My Favorite Movies
Give list a short description
| clairizza's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 2 |
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005, Unrated) |
|
|
| 3 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 4 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 5 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
|
| 6 |
Pi (1998, R) |
|
|
| 7 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 8 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 9 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
|
| 10 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 11 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 12 |
The Dark Crystal (1982, PG) |
|
|
| 13 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 14 |
The Chorus (Les Choristes) (2005, PG-13) |
|
|
| 15 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
|
| 16 |
Cyrano De Bergerac (1990, PG) |
|
|
| 17 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 18 |
Equilibrium (2002, R) |
|
|
| 19 |
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1998, PG-13) |
|
|
| 20 |
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002, PG) |
|
|
| 21 |
Run Lola Run (1998, R) |
|
|
| 22 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
|
| 23 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
|
| 24 |
Desperado (1995, R) |
|
|
| 25 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 26 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
|
| 27 |
Pump up the Volume (1990, R) |
|
|
| 28 |
Fight Club (1999, R) |
|



