My Favorite Movies


  Cindy158209482's Rating My Rating
1
Batman (1989,  PG-13)
2
Batman Returns (1992,  PG-13)
3
Beauty and the Beast (1991,  G)
4
Because I Said So (2007,  PG-13)
5
Casablanca (1943,  PG)
6
Cars (2006,  G)
7
Chocolat (2000,  PG-13)
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
9
Disney's Aladdin (1992,  G)
10
Gone With the Wind (1939,  G)
11
Grease (1978,  PG)
12
Happy Feet (2006,  PG)
13
Independence Day (1996,  PG-13)
14
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
15
Labyrinth (1986,  PG)
16
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
17
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
18
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
19
Notting Hill (1999,  PG-13)
20
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
21
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
22
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
23
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
26
Shrek (2001,  PG)
27
Signs (2002,  PG-13)
28
Sleeping Beauty (1959,  G)
29
Sleepy Hollow (1999,  R)
30
Steel Magnolias (1989,  PG)
31
The Italian Job (2003,  PG-13)
32
The Little Mermaid (1989,  G)
33
The Sound of Music (1965,  G)
34
The Wizard of Oz (1939,  G)
35
The African Queen (1951,  Unrated)
36
Father Goose (1964,  Unrated)
37
Murder by Death (1976,  PG)
38
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
39
Mystic Pizza (1988,  R)
40
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
41
Hatari! (1962,  Unrated)
42
Rio Bravo (1998,  Unrated)
43
Texican (1966,  Unrated)
44
McLintock! (1963,  Unrated)
45
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
46
Donovan's Reef (1963,  Unrated)
47
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
48
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
49
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
50
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown (1966,  Unrated)
51
While You Were Sleeping (1995,  PG)
52
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
53
White Christmas (1954,  Unrated)
54
Stagecoach (1966,  Unrated)
55
The Bells of St. Mary's (1945,  Unrated)
56
Going My Way (1944,  Unrated)
57
The Court Jester (1956,  Unrated)
58
In the Good Old Summertime (1949,  Unrated)
59
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
60
Mary Poppins (1964,  G)
61
What Women Want (2001,  PG-13)
62
Twister (1996,  PG-13)
63
Pay It Forward (2000,  PG-13)
64
Mr. Wrong (1996,  PG-13)
65
Burning Rage (1984,  Unrated)
66
The Dukes of Hazzard: Reunion! (1997,  PG)
67
The Dukes of Hazzard: Hazzard in Hollywood (2000,  Unrated)
68
Meteorites! (1998,  PG-13)
69
Christmas Comes to Willow Creek (1987,  Unrated)
70
Gladiator (2000,  R)
71
The Notebook (2004,  PG-13)
72
Gran Torino (2009,  R)
73
Pretty Woman (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments