, calling singing Christmas songs corny and showing no interest in any of the activities that made up the Christmas celebration, as if he thought such activities "unmanly", which they are NOT! Near the end he changed his mind but was initially deprived by his Aunt Sophie; after Herman the Hermit tried to feed him wretched food, Aunt Sophie gave in and promised to allow him to take part IF he would eat what was served and made no further complaints. Most likely, Snively was raised the WRONG WAY, to believe too much in the superhuman male-subhuman female dichotomy that has been all too prevalent in this IMMATURE society of ours. THAT is what caused Snively to behave badly; Aunt Sophie was a nice lady who meant well, and wanted Snively to act like a DECENT PERSON and NOT conform to the naughty side of the frontier spirit, and DID NOT make excuses for Snively(the boies-will-be-boies floogie). Snively's actions (until his aunt gave him another chance) are eloquent of just how immature our society is, and how many people believe so strongly in the horse manure that society reinforces (like the superhuman male-subhuman female dichotomy). In that respect, Yogi's First Chritmas was really educational.
65
Casper's First Christmas (1979,  Unrated)
66
Mickey's Once Upon A Christmas (1999,  Unrated)
67
Our First Christmas (2008,  PG)
68
Pink Panther: A Pink Christmas (2008,  G)
69
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
70
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
71
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
72
Ernest Saves Christmas (1988,  PG)
73
White Christmas (1954,  Unrated)
74
The Night Before Christmas and More Christmas Stories (2002,  Unrated)
75
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
76
Un Conte de Noël (A Christmas Tale) (2008,  Unrated)
77
Jeff Dunham's Very Special Christmas Special (2008,  Unrated)
78
Christmas on Mars (2008,  Unrated)
79
The Flight Before Christmas (2008,  G)
80
Merry Christmas, Drake & Josh (2008,  Unrated)
81
The Simpsons: Christmas with the Simpsons (2008,  Unrated)
82
Letters to Santa: A Muppets Christmas (2008,  PG)
83
The Simpsons: Christmas with the Simpsons 2 (2008,  Unrated)
84
Johnson Family Christmas Dinner (2008,  Unrated)
85
Thomas Kinkade's Home for Christmas (2008,  PG)
86
A Miser Brothers' Christmas (2008,  PG)
87
The Christmas Choir (2008,  Unrated)
88
Larry the Cable Guy's Star-Studded Christmas Extravaganza (2008,  Unrated)
89
A Christmas Proposal (2008,  PG)
90
A Jersey Christmas (2008,  Unrated)
91
This Christmas (2007,  PG-13)
92
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
How the Grinch Stole Christmas
In my opinion, this is an excellent holiday special. However, I couldn't stand the fact that the Grinch (voice of Boris Karloff) wanted to have nothing to do with Whoville's Christmas celebration and steal it. In addition, another thing that makes this special worth watching is the music, especially "You're A Mean One, Mr. Grinch." When that song is performed, I always sing along. I would have to say that's my favorite song of this special. In conclusion, I highly recommend this excellent remake of a holiday classic to everyone, especially all you Dr. Seuss fans who have not seen it. When you see it, prepare to smile and have a good time.
93
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
94
I'll Be Home for Christmas (1998,  PG)
95
Christmas in August (Palwolui Christmas) (1998,  Unrated)
96
An Avonlea Christmas (Happy Christmas, Miss King) (2000,  PG)
97
The Simpsons' Christmas Message (2004,  Unrated)
98
The Perfect Holiday (2007,  PG)
The Perfect Holiday
It serves it's purpose as a cute and charming Holiday film. There is romance, laughs, and Christmas magic. Morris Chestnut and Gabrielle Union have never been so likable. The kids are adorable and the oldest son is quite funny throughout the film. It's no more predictable then higher grossing "This Christmas". People wary of this film might have been expecting too much from a family film. I've seen it with a family and their were laughs and great smiles for Charlie Murphy's rapping and Morris Chestnut's courting. Terrence Howard's appearance were always quite funny his Bah Humbug character was a nice unique add to the story. The supporting actors Faizon Love and Katt Williams guarantee a laugh for anyone willing to give this film a chance. No it's not as heartwarming as "It's a Wonderful Life" or musical as "White Christmas" , but it's found it's very own niche. The movie was like a Christmas story being read. It definitely put me in the holiday spirit.
99
Santa's Slay (2005,  R)
Santa's Slay
Santa's Slay" is a horror comedy, and actually a pretty good one. This begins with Santa coming down a chimney at the home of some well-to-do but highly dysfunctional folks, and then laying waste to their Christmas dinner and them too. James Caan sits at the head of the table in this scene in an uncredited appearance....and what sucks is we never did get to find out if the turkey turned out moist this year. Moving on to the real story, there's a teenager that lives with his kooky grandpa, as played by Robert Culp. When Santa comes on the scene in beautiful Hell Township and all hell breaks loose, it seems that grandpa is well versed on Scandanavian literature regarding Santa and that the image of Santa as a bringer of toys and cheer hasn't always been the way it was. Seems as though Santa was the son of Satan and that he was forced to be good for centuries, I guess, at least until the bet wore off or something. Now he's back in his full evil guise with his sleigh and his buffalo. Whatever that thing is that pulls the sleigh. It also appears that there's more to grandpa than meets the eye as well. Bill Goldberg, apparently a WWF dude, cuts a fine figure as the not-so-jolly old elf, complete with braided hair and an attitude a mile wide. This must have had somewhat of a decent budget and the acting and production is good too. It's a fun movie, and pretty funny at times too, so enjoy and don't take it or yourselves too seriously.
100
Shrek the Halls (2007,  G)
Shrek the Halls
This Shrek the Halls holiday special can be both frantic and funny and enjoyable and maybe a little exasperating all at the same time and will probably be another classic to be enjoyed for years to come for adults and children and their families in subsequent Decembers to come. Eddie Murphy's Donkey still has that endearingly irritating quality that makes him often the funniest character in this franchise. Mike Myers's Shrek still has that exasperated appeal we can identify with when Donkey almost goes too far in his constant cheeriness. Cameron Diaz' Fiona makes a nice balance for Shrek when he needs cheering up. Antonio Banderas' Puss in Boots is still at his suave and cute best. And the Gingerbread Man's frightening reaction to Santa Claus is a great touch of a twist in this wonderful parody of various animated Christmas specials over the years! So if you thought there weren't any more original holiday shows to be made, Shrek the Halls may slightly change your mind about that.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments