My Favorite Movies


  coco200066's Rating My Rating
1
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead
My second fav zombie movie.
2
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
Next best zombie movie.
3
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
Classic!
4
Alien (1979,  R)
5
Armageddon (1998,  PG-13)
6
Batman Begins (2005,  PG-13)
7
Blade (1998,  R)
8
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
11
Bring It On (2000,  PG-13)
12
Cars (2006,  G)
13
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
14
Cinderella (1950,  G)
15
Clueless (1995,  PG-13)
16
Constantine (2005,  R)
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
18
Die Hard (1988,  R)
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
20
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
21
Dogma (1999,  R)
22
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
23
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
24
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
25
Final Destination (2000,  R)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
Friday the 13th (1980,  R)
29
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
30
Ghost (1990,  R)
31
Gladiator (2000,  R)
32
Gone With the Wind (1939,  G)
33
Grease (1978,  PG)
34
Halloween (1978,  R)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
36
Home Alone (1990,  PG)
37
Hostel (2006,  R)
38
Ice Age (2002,  PG)
39
Independence Day (1996,  PG-13)
40
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
41
Interview with the Vampire (1994,  R)
42
Jaws (1975,  PG)
43
Jeepers Creepers (2001,  R)
44
Jurassic Park (1993,  PG-13)
45
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
46
King Kong (2005,  PG-13)
47
Legally Blonde (2001,  PG-13)
48
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
49
Over the Hedge (2006,  PG)
50
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
51
Pitch Black (2000,  R)
52
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
I loved this version of this favored story. All that it should have been
53
Pulp Fiction (1994,  R)
54
Queen of the Damned (2002,  R)
55
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
My girl Milla Jovovich rocks this movie, as well as that iconic red outfit!







My fav zombie movie.
56
Rocky (1976,  PG)
57
Scary Movie (2000,  R)
58
Scream (1996,  R)
59
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Love this movie.
60
Shrek (2001,  PG)
61
Signs (2002,  PG-13)
62
Sin City (2005,  R)
63
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles
Classic 80's movie.
64
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
Johnny Depp...Do I need to say m ore!
65
Snatch (2001,  R)
Snatch
Love this movie!
66
Spider-Man (2002,  PG-13)
67
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
68
Steel Magnolias (1989,  PG)
69
Carriers (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments