My Favorite Movies


  1. cinderallaz
  2. cinder

Give list a short description

  cinderallaz's Rating My Rating
1
Big Fat Liar (2002,  PG)
2
Liar Liar (1997,  PG-13)
3
Fat Albert (2004,  PG)
4
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
5
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
6
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
7
Once Upon a Time in China 4 (1993,  R)
8
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
9
Once Upon a Time in China III (,  R)
10
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
11
Once Upon a Time in China (1991,  R)
12
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
13
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
14
36 China Town (2006,  Unrated)
15
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
16
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
17
Cheaper By the Dozen (1950,  Unrated)
18
Taxi (2004,  PG-13)
19
Passport To Paris (1999,  G)
20
When in Rome (2002,  G)
21
Hollow Man (2000,  R)
22
Hollow Man II (2006,  R)
23
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
24
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
25
The Cheetah Girls 2 (2006,  Unrated)
26
Cheetah (1989,  G)
27
Girls Will Be Girls (2003,  R)
28
Material Girls (2006,  PG)
29
Big Girls Don't Cry... They Get Even (1992,  PG)
30
Mean Girls (2004,  PG-13)
31
Uptown Girls (2003,  PG-13)
32
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
33
The Powerpuff Girls - The Movie (2002,  PG)
34
Buffalo Girls (1995,  Unrated)
35
The Powerpuff Girls - Down 'N' Dirty (2000,  Unrated)
36
The Powerpuff Girls - Meet The Beat-Alls (1998,  Unrated)
37
Powerpuff Girls - Twas the Fight Before Christmas (2003,  G)
38
Taxi (1998,  Unrated)
39
Taxi 3 (2003,  Unrated)
40
Taxi 2 (2000,  Unrated)
41
Taxi Number 9211 (2006,  PG)
42
Coach Carter (2005,  PG-13)
43
Get Carter (2000,  R)
44
Get Carter (1971,  R)
45
Live Freaky Die Freaky (2003,  Unrated)
46
Freaky Friday (2003,  PG)
47
Freaky Friday (1976,  G)
48
Honey (2003,  PG-13)
49
Kids (1995,  NC-17)
50
Spy Kids (2001,  PG)
51
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
52
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
53
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
54
New Kids (1985,  R)
55
The Pirate (1948,  Unrated)
56
The Pirate Movie (1982,  PG)
57
Tarzan (1999,  G)
58
Tarzan, the Ape Man (1981,  R)
59
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
60
Tarzan and the Lost City (1998,  PG)
61
Tarzan II (2005,  G)
62
Tarzan & Jane (2002,  G)
63
Cow Belles i (,  G)
64
Buffalo Boy (2003,  Unrated)
65
The Last Buffalo (,  Unrated)
66
Buffalo Soldiers (2001,  R)
67
Buffalo Bill (1944,  Unrated)
68
American Buffalo (1996,  R)
69
Downhill Racer (1969,  PG)
70
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
71
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
72
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
73
Agent Cody Banks 2 - Destination London (2004,  PG)
74
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
75
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
76
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
77
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
78
Discovering the Real World of Harry Potter (2001,  Unrated)
79
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
80
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
81
Halal Harry (2006,  Unrated)
82
Home Alone (1990,  PG)
83
Home Alone 4 (2002,  Unrated)
84
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
85
Home Alone 3 (1997,  PG)
86
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
87
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
88
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
89
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
90
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
91
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
92
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (,  PG)
93
Sky High (2003,  Unrated)
94
Sky High (2005,  PG)
95
High School Musical (2006,  Unrated)
96
School of Rock (2003,  PG-13)
97
High School Musical 2 (2007,  G)
98
Scooby-Doo and the Ghoul School (,  Unrated)
99
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
100
Kuch Na Kaho (2003,  G)
101
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
102
Sandwich (Hum Do Hamaara Ek) (2006,  Unrated)
103
U2 - Rattle and Hum (,  PG-13)
104
Kabul Express (2008,  PG)
105
Hum Hain Rahi Pyar Ke (We Are Travellers on the Path of Love) (1993,  Unrated)
106
Hum Tum (2004,  Unrated)
107
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) (1994,  Unrated)
108
The Parent Trap (1998,  PG)
109
Parent Trap II (1986,  Unrated)
110
The Parent Trap (1961,  G)
111
Problem Child (1990,  PG)
112
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
113
Problem Child 3: Junior in Love (1995,  Unrated)
114
Alexander (2004,  R)
115
The Grudge (2004,  PG-13)
116
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
117
Elektra (2005,  PG-13)
118
The Lost World (1925,  Unrated)
119
The Lost World (1998,  R)
120
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
121
Taksi (Taxi) (1990,  Unrated)
122
Baby Boy (2001,  R)
123
From Justin To Kelly (2003,  PG)
124
Glory Road (2006,  PG)
125
S Club - Seeing Double (2003,  PG-13)
126
Rebound (2005,  PG)
127
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
128
Bean (1997,  PG-13)
129
Cruel Intentions (1999,  R)
130
Cruel Intentions 3 (2004,  R)
131
Cruel Intentions 2 (2000,  R)
132
Black Christmas (2006,  R)
133
Black Christmas (1974,  R)
134
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
135
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
136
Ice Princess (2005,  G)
137
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
138
Ice Age (2002,  PG)
139
Fire and Ice (1983,  PG)
140
Shark (1970,  R)
141
Shark (2000,  Unrated)
142
Shark rosso nell'oceano (Devilfish)(Devouring Waves)(Monster Shark)(Red Ocean) (1984,  R)
143
Shark Attack 2 (2000,  R)
144
Shark Attack (1999,  R)
145
Shark Attack 3: Megalodon (2002,  R)
146
Shark Tale (2004,  PG)
147
Apocalypto (2006,  R)
148
Spider (2002,  R)
149
The Day of the Locust (1975,  R)
150
The Bat (1959,  Unrated)
151
The Bat (1926,  Unrated)
152
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
153
Crossover (2006,  PG-13)
154
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
155
A Good Year (2006,  PG-13)
156
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
157
The Princess Diaries (2001,  G)
158
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
159
Wai Si-Lei chuen kei (Legend of Wisely)(Legend of the Golden Pearl) (2008,  Unrated)
160
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
161
Nu ren zhe (Chinese Super Ninja 2) (The Challenge of the Lady Ninja) (1983,  Unrated)
162
Ninja ryûkenden (Ninja Gaiden) (1991,  Unrated)
163
Zombie vs. Ninja (Zodiac America: The Super Master)(Zombie Revival: Ninja Master)(Zombie Rivals) (1987,  Unrated)
164
Ninja III - The Domination (1984,  R)
165
The Ninja Mission (1984,  R)
166
Enter the Ninja (1981,  R)
167
The Mystery of Chess Boxing (Ninja Checkmate) (1979,  Unrated)
168
Ninja Terminator (1985,  R)
169
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
170
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
171
American Ninja (1985,  R)
172
Franklin and the Turtle Lake Treasure (Franklin et le tresor du lac) (2008,  G)
173
Revenge of the Ninja (1983,  R)
174
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
175
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
176
American Ninja 4 - The Annihilation (1991,  R)
177
Ninja in the Deadly Trap (1985,  Unrated)
178
Ninja Checkmate (Shuang ma lian huan) (1987,  Unrated)
179
Ninja Episode 2: Reiko Shinjo's Technique (,  Unrated)
180
American Ninja 5 (1993,  PG)
181
Tongan Ninja (2002,  Unrated)
182
The Super Ninja (1986,  Unrated)
183
Ninja Wars (1982,  Unrated)
184
The Ninja Hunter (1986,  Unrated)
185
Ninja Resurrection (1999,  Unrated)
186
Jade Dagger Ninja (1982,  Unrated)
187
9 Deaths of the Ninja (1985,  R)
188
Lady Ninja (1998,  Unrated)
189
Wrath of the Ninja: The Yotoden Movie (1987,  Unrated)
190
Ninja Academy (1989,  R)
191
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
192
Turtle Beach (The Killing Beach) (1996,  R)
193
American Ninja 2: The Confrontation (1987,  R)
194
Golden Ninja Warrior (1986,  R)
195
The Ultimate Ninja (1986,  Unrated)
196
Ninja Dragon (1986,  Unrated)
197
Ninja Squad (1986,  Unrated)
198
Ninja the Protector (1986,  Unrated)
199
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
200
Teenage Mutant Ninja Turtles - Michelangelo's Christmas Rescue (,  Unrated)
201
Chung gik yan je (Lethal Ninja) (2006,  Unrated)
202
Teenage Mutant Ninja Turtles: Planet of the Turtleoids (1991,  Unrated)
203
The Making of Teenage Mutant Ninja Turtles: Behind the Shells (1991,  Unrated)
204
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Turtles Awesome Easter (,  Unrated)
205
Teenage Mutant Ninja Turtles: Coming Out of Their Shells Tour (1990,  Unrated)
206
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cufflink Caper (,  Unrated)
207
Kamui no ken (Dagger of Kamui)(Revenge of the Ninja Warrior)(The Blade of Kamui) (1985,  PG-13)
208
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
209
Combat High (Combat Academy) (1986,  PG)
210
Le Dernier combat (The Final Combat) (The Last Battle) (,  R)
211
Combat Shock (1986,  Unrated)
212
Immortal Combat (1993,  R)
213
Virtual Combat (1995,  R)
214
Your Mother Wears Combat Boots (1989,  Unrated)
215
Shooting War - World War II Combat Cameramen (,  Unrated)
216
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
217
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
218
Hannah Takes the Stairs (2007,  Unrated)
219
The Mummy (1999,  PG-13)
220
Strawberry Shortcake - Get Well Adventure (2003,  G)
221
Jackass: Number Two (2006,  R)
222
Jackass - The Movie (2002,  R)
223
It's a Boy Girl Thing (2006,  PG-13)
224
Boy Meets Girl (1994,  Unrated)
225
Boy! What a Girl! (1947,  Unrated)
226
Bratz - Genie Magic (2006,  G)
227
A Walk to Remember (2002,  PG)
228
Shooter (2007,  R)
229
Die Hard (1988,  R)
230
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
231
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
232
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
233
Final Fantasy - Unlimited (2001,  Unrated)
234
Final Fantasy X-2 (2003,  Unrated)
235
Fainaru fantajî X (Final Fantasy X) (,  Unrated)
236
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
237
Last Order: Final Fantasy VII (2005,  Unrated)
238
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 1) (1994,  Unrated)
239
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 2) (1994,  Unrated)
240
Final Stab (Final Scream) (2001,  Unrated)
241
Chakushin ari final (One Missed Call Final) (2006,  R)
242
Fantasy Football The Movie (,  R)
243
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon) (2005,  PG)
244
The Fantasy Film Worlds of George Pal (1985,  Unrated)
245
Hansel and Gretel: An Opera Fantasy (1954,  G)
246
The Fantasy Worlds of Irwin Allen (1995,  Unrated)
247
Every Man's Fantasy 2 (2005,  Unrated)
248
Fantasy Quest (2004,  Unrated)
249
Blue Jeans Fantasy (1998,  Unrated)
250
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) (Mini Special Force) (1982,  Unrated)
251
Every Man's Fantasy (2002,  Unrated)
252
Nutcracker Fantasy (1979,  G)
253
Fool N Final (2007,  Unrated)
254
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
255
Final Destination 3 (2006,  R)
256
Children of the Corn II: The Final Sacrifice (1993,  R)
257
The Final Curtain (2003,  R)
258
The Final Countdown (1980,  PG)
259
Final Destination (2000,  R)
260
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
261
Final Destination 2 (2003,  R)
262
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
263
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
264
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
265
Final Analysis (1992,  R)
266
Urban Legends: Final Cut (2000,  R)
267
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
268
Final (2001,  R)
269
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
270
Final Cut (1994,  R)
271
King Tut's Final Secrets (2005,  Unrated)
272
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
273
Final Chorale (,  Unrated)
274
Marilyn Monroe - The Final Days (2001,  Unrated)
275
Final Justice (1998,  Unrated)
276
The Final Hit (2000,  R)
277
Final Encounter (For the Cause) (2002,  R)
278
The Final Programme (The Last Days of Man on Earth) (1973,  R)
279
The Final Cut (2004,  PG-13)
280
Ginger Snaps (2001,  R)
281
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
282
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
283
Dinosaur Extinction (2005,  Unrated)
284
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) (1984,  R)
285
Reservation Road (2007,  R)
286
Without Reservation (1946,  Unrated)
287
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) (1988,  R)
288
Se sei vivo spara (Django Kill - If You Live, Shoot!) (1967,  Unrated)
289
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
290
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
291
Word Wars (2004,  Unrated)
292
Godzilla: Final Wars (2004,  PG)
293
The Turkish Star Wars (,  Unrated)
294
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
295
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
296
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
297
To End All Wars (2002,  R)
298
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
299
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
300
Style Wars (2005,  Unrated)
301
Thumb Wars (1999,  Unrated)
302
Hardware Wars (1978,  Unrated)
303
Air Wars: Fighter Aircraft of WWII (,  Unrated)
304
Angel Wars - Guardian Force 2 (2005,  Unrated)
305
Beast Wars - Transformers (,  Unrated)
306
Shallow Hal (2001,  PG-13)
307
Eagle vs. Shark (2007,  R)
308
Blood Brothers (1973,  Unrated)
309
Grind (2003,  PG-13)
310
Grind (1997,  Unrated)
311
The Breed (2006,  R)
312
You Got Served (2004,  PG-13)
313
Prison Break (1938,  Unrated)
314
Breaking and Entering (2007,  R)
315
Bleach (2004,  Unrated)
316
The Covenant (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments