My Favorite Movies


  cigaretteburns's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz (1939,  G)
2
Midnight Cowboy (1969,  R)
3
Faustrecht der Freiheit (Fox and His Friends) (Fist-Fight of Freedom) (1975,  Unrated)
4
The Big Lebowski (1998,  R)
5
My Own Private Idaho (1991,  R)
My Own Private Idaho
[My favourite film in the whole entire universe!]
Gus Van Sant's masterpiece, My Own Private Idaho, is a surreal character study/road movie that follows the lives of two street hustlers - Mike Waters (River Phoenix), our narcoleptic hero on a quest to find his mother who abandoned him as a child, and gay-for-pay swashbuckler, Scott Favor (Keanu Reeves), the mayor's rebellious son, who chooses to live on the streets and whore himself about town. Set in Portland, their days of wandering aimlessly around the city consists of a little recreational drug use, picking up a few johns, (no matter how repulsive), and not to mention quoting healthy paragraphs of Shakespeare. Personally, I've never been really big on Shakespeare, but what Van Sant has taken from his play Henry IV, (which is fairly minimal), creates a sort of dream-like atmosphere that becomes very hypnotic at times, but not over the top.

The one person who makes this film really come to life is none other than the brilliant River Phoenix, who was essentially the James Dean of his generation. (And my favourite actor of all-time!) His portrayal of Mike Waters is so raw and moving, that the film actually becomes terribly depressing to watch. Mike's earnest search for his long-lost mother leads the pair to his childhood home in Idaho. Along the way, Mike declares his love for Scott during the classic campfire scene, in which River Phoenix actually wrote. Scott, who insists he only has sex with men for money, brushes him off with a hug, and the two remain best buds. That is, until their pilgrimage lands them in Rome, where Scott falls in love with a nice Italian girl. The two of them get married, Scott reforms himself, inherits his father's fortune, and wants nothing more to do with Mike or his old life.

What makes My Own Private Idaho so marvelous is the fact that it is truly one of a kind. I guarantee you will never see another film like this.

Have a nice day.
6
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
"That was one goddamn helluva show."
Truer words were never spoken. There Will Be Blood is a fucking MASTERPIECE!!! I was left utterly speechless. I never wanted it to end! This is by far the finest film I have seen in years! Daniel Day-Lewis's performance is stunning! Absolutely flawless! I think Plainview is my favourite character of his yet! He is a selfish, people-hating, oil-obsessed asshole, and I love him! At times, he was even hilarious! That was one thing I did not expect from this film - humour. It was introduced at the perfect moments, during the most intense scenes, and it really helped to balance the film.

Everybody is already aware that Daniel Day-Lewis gives us the performance of his career, but Paul Dano is so brilliant as well! The chemistry between Daniel Day-Lewis (Plainview), and Paul Dano (Eli), is pure magic! These characters are at completely different ends of the spectrum, and they're constantly at each other's throats. Plainview is an intense, heartless sonofabitch, whereas, Eli is usually quite calm, unless he's preaching, that is. I loved watching his sermons!!

Extraordinary acting aside, there were so many other aspects of this film that made it the masterpiece that it is. The screenplay is haunting, the cinematography is bloody gorgeous, and the score is captivating as hell! I must say, I'm rather surprised that Jonny Greenwood's spellbinding score wasn't even nominated at the Oscars this year. It was so amazing! The film wouldn't have been quite as powerful without it. I was also shocked to learn that Paul Dano has not been nominated either. The boy has mad talent! Even with his first film L.I.E., you could see that he had some serious potential! I really hope he gets a starring role again very soon. I'm a little sick of seeing him in a "supporting actor" light. He is capable of so much more.

Well, I went into this film with the highest expectations any film lover can possibly have for a film, and I was still completely blown away! I was anticipating a story primarily based on the oil business, but what I ended up with was an intimate and truly chilling character study, smack-dab in the middle of a divine period piece. I could re-watch this film over and over again for thousands of years and never find anything negative to say about it!

So, Mr. Anderson, "I drink your milkshake! I drink it up!"
7
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
8
Stalker (1979,  Unrated)
9
Boys Don't Cry (1999,  R)
10
Sunshine (2007,  R)
11
The Crying Game (1992,  R)
12
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
13
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
14
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974,  Unrated)
15
Jackie Brown (1997,  R)
16
Ravenous (1999,  R)
17
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
18
The NeverEnding Story (1984,  PG)
19
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
I can't even begin to describe how much I adore this film!
20
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
21
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
22
Re-Animator (1985,  R)
23
Yaji and Kita: The Midnight Pilgrims (Mayonaka no Yaji-san Kita-san) (2005,  Unrated)
24
Full Metal Jacket (1987,  R)
25
Bad Taste (2004,  Unrated)
26
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
27
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
28
Crash (1996,  NC-17)
29
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
30
The Holy Mountain (1973,  R)
31
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
32
If.... (1968,  Unrated)
33
Women In Love (1969,  R)
34
Martha (1974,  Unrated)
35
The Elephant Man (1980,  PG)
36
Barry Lyndon (1975,  PG)
37
The Fountain (2006,  PG-13)
38
The Boondock Saints (1999,  R)
39
Shortbus (2006,  Unrated)
40
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
41
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
KICKED THE ORIGINAL'S ASS!!!!
42
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
43
Summer Storm (Sommersturm) (2006,  R)
44
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
45
Gypsy 83 (2001,  R)
46
A Clockwork Orange (1971,  R)
47
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
48
Apocalypse Now (1979,  R)
49
Labyrinth (1986,  PG)
50
Eraserhead (1977,  Unrated)
Eraserhead
This is one film I will never truly be able to explain to anyone. It feels like you're in a dream. David Lynch is like no other. This is by far his greatest creation. I couldn't look away!
51
Blue Velvet (1986,  R)
52
Taxi Driver (1976,  R)
53
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Best musical ever created? I think so! It always brings a smile to my face.
54
Dead Ringers (1988,  R)
Dead Ringers
Cronenberg's finest work.
55
Deliverance (1972,  R)
56
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Dog Day Afternoon
The best bank heist film ever made! This is my favourite Al Pacino film!
57
Brazil (1985,  R)
58
Yentl (1983,  PG)
59
Querelle (1982,  R)
60
Whity (1971,  Unrated)
61
In einem Jahr mit 13 Monden (In a Year with 13 Moons) (1978,  Unrated)
62
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
63
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
64
Velvet Goldmine (1998,  R)
65
Suicide Club (2002,  Unrated)
66
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
67
De Vierde man (The 4th Man) (,  Unrated)
68
I Shot Andy Warhol (1996,  R)
69
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
70
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
71
3 Women (1977,  PG)
72
The History Boys (2006,  R)
The History Boys
Undoubtedly a new favourite of mine!
73
Prick Up Your Ears (1987,  R)
74
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
75
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
Letters from Iwo Jima
This truly is the best film of 2006. I have major respect for Clint! If this does not win 'Best Picture of the Year' at the Oscars, I will be deeply upset.
76
Brokeback Mountain (2005,  R)
77
The Deer Hunter (1978,  R)
78
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
79
The Godfather (1972,  R)
80
The Godfather, Part II (1974,  R)
81
8 1/2 (1963,  Unrated)
82
Naked Lunch (1991,  R)
Naked Lunch
The film and the book are two totally different beings, yet also one in the same. The novel is virtually unfilmable in it's original form. I loved Cronenberg's take on the story! It is absolutely brilliant the way he incorporated Peter Weller's hallucinations. Weller's monotone/mumbling performance is so perfect! I believe this to be one of those "love it or hate it" films.
83
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
84
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
85
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
86
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The best of the trilogy! Sean Astin is perfect as Samwise. I bawled like a baby countless times.
87
American Psycho (2000,  R)
88
Trainspotting (1996,  R)
89
The Full Monty (1997,  R)
The Full Monty
I can be in the worst mood ever and this film will put the biggest smile on my face! I love it dearly.
90
Before Night Falls (2000,  R)
91
Oldboy (2005,  R)
92
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
93
The Thing (1982,  R)
94
Lost In Translation (2003,  R)
95
Amores Perros (2001,  R)
96
Bent (1997,  NC-17)
97
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
98
FUBAR (2002,  R)
FUBAR
FUCKIN' EH! This movie is insane! Words cannot express my love for this film. I've never laughed so much in my life! Those two characters ARE my father! It was honestly just like watching him on a normal day. The greatest mockumentary since This Is Spinal Tap!
99
Lilies (1996,  R)
100
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
Mad Max 2 (The Road Warrior)
Clearly the best of the trilogy!
101
Fight Club (1999,  R)
102
American History X (1998,  R)
103
Twist (2004,  R)
104
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
I am such a sap. I cried in this film so many times. Absolutely amazing! One of my favourites.
105
Angels in America (,  Unrated)
106
The Shawshank Redemption (1994,  R)
107
Videodrome (1983,  R)
Videodrome
What a twisted movie. Cronenberg has captured my heart with this one.
108
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
I love this movie so so much! The chick is a bit of a creeper. I mean, honestly, if someone I barely knew told me they were living in my apartment, I'd be quite disturbed. I really can't say anything else that is negative about this film. It's one of my favourites!
109
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
110
Dune (1984,  PG-13)
111
Heavenly Creatures (1994,  R)
112
Willow (1988,  PG)
113
Interview with the Vampire (1994,  R)
114
15 (2004,  Unrated)
115
Beautiful Thing (1996,  R)
Beautiful Thing
This is a wonderfully sweet and sincere 'coming out' film. Happy endings are nice to see, especially when they're not forced. What a fabulous soundtrack as well! Who doesn't love Mama Cass?
116
Before the Fall (Napola) (2004,  Unrated)
117
L.I.E. (2001,  NC-17)
118
Billy Elliot (2000,  R)
119
Transamerica (2005,  R)
Transamerica
I love everything about this film!
120
The Mudge Boy (2003,  R)
121
The Fisher King (1991,  R)
122
Shadow of the Vampire (2000,  R)
123
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
124
The Abyss (1989,  PG-13)
125
Escape from New York (1981,  R)
126
Maurice (1987,  R)
Maurice
A pure classic. It is just as beautiful as the novel. I love when a film stays true to the book. The casting for all the characters were spot on. It not only deals with the tender subject of homosexuality in the early 1900s, but also with the upper and lower classes of English society.
127
The Shining (1980,  R)
128
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
CLASSIC!!
129
Satansbraten (Satan's Brew) (1977,  Unrated)
130
The Squid and the Whale (2005,  R)
131
Dear Wendy (2005,  Unrated)
Dear Wendy
This really is one of the most original and creative films I have seen in years! I loved virtually everything about it. I wasn't bored for a second. Great soundtrack too! Who doesn't love The Zombies?
132
Little Miss Sunshine (2006,  R)
133
Poison (1991,  NC-17)
134
The Machinist (2004,  R)
135
Gladiator (2000,  R)
136
Carandiru (2004,  R)
137
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
138
Cube (1998,  R)
Cube
This was like nothing I had ever seen before. I loved every second of it! What a perfect ending!
139
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead)
I love this movie to death! It really does have everything going for it. This is the prime example of how horror films should be made. Up the humour! Up the gore! Forget trying to scare the audience.
140
The Exorcist (1973,  R)
141
Planet of the Apes (1968,  PG)
142
Buffalo 66 (1998,  R)
143
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
144
Reservoir Dogs (1992,  R)
145
Misery (1990,  R)
146
The Ice Storm (1997,  R)
The Ice Storm
Like most of Ang Lee's films, it is beautiful and very depressing.
147
Simon Birch (1998,  PG)
Simon Birch
It really tugs at the heartstrings. I bawl like a baby every time. Even though it's quite sad, there is a lot of humour to it.
148
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
149
Dead Poets Society (1989,  PG)
150
About a Boy (2002,  PG-13)
151
Nothing (2003,  Unrated)
Nothing
A great buddy film.
152
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
There really was no need for a sequel, but I'm sure glad they made it anyway. This one is slightly better than the first.
153
300 (2007,  R)
154
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Absolutely brilliant! Clearly one of the best films of '06! It perfectly displays how humanity would react with such a situation. And why isn't this nominated for 'Best Picture of the Year'?
155
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
156
Ju Dou (1990,  PG-13)
Ju Dou
Haunting.
157
Rosemary's Baby (1968,  R)
158
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
159
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur
One of the most powerful films I have ever seen! The score is intense!
160
The Brood (1979,  R)
The Brood
Masterful.
161
Last Days (2005,  R)
162
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
The best film I have seen in a rather long time. Beautiful story.
163
Breakfast on Pluto (2005,  R)
164
Ghost World (2001,  R)
165
The Sandlot (1993,  PG)
The Sandlot
Seriously, what kid didn't love this movie? I still watch it all the time! It'll never get old.
166
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World
Back in the day... when Mike Myers was still funny, and Dana Carvey was Garth Algar! Wayne's World was my absolute favourite film when I was a kid! Garth is the only Dana Carvey character I have ever liked. His dance to Hendrix's "Foxy Lady" always puts the biggest smile on my face! And the "Bohemian Rhapsody" rock out in Wayne's car is what instilled the love of Freddie Mercury into my heart forever!

Essentially, Wayne's World is the embodiment of the early 90's! It's full of excellent tuneage, (plus a phenomenal Alice Cooper performance!), and some brilliant dialogue! I know I'll be quoting this film for the rest of my life!

"She makes me feel kinda funny, like when we used to climb the rope in gym class."

I really need to get this on DVD! I have definitely worn out the video tape I've owned since the age of six.
167
The Karate Kid (1984,  PG)
The Karate Kid
Who doesn't love The Karate Kid? Honestly!
168
A History of Violence (2005,  R)
169
Little Children (2006,  R)
Little Children
One of the more unique films of 2006. It is quite slow, but it completely draws you in. Brilliant narrative! Some hilarious moments as well. I do believe Kate Winslet should recieve an Oscar for her role in this.
170
American Beauty (1999,  R)
171
A Home at the End of the World (2004,  R)
A Home at the End of the World
This is the first film where I actually realized how good of an actor Colin Farrell is. I was completely shocked by his performance. It is the most natural I've ever seen him. All of the characters are so unique. It is a really great story. Like most films I enjoy, it has a very sad ending.
172
Birth (2004,  R)
173
Wilde (1998,  R)
Wilde
I really do prefer the film version to the written biography. At times the book became quite taxing to press on. Don't get me wrong, I love Oscar Wilde, but Richard Ellmann's biography on him was a little excessive. On another note, Stephen Fry was clearly born to play Oscar Wilde! I couldn't think of a better fit. This is one of the few films where I can actually stand Jude Law. His usual arrogant charm totally befits his character. Unfortunately though, this film brings about the beginning of Orlando Bloom's "acting" career.
174
The Day of the Locust (1975,  R)
175
Gangster No. 1 (2000,  R)
176
About Schmidt (2002,  R)
177
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
178
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun
Christian Bale is amazing, even as a kid! And who can resist The Malkovich? This is quite possibly my favourite Spielberg film!
179
Sling Blade (1997,  R)
Sling Blade
Billy Bob Thornton is genius! I really don't know how to describe how excellent this film is. I am at a loss for words.
180
The Killing Fields (1984,  R)
181
The Locusts (1997,  R)
The Locusts
I was depressed all the way through. And that ending!! Dear God! So sad. I was totally surprised by Vince Vaughn! He can act? Who knew...
182
Rollercoaster (1999,  R)
183
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
184
Carlito's Way (1993,  R)
185
Philadelphia (1993,  PG-13)
Philadelphia
A very powerful story that needed to be made. Tom Hanks gives the best performance of his career.
186
Water (2005,  PG-13)
Water
Speechless.
187
Tsotsi (2006,  R)
188
Eyes Wide Shut (1999,  R)
189
Amadeus (1984,  R)
190
Being John Malkovich (1999,  R)
Being John Malkovich
I love John Malkovich! This movie is fabulous. Primarily because of the Malkovich.
191
Hard Candy (2006,  R)
192
The Last King of Scotland (2006,  R)
193
2046 (2005,  R)
194
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
195
Dark City (1998,  R)
196
The Cell (2000,  R)
197
A Fish Called Wanda (1988,  R)
198
Imaginary Heroes (2004,  R)
199
Bartleby (2002,  PG-13)
200
Spider (2002,  R)
201
The Invisible Man (1933,  Unrated)
202
Gods and Monsters (1998,  R)
203
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Scorsese is genius!
204
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
205
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
206
The Prestige (2006,  PG-13)
207
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
I have nothing negative to say about this film. A total hardcore drama with just the right amount of action. I adore all of Zhang Yimou's films. I have yet to be disappointed by him. Gong Li is amazing, as always. A beautiful and heartbreaking story.
208
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
A masterpiece. The brutal story and in-your-face violence makes this film utterly captivating. I loved it!
209
Longtime Companion (1990,  R)
210
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
211
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
212
Mambo Italiano (2003,  R)
213
Dogfight (1991,  R)
214
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
215
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
216
Walk on Water (2005,  Unrated)
217
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
218
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
219
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
220
Hot Fuzz (2007,  R)
221
The Dreamers (2004,  NC-17)
222
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
223
Lawn Dogs (1998,  R)
224
Donnie Darko (2001,  R)
225
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
226
Priest (1995,  R)
227
Chrystal (2004,  R)
228
Schindler's List (1993,  R)
229
Duel (1972,  PG)
230
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire)
I honestly would have shit my pants watching this as a kid.
231
Hostel (2006,  R)
Hostel
I only had hateful things to say about this movie the first time I saw it. However, I decided to give it another watch and found it absolutely amazing! It may have been due to the fact that I missed the first five - ten minutes or so. I can't seem to get into a movie when I miss the very beginning.
232
Wild At Heart (1990,  R)
233
Where the Day Takes You (1992,  R)
234
Big (1988,  PG)
235
This Is Spinal Tap (1984,  R)
236
The Football Factory (2004,  R)
The Football Factory
Quite similar to Green Street Hooligans, however it is a much more raw and realistic film. It's humorous and violent, without too much of a moral standpoint. Loved it!
237
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
238
Drugstore Cowboy (1989,  R)
239
Keane (2005,  R)
Keane
Damian Lewis's mumbling had me completely engrossed throughout. He gives a brilliant performance in this somber, yet touching indie film about a man struggling to come to terms with the disappearance of his little girl. It is perfectly paced, and captivating from start to finish.
240
Hostel: Part II (2007,  R)
241
Party Monster (2003,  R)
242
Edge of Seventeen (1999,  R)
243
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
244
The Lost Boys (1987,  R)
245
V for Vendetta (2006,  R)
246
Death to Smoochy (2002,  R)
247
Encino Man (1992,  PG)
248
The Breakfast Club (1985,  R)
249
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
What an entertaining film! William Hurt is absolutely fabulous, as always, and Kevin Costner, whom I normally don't care for, was really great as Mr. Brooks. I had no idea the film was going to be so open about Mr. Brooks's alter ego! That is primarily why I loved this so much. From the get-go, William Hurt was right by his side. They did not portray Hurt as a raging murderous psychopath who was calling all the shots. Mr. Brooks and his alter ego made the majority of their decisions together, which is very rare. If this was your typical generic film, they would be in constant competition with each other for superiority. Mr. Brooks is a simple guy who just happens to have the unfortunate addiction of killing people. It is actually quite comical as well, and there were a bunch of little unexpected twists. This was one of those films that as soon as it ended, I wanted to watch it again straight away. It honestly put a huge smile on my face. Brilliant writing as well. LOVE IT!

I really don't think Mr. Brooks needs to become a trilogy, however, I'll be there when the sequel comes out.
250
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
251
The Straight Story (1999,  G)
252
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
253
Tideland (2006,  R)
254
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead
I cannot believe my eyes. A decent horror remake. Somebody pinch me.
255
Stephen King's The Stand (,  Unrated)
256
28 Days Later (2003,  R)
257
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
258
Signs (2002,  PG-13)
259
Colour Me Kubrick (2007,  Unrated)
260
Black Snake Moan (2007,  R)
261
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
262
Altered States (1980,  R)
263
Straw Dogs (1971,  R)
264
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
265
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
266
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
267
Cruising (1980,  R)
Cruising
A surreal and truly haunting thriller from the genius who brought us The Exorcist. This film has everything. From a gripping soundtrack and vivid imagery, to an ending that will leave you thinking for hours. You really can't help becoming completely engrossed in this film. Friedkin makes sure of that. From the very beginning, you are lured right into the story. There is no light at the end of the tunnel, and you have absolutely no idea where it is taking you. Little do you know, you are about to dive headfirst into one of the most graphic and eerie tales that will leave you utterly speechless. The subtle use of horror and the realistic vibe you get from the S&M leather scene, make your eyes pop with glee! Al Pacino gives a staggering performance, and personally, watching him dance in this film makes me all giddy inside!

Cruising did leave me a bit bewildered. Even after multiple viewings, there are still some unanswered questions. That doesn't make me dislike it in any way. I think that was what was intended.

Wow! I cannot believe I came across this: http://www.evil-g.com/boytoysmain.html - An action figure version of William Friedkin's Cruising! Hah!
268
Superman (1978,  PG)
269
Detroit Rock City (1999,  R)
Detroit Rock City
This is one of my biggest guilty pleasures EVER!!!
270
Teorema (,  Unrated)
271
Chinatown (1974,  R)
272
My Left Foot (1989,  R)
273
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) (1996,  R)
274
The Producers (2005,  PG-13)
275
Killer Condom: The Rubber That Rubs You Out (1996,  R)
Killer Condom: The Rubber That Rubs You Out
This was so cheesy! I loved every minute of it! Even the little details of the film are amusing. The lead character is a detective in New York, who is originally from Sicily, and he, along with the entire New York cast (including the president of the United States), speaks only German. I was laughing the entire time! What a perfectly fucked up film! I was only disappointed by the fact that the killer condoms weren't from outer space. I had anticipated them being a hostile alien race coming to Earth to ensure the destruction of mankind. Still highly entertaining though! What more can you expect from Troma, right?!
276
Year of the Dog (2007,  PG-13)
277
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
278
All About Eve (1950,  Unrated)
279
Platoon (1986,  R)
280
Guns, God and Government World Tour (2002,  Unrated)
281
Joshua (Joshua: The Devil's Child) (2007,  R)
282
Enduring Love (2004,  R)
283
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
284
Eastern Promises (2007,  R)
285
Victim (1962,  Unrated)
286
Away from Her (2007,  PG-13)
287
Casper (1995,  PG)
288
Man of the House (1995,  PG)
Man of the House
Can't lie.
I LOVE THIS MOVIE!!!!
289
Driving Lessons (2006,  PG-13)
290
Young Frankenstein (1974,  PG)
291
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
292
The Libertine (2006,  R)
293
Infamous (2006,  R)
Infamous
I enjoyed this far more than Capote! The acting was ten times better, and it showed a more gentle side to Truman. Daniel Craig was absolutely fantastic! I really sympathized with his character.
294
Total Eclipse (1995,  R)
295
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
296
Get Real (1999,  R)
297
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
298
Logan's Run (1976,  PG)
Logan's Run
Loved the first half! Second half sort of let me down.
299
Sphere (1998,  PG-13)
300
The Secret of NIMH (1982,  G)
301
Alexander (2004,  R)
302
Lost and Delirious (2001,  R)
303
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
304
We Will Rock You: Queen Live in Concert (,  Unrated)
305
Händler der vier Jahreszeiten (The Merchant of Four Seasons) (1972,  Unrated)
306
Purple Rain (1984,  R)
307
One Hour Photo (2002,  R)
308
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
309
Temptress Moon (1996,  R)
310
Angst vor der Angst (Fear of Fear) (1976,  Unrated)
Angst vor der Angst (Fear of Fear)
A lesser-known work by Fassbinder, but it is equally as brilliant as his more popular films. The story centers on a woman who suffers from postpartum depression after giving birth to her second child. She begins to get these intense feelings of fear, and eventually resorts to Valium and Cognac to numb these feelings. Her hostile mother-in-law and sister-in-law do not help her situation, and her husband may very well not exist. She seeks solace in the doctor across the street, but even he does not have the capability to help her for very long. Fassbinder's films tend to end in tragedy, and by the way this film moves, from the very beginning you suspect that it will. Fear of Fear is perfectly paced, and the characters are all very captivating. Thrown in are a few Fassbinder regulars, which is always a treat! Any true Fassbinder fan is sure to enjoy this film.
311
Dolls (1987,  R)
312
Ed Wood (1994,  R)
313
Chinesisches Roulette (Chinese Roulette) (1977,  Unrated)
314
Mutter Küsters' Fahrt zum Himmel (Mother Küsters Goes to Heaven) (1975,  Unrated)
315
West Side Story (1961,  Unrated)
316
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
317
Serpico (1973,  R)
318
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
319
Fido (2007,  R)
320
Snow Cake (2006,  Unrated)
321
Elephant (2003,  R)
322
Con Air (1997,  R)
323
The Good Son (1993,  R)
324
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
325
Frankenstein (1931,  Unrated)
326
The Rules of Attraction (2002,  R)
327
The Marriage of Maria Braun (,  Unrated)
The Marriage of Maria Braun
The Marriage of Maria Braun is a deeply affecting, poised drama set in Germany during WWII, and its aftermath. The first 40 minutes or so moved uncharacteristically fast for a Fassbinder film. Once he stopped focusing on Maria Braun's surroundings, and more on her actual character, this film was finally able to capture my undivided attention, and became truly hypnotic, like only a Fassbinder film can. There was no need for extensive, drawn-out combat sequences in order to achieve the film's significance. Through Maria Braun and her relationships, you gain a strong insight into what life was like back in post WWII Germany.

I've heard some critics refer to his films as "cold" and "emotionless". Rainer Werner Fassbinder has the remarkable ability to allow the audience to feel exceptionally close to his characters, whilst also keeping us at a safe distance. I suppose I can see how this aspect of his filmmaking style could be misinterpreted as "cold" or "emotionless", but just because the characters are not continuously gushing with "emotion" in every single frame, doesn't mean it's not possible for you to feel anything from them.

Though I did love The Marriage of Maria Braun, I don't think I can say it is Fassbinder's "masterpiece", as I've heard so many others refer to it. Nevertheless, the story is truly bold and the film itself is definitely stunning! In addition to its greatness, Hanna Schygulla's flawless performance as Maria Braun is quite possibly the finest of her career!
328
Severance (2006,  R)
329
Porky's (1982,  R)
330
No Country for Old Men (2007,  R)
331
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
332
Die Zärtlichkeit der Wölfe (The Tenderness of Wolves) (1973,  Unrated)
333
Cry Baby (1990,  PG-13)
334
They Live (1988,  R)
335
Into the Wild (2007,  R)
336
The Brave Little Toaster (1987,  G)
337
Bolwieser (The Stationmaster's Wife) (1977,  Unrated)
338
Road House (1989,  R)
Road House
PATTY S. and Sam Elliot! Yes! Well, this has to be one of my biggest guilty pleasures! It's a real "manly" film, but with an actual story, an excellent soundtrack, and some fabulous '80s cheese! Not to mention, Jeff Healey, who fronts the band that serves as the Double Deuce's main act nearly every night!

I remember thinking Road House was one of the best films in the world when I was a kid! I also had a thing for Patrick Swayze films. No idea why, but whenever a new movie came out with him in it, I was there! Anyway, I knew I loved Road House when I was a child, but I couldn't seem to remember all of the details, so I decided to re-watch it last week. And honestly, I still think it's brilliant! I know I should be shot for saying that, but I really do love this movie! The dialog is stunning! Road House gives us some of the cheesiest lines known to man! Some notable ones include: "The Double Douche", "Come on, chicken dick", and my personal favourite, "I fuck guys like you in prison!" There is without a doubt some slight homoeroticism to Road House. Everybody is aware of it, but the fact that they try so hard to ignore it, makes this movie even more amusing!

If you don't take it too seriously, Road House can be an excellent film! It's not a "oh my God, this film just changed my life" type of movie, but it's highly entertaining!
339
The Darjeeling Limited (2007,  R)
340
eXistenZ (1999,  R)
341
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
342
Hellbent (2005,  R)
Hellbent
This was exactly what I wanted it to be! A mindless slasher flick with some super cheesy moments! Just like the good ol' days! It's not meant to be scary or intelligent. Just fun! Everyone's brain needs a rest every now and again! The slasher genre should be proud of this lovely little addition! There should be more gay slasher flicks anyway!
343
Citizen Kane (1941,  PG)
344
Juno (2007,  PG-13)
345
This Is England (2007,  Unrated)
346
Hocus Pocus (1993,  PG)
347
The Bubble (Ha Buah) (2007,  Unrated)
348
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
349
Spartacus (1960,  PG-13)
350
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
351
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
352
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
353
This Boy's Life (1993,  R)
354
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
355
Soylent Green (1973,  PG)
356
The Goonies (1985,  PG)
357
Clue (1985,  PG)
358
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
359
The King (2006,  R)
360
Happy Together (1997,  Unrated)
361
In the Name of the Father (1993,  R)
362
Class of Nuke 'Em High (1986,  R)
363
Martian Child (2007,  PG)
364
Cliffhanger (1993,  R)
365
Rocky (1976,  PG)
366
Total Recall (1990,  R)
367
Gone With the Wind (1939,  G)
368
Predator (1987,  R)
369
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
370
Raw Deal (1986,  R)
371
Die Hard (1988,  R)
372
Goya's Ghosts (2007,  R)
373
True Lies (1994,  R)
374
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
375
Midnight Express (1978,  R)
Midnight Express
Midnight Express is a grossly underappreciated film. The performances alone make it a must-see! Even though it is based on a true story, certain elements (namely, the ending and the stereotypical sadist guards), are just not true. However, I don't think the film's inaccuracies take anything away from the emotional and rather haunting feeling it leaves you with. You must remember that it is a movie and not every single scene is going to be pouring out truth. Some things are seemingly going to be altered for the artistic vision of the filmmaker.

I personally loved Midnight Express! And Brad Davis was stellar! This is definitely his best work.
376
Heat (1995,  R)
377
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
378
Quills (2000,  R)
379
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
380
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
381
On the Waterfront (1954,  Unrated)
382
East of Eden (1955,  PG)
383
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
384
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
385
Dante's Cove: Season 1 (,  R)
Dante's Cove: Season 1
BEST TELEVISION SHOW EVER!!! Period. End of discussion.
386
Bound (1996,  R)
387
Son of Rambow (2007,  PG-13)
388
Muriel's Wedding (1995,  R)
389
O Lucky Man! (1973,  R)
390
Dancer in the Dark (2000,  R)
391
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) (2005,  R)
392
L'Enfant (The Child) (2006,  R)
393
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) (2006,  Unrated)
394
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
395
Freeway (1996,  R)
396
The Happening (2008,  R)
The Happening
Oh, M. Night Shyamalan! The way I see it, you either love or hate this man. And I love him to death!
397
Funny Games (2008,  R)
398
Vincent (1982,  G)
399
Sleepaway Camp (1983,  R)
400
Suspiria (1977,  R)
401
[Rec] (2007,  R)
[Rec]
I fucking LOVE this movie!!!
I have not seen a film since The Exorcist that has genuinely creeped me out the way [Rec] did. Definite props on the realism! This is horror in its utmost raw and unadulterated form!
402
The Wolves of Kromer (2000,  Unrated)
403
Nightbreed (1990,  R)
404
Wet Hot American Summer (2001,  R)
405
Funny Games (1998,  Unrated)
406
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
407
The Hamiltons (2006,  R)
408
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
409
Mallrats (1995,  R)
410
Teeth (2007,  R)
411
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
412
Starship Troopers (1997,  R)
413
Quid Pro Quo (2008,  R)
414
The Dark Knight (2008,  PG-13)
415
Brainscan (1994,  R)
416
Deadgirl (2008,  R)
417
Ashes of Time Redux (2008,  R)
418
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
419
Trailer Park Boys: The Movie (2006,  R)
420
Liquid Sky (1983,  R)
421
Fat Girls (2006,  R)
422
Pineapple Express (2008,  R)
423
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) (1902,  Unrated)
424
Boyz n the Hood (1991,  R)
425
BASEketball (1998,  R)
426
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
427
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
428
Dazed and Confused (1993,  R)
429
Orgazmo (1998,  NC-17)
430
WALL-E (2008,  G)
431
Easy Rider (1969,  R)
432
The Company of Wolves (1984,  R)
The Company of Wolves
This is seriously one of the trippiest films I have ever seen! Not to mention, fuckin' Murder-She-Wrote's in it!

"Never trust a man whose eyebrows meet." - wise words granny, wise words.
433
The Faculty (1998,  R)
434
The Believer (2002,  R)
435
Bio-Dome (1996,  PG-13)
436
Grandma's Boy (2006,  R)
437
Little Nicky (2000,  PG-13)
438
Milk (2008,  R)