My Favorite Movies


  1. ChristopheRadinne
  2. Christopher ...

Give list a short description

  ChristopheRadinne's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
The best story ever told on film.
2
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
A haunting film, one that you won't forget.
3
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
Impressive war film from Korea.
4
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
Realistic and shocking.
5
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
War is hell.
6
The Great Raid (2005,  R)
The Great Raid
Small tale told in a big way.
7
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Fresh faced, extremely cool and slick.
8
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
A Pint of Rage.
9
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
A lot of depth for those who look.
10
The Thing (1982,  R)
The Thing
A Timeless Look in Paranoia, a Horror Classic.
11
The Last Samurai (2003,  R)
The Last Samurai
Gripping and visually stunning.
12
The Game (1997,  R)
The Game
....and when it was all over, I was blown away...
13
Snatch (2001,  R)
Snatch
Snatch has it all.
14
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Today I saw a movie become more powerful . . .
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The first great cinematic masterpiece of the twenty-first century.
16
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Still Blows Me Away to this Day.
17
Sin City (2005,  R)
Sin City
Bold, Brilliant and Totally Badass.
18
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
The best Bond? No. The best since the 60s? Yes!
19
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead
Attention Shoppers! The mall is now closing forever..
20
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
I couldn't believe two hours had gone by that quickly.
21
300 (2007,  R)
300
The Evolution of Epic Battles.
22
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun
Survivng life when your world has been turned upside down.
23
28 Weeks Later... (2007,  R)
28 Weeks Later...
The best damn horror movie I've seen in a long time.
24
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
Makes you think twice before you buy a diamond.
25
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Dark fairy tale about a man who only wanted to fit in.
26
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
How An Action Movie Should Be Made.
27
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
"One of the greatest films of all time"
28
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
Are you watching closely?
29
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Incredible and a realistic looking movie.
30
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
I Can't Remember The Last Time I Laughed This Hard!!
31
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
Wonderful, beautiful to watch, all in all, incredible.
32
The Mist (2007,  R)
The Mist
" The Mist " is worth watching.
33
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
Absolutely brilliant!!
34
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
I'm an 18 years old male, and i believe this is a MASTERPIECE!
35
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
So much more than a Batman movie.
36
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Change one thing. Change everything.
37
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Web-Slinging Fun.
38
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Who said fish are boring?
39
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
The incredible story of a man seeking happiness.
40
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist
So good I watched it over again.
41
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Now that's how you make a fun film!
42
Memento (2000,  R)
Memento
Addictive and fun to figure out.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments