My Favorite Movies


  CloudIsAMonkey's Rating My Rating
1
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
YAY!!! Howl looks like Nausicaa and acts like Vash!!! LOVE this movie!!!
2
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
Mmm... D... Yeah I saw this yesterday... yesterday being Friday, July 7, 2006. It was really amazing, D is cool, the steriotypical quiet loner who was actually done right. And cute! ;)
3
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Completely stunning. The photography, music, plot, characters and just about everything is amazing in this movie.
4
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Great movie! Next time put in more hot-hot Vincent action, kay Squeenix?


I really need to review this more fully...


Advent Children was weak and flawed. However, in this day and age, its hard to ask much more than this.

The graphics were among the most beautiful I've ever seen.

And though the plot lacked in some ways, the window back into a beloved game was well enjoyed.
5
Pride and Prejudice (,  Unrated)
Pride and Prejudice
Mr. Darcy is such a Squall! Weird enough, I found a lot of parallels between this and Final Fantasy VIII. Maybe I was just trying to hard. -_-'

The teacher who showed me this thought it was so surprising when Mr. Darcy did that thing that if I said would ruin the movie for everyone, tempting as it is, but I thought it was quite obvious. Maybe it's because I love men like him.
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Umm... yeah. Iz got hobbits n' shizz.
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
I give it five stars...I don't know what else to say.
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
It's so funny how they didn't want to call this "The Two Towers" because the Twin Towers had... you know... 'sploded, for lack or a more tactful word...

I mean, it's a terrible thing that happened, but the fact that this has nothing to do with that takes precedence...

And the reason I'm not actually reviewing this is because there are 3... so yeah I can't remember them specifically enough as separate movies.
9
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
I loved Jim Carrey in this movie. The actors were all great. It's actually pretty close to the book, unlike SOME movies, which had nothing to do with the book. *cough-EllaEnchanted-cough* I really hope they make more, because this was a really great movie. I want the Littlest Elf "Loverly Spring" song.
10
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Great music and plot. "This is Easter" just wouldn't be the same...

Tim Burton is pretty good, I like this movie, and I think Vincent Valentine totally belongs in Halloween Town. He could have been in Kingdom Hearts.
11
X2 (2003,  PG-13)
X2
Amazingness reincarnated in the form of a movie.
12
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Very excellent waffles. And Pyro is tons hotter than Bobby, Savaneekinz!!!!!!!
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Jessica (thats me) appreciated this movie very muchly. and not just for the boys in it that made her eyes go 'jaboinga!' Because she, (thats me) feels that it is more than just sex appeal.
14
Grease (1978,  PG)
Grease
I love this movie with a flaming passion. The songs are amazing, and the story is great. Not only did one of them love the other enough to change for them, but BOTH were willing to change. It's great. So very great.
15
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
ZOMBIE OH MY GOD.
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Okay.

It was too long, for starters.

And the plot lacked, mostly in just the "end of piracy" premise. But the way they were able to pull it off was amazing.

Johnny Depp is charismatic, and I for one believe that if you don't know that, you're just ignorant.

One of the worst parts of this series is Johnny Depp's popularity, but I still love it. Or something close to that.
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I want to see it, though seeing it in theaters might be dangerous. I would be trampled by other fangirls.
18
X-Men (2000,  PG-13)
19
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights
Kyahahaha....

Is funny, yes? Yes. Very funny. Don't argue with me.
20
The Emperor's New Groove (2000,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments