My Favorite Movies


  cloudisyourmother's Rating My Rating
1
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
2
The Crow (1994,  R)
The Crow
an absolutely legendary film that you just have to see...there just arent words to describe the feeling you get from watching it...

*EDIT* I love how i wrote this shitty review when drunk XD

I could do a lot better, but oh wells XD
3
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
ONE OF THE BEST FILMS EVER!!!!!!
4
Akira (1988,  R)
5
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
this film is amazing everyone with a sense of humour must go see it!!!

best comedy ever or of 2006 at least!!!
6
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
7
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
one of the best Jet Li or even kung fu movies ever!!!
8
Saving Private Ryan (1998,  R)
9
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
Spongebob is the best!!! fun for kids and adults alike!
10
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
11
Aliens (1986,  R)
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
13
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
its called "the Warrior King" here...i tried to review it before lol XD
14
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
great animation!!!
15
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
16
Ronin (1998,  R)
17
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
18
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
19
Disney's Aladdin (1992,  G)
20
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
21
The Terminator (1984,  R)
22
Predator (1987,  R)
23
Last Action Hero (1993,  PG-13)
24
Kung Fu Hustle (2005,  R)
25
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
Not what i expected, it was more a work of art than an action film...
26
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
28
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
29
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
30
Total Recall (1990,  R)
31
The Running Man (1987,  R)
32
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
33
Alien (1979,  R)
34
Rat Race (2001,  PG-13)
35
The Butterfly Effect (2004,  R)
36
Mulan (1998,  G)
37
Willow (1988,  PG)
38
Speed (1994,  R)
39
Platoon (1986,  R)
40
Full Metal Jacket (1987,  R)
41
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments