Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

</
  chuck330527756's Rating My Rating
1
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
3
Alien (1979,  R)
Click to Rate
4
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
5
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
6
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
7
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
8
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
10
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
11
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
12
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
13
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
14
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
15
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
16
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
17
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
19
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
20
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
22
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
23
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
24
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
26
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
30
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
31
Horror (2002,  R)
Click to Rate
32
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
33
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
34
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
35
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
36
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
38
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
39
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
40
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
41
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
42
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
43
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
44
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
46
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
47
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
48
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
50
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
51
Night at the Museum (2006,  PG)
Click to Rate
52
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
53
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
54
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
57
Predator (1987,  R)
Click to Rate
58
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
59
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
60
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
61
Rush Hour (1998,  PG-13)
Click to Rate
62
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Click to Rate
63
Scarface (1983,  R)
Click to Rate