My Favorite Movies


  cnds4379's Rating My Rating
1
The Princess Bride (1987,  PG)
2
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
3
Kiss The Girls (1997,  R)
4
Benny & Joon (1993,  PG)
5
A Time to Kill (1996,  R)
6
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
7
Top Gun (1986,  PG)
Top Gun
The scene when Goose dies is touching
8
Sling Blade (1997,  R)
9
Say Anything... (1989,  PG-13)
10
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
11
The Departed (2006,  R)
12
The Stooge (1953,  Unrated)
13
Zorro, the Gay Blade (1981,  PG)
14
Days of Thunder (1990,  R)
15
American History X (1998,  R)
16
Father of the Bride (1991,  PG)
17
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
18
Sleepy Hollow (1999,  R)
19
The Italian Job (1969,  G)
20
American Pie (1999,  R)
21
American Pie 2 (2001,  R)
22
American Wedding (2003,  R)
23
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
24
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
25
Pink Cadillac (1989,  PG-13)
26
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
27
Young Guns (1988,  R)
28
Young Guns II (1990,  PG-13)
29
Almost Famous (2000,  R)
30
Lake Placid (1999,  R)
31
The Fisher King (1991,  R)
32
Shrek (2001,  PG)
33
Shrek 2 (2004,  PG)
34
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
35
The Music of Shrek 2 (2004,  Unrated)
36
Encino Man (1992,  PG)
37
Son in Law (1993,  PG-13)
38
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
39
The Illusionist (2006,  PG-13)
40
The Mexican (2001,  R)
41
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
42
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
43
Office Space (1999,  R)
44
Reservoir Dogs (1992,  R)
45
Finding Nemo (2003,  G)
46
Face/Off (1997,  R)
47
Lover Come Back (1961,  Unrated)
48
Twister (1996,  PG-13)
49
High Fidelity (2000,  R)
50
The Shawshank Redemption (1994,  R)
51
Suicide Kings (1997,  R)
52
Blue Hawaii (1961) (,  Unrated)
53
Wild Hogs (2007,  PG-13)
54
The Legend of Zorro (2005,  PG)
55
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
56
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
57
The Mummy (1999,  PG-13)
58
Hatari! (1962,  Unrated)
59
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
60
Rio Bravo (1998,  Unrated)
61
Fantastic Four (2005,  PG-13)
62
Spider-Man (2002,  PG-13)
63
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
64
Con Air (1997,  R)
65
Raising Arizona (1987,  PG-13)
66
Mystic Pizza (1988,  R)
67
Without A Paddle (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments