Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ColetteYork's Rating My Rating
1
Platoon (1986,  R)
2
The Fisher King (1991,  R)
3
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
Midnight Cowboy (1969,  R)
6
Malcolm X (1992,  PG-13)
7
Glory (1989,  R)
8
The Deer Hunter (1978,  R)
9
The Killing Fields (1984,  R)
10
Brokeback Mountain (2005,  R)
11
Schindler's List (1993,  R)
12
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
13
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
14
Bird (1988,  R)
15
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
16
Alien (1979,  R)
17
The Shining (1980,  R)
18
The Thin Red Line (1999,  R)
19
Black Narcissus (1947,  Unrated)
20
Apocalypse Now (1979,  R)
21
Withnail and I (1987,  R)
22
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
23
Ray (2004,  PG-13)
24
Saving Private Ryan (1998,  R)
25
The Mission (1986,  PG)
26
Aliens (1986,  R)
27
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
28
28 Days Later (2003,  R)
29
Unforgiven (1992,  R)
30
Awakenings (1990,  PG-13)
31
A Bridge Too Far (1977,  PG)
32
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
33
The Godfather, Part II (1974,  R)
34
The Godfather, Part III (1990,  R)
35
To End All Wars (2002,  R)
36
Full Metal Jacket (1987,  R)
37
The Right Stuff (1983,  PG)
38
Dog Soldiers (2002,  R)
39
Man on Fire (2004,  R)
40
The Departed (2006,  R)
41
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
42
Mississippi Burning (1988,  R)
43
A Private Function (,  Unrated)
44
Rosemary's Baby (1968,  R)
45
The Shawshank Redemption (1994,  R)
46
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
47
Southern Comfort (1981,  R)
48
Bhowani Junction (1956,  Unrated)
49
The Green Mile (1999,  R)
50
GoodFellas (1990,  R)
51
Breaking the Waves (1996,  R)
52
Before Night Falls (2000,  R)
53
The Kite Runner (2008,  PG-13)
54
Gladiator (2000,  R)
55
A Man for All Seasons (1966,  G)
56
Taps (1981,  PG)
57
Closer (2004,  R)
58
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
59
The Last of the Mohicans (1992,  R)
60
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
61
Crash (2004,  R)
62
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
63
Babel (2006,  R)
64
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
65
The Silence of the Lambs (1991,  R)
66
28 Weeks Later... (2007,  R)
67
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
68
House of Sand and Fog (2003,  R)
69
Dangerous Liaisons (1988,  R)
70
The Color Purple (1985,  PG-13)
71
We Were Soldiers (2002,  R)
72
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
73
Funny Lady (1975,  PG)
74
Funny Girl (1968,  G)
75
Control (2007,  R)
76
Salvador (1986,  R)
77
The Odd Couple (1968,  G)
78
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
79
Deliverance (1972,  R)
80
Race With the Devil (1975,  PG)
81
Young Guns (1988,  R)
82
Face/Off (1997,  R)
83
Young Guns II (1990,  PG-13)
84
Young Guns 3 (,  Unrated)
85
Training Day (2001,  R)
86
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
87
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
88
Eye of the Needle (1981,  R)
89
The Mephisto Waltz (1971,  R)
90
Walk the Line (2005,  PG-13)
91
Salem's Lot (1979,  PG)
92
United 93 (2006,  R)
93
Their Eyes Were Watching God (2005,  Unrated)
94
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
95
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
96
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
97
Chariots of Fire (1981,  PG)
98
The Way We Were (1973,  PG)
99
Savior (1998,  R)
100
When the Levees Broke (2006,  Unrated)
101
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
102
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
103
Flags of Our Fathers (2006,  R)
104
Get on the Bus (1996,  R)
105
The Full Monty (1997,  R)
106
Dawn of the Dead (1979,  R)
107
The Prince of Tides (1991,  R)
108
Casino (1995,  R)
109
Fatal Attraction (1987,  R)
110
Ghost Ship (2002,  R)
111
Girl, Interrupted (1999,  R)
112
A Town Like Alice (Rape of Malaya) (1956,  Unrated)
113
The Omega Man (1971,  PG)
114
The English Patient (1996,  R)
115
Gia (1997,  R)
116
Sling Blade (1997,  R)
117
Pulp Fiction (1994,  R)
118
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
119
Shaun of the Dead (2004,  R)
120
Little Big Man (1970,  PG)
121
Eat a Bowl of Tea (1989,  PG-13)
122
Raining Stones (1993,  R)
123
A Star Is Born (1937,  Unrated)
124
Krakatoa East of Java (1969,  G)
125
The New World (2005,  PG-13)
126
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
127
Midnight Express (1978,  R)
128
The Shipping News (2001,  R)
129
A Room With A View (1985,  R)
130
Waking the Dead (2000,  R)
131
Hamburger Hill (1987,  R)
132
Children of Men (2006,  R)
133
The Birdcage (1996,  R)
134
Manhunter (1986,  R)
135
Gosford Park (2001,  R)
136
Saw (2004,  R)
137
Grey Gardens (1975,  PG)
138
Finding Neverland (2004,  PG)
139
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
140
Cold Mountain (2003,  R)
141
Grand Canyon (1991,  R)
142
Gone With the Wind (1939,  G)
143
Soylent Green (1973,  PG)
144
Starship Troopers (1997,  R)
145
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
146
The Personal History, Adventures, Experience, and Observation of David Copperfield, the Younger (1935,  Unrated)
147
The Nanny (1965,  Unrated)
148
Jagged Edge (1985,  R)
149
Donnie Brasco (1997,  R)
150
A Painted House (2003,  Unrated)
151
Paradise Road (1997,  R)
152
Double Indemnity (1944,  Unrated)
153
On the Beach (1959,  Unrated)
154
Four Brothers (2005,  R)
155
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
156
Red Eye (2005,  PG-13)
157
Seven (Se7en) (1995,  R)
158
Titanic (1997,  PG-13)
159
Manhunter (1983,  Unrated)
160
West Side Story (1961,  Unrated)
161
Whistle Down the Wind (1961,  Unrated)
162
Saw (short film) (2003,  Unrated)
163
Lucky Number Slevin (2006,  R)
164
White Chicks (2004,  PG-13)
165
Wild Hogs (2007,  PG-13)
166
Inside Man (2006,  R)
167
Chicago (2002,  PG-13)
168
The Accidental Tourist (1988,  PG)
169
Black Hawk Down (2001,  R)
170
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
171
Blood Diamond (2006,  R)
172
Dead Poets Society (1989,  PG)
173
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
174
Kelly's Heroes (1970,  PG)
175
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
176
City Slickers (1991,  PG-13)
177
Ned Kelly (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments