My Favorite Movies


  ckalopa's Rating My Rating
1
The Deer Hunter (1978,  R)
2
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
3
Meet the Parents (2000,  PG-13)
4
The Godfather, Part II (1974,  R)
5
New York, New York (1977,  PG)
6
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
7
Field of Dreams (1989,  PG)
8
JFK (1991,  R)
9
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
10
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
11
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
12
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
13
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
14
Shakespeare in Love (1998,  R)
15
Elizabeth (1998,  R)
16
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
17
Schindler's List (1993,  R)
18
The English Patient (1996,  R)
19
Quiz Show (1994,  PG-13)
20
The End of the Affair (1999,  R)
21
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
22
Before Sunrise (1995,  R)
23
Before Sunset (2004,  R)
24
The Notebook (2004,  PG-13)
25
Love Actually (2003,  R)
26
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
27
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
28
The Piano (1993,  R)
29
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
30
Monsoon Wedding (2002,  R)
31
The Godfather (1972,  R)
32
Scent of a Woman (1992,  R)
33
Dog Day Afternoon (1975,  R)
34
Frankie & Johnny (1991,  R)
35
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
36
The Sting (1973,  PG)
37
The Graduate (1967,  PG)
38
Gone With the Wind (1939,  G)
39
The Wizard of Oz (1939,  G)
40
That's Entertainment (1974,  G)
41
Singin' in the Rain (1952,  G)
42
An American in Paris (1951,  Unrated)
43
Hello, Dolly! (1969,  G)
44
Brigadoon (1954,  G)
45
Marjorie Morningstar (1958,  Unrated)
46
The Way We Were (1973,  PG)
47
Funny Girl (1968,  G)
48
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
49
Bride Wars (2009,  PG)
50
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
51
My Best Friend's Girl (2008,  R)
52
Raising Helen (2004,  PG-13)
53
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
54
The Pink Panther (2006,  PG)
55
Father of the Bride (1991,  PG)
56
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
57
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
58
All the President's Men (1976,  R)
59
Out of Africa (1985,  PG)
60
The Great Gatsby (1974,  PG)
61
Ordinary People (1980,  R)
62
The Candidate (1972,  PG)
63
Anger Management (2003,  PG-13)
64
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
65
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
66
A Few Good Men (1992,  R)
67
The Witches of Eastwick (1987,  R)
68
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
69
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
70
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
71
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
72
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
73
The Hours (2002,  PG-13)
74
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
75
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
76
The House of the Spirits (1994,  R)
77
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
78
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
79
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
80
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
81
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
82
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
83
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
84
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
85
The Fugitive (1993,  PG-13)
86
Sabrina (1995,  PG)
87
Regarding Henry (1991,  PG-13)
88
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
89
Legends of the Fall (1994,  R)
90
No Reservations (2007,  PG)
91
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)
92
Chicago (2002,  PG-13)
93
Shall We Dance (2004,  PG-13)
94
Autumn in New York (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments