My Favorite Movies


  cineaste's Rating My Rating
1
Amazing Grace (2007,  PG)
Amazing Grace
Amazing movie about an inspirational but very human character, his drive and impact on the world. Spectacular in all respects - must see.
2
Ninotchka (1939,  R)
3
Wag the Dog (1997,  R)
Wag the Dog
chilling comedic satire about how the government and the media can repackage or invent "news" or truth for political ends.
4
Crash (2004,  R)
Crash
very human story about experiences and perspectives related to racism and social hierarchies
5
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever)
very tough film about one girl's story related to human trafficking
6
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
La Stanza del Figlio (The Son's Room)
honest depiction of how one family deals with a tragic loss in very honest yet painful ways
7
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
8
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
Sullivan's Travels
comedic satire about living a sheltered life and the world of film - huge yet entertaining insights into humanity and social classes
9
It Happened One Night (1934,  Unrated)
10
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
fun and funny story showing how happiness is not found in 'stuff' or worldly success - a story of how one family rose above the worldly values and lived carefree and thankful lives
11
Mr. Deeds Goes to Town (1936,  Unrated)
12
Meet John Doe (,  Unrated)
13
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
14
The Decalogue (,  Unrated)
15
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
A Short Film About Love
profound reflection on love and pain and the human condition
16
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
A Short Film About Killing
Kieslowski has a way of getting under the skin of humanity - again in this film, he captures the human condition and explores free will and providence as well as social classes and depravity. Outstanding filmmaking, too
17
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
18
Short Working Day (Krotki dzien pracy) (1996,  Unrated)
19
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
20
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments