My Favorite Movies


  ColinPeters15's Rating My Rating
1
Full Metal Jacket (1987,  R)
2
Saving Private Ryan (1998,  R)
3
V for Vendetta (2006,  R)
4
Platoon (1986,  R)
5
Doom (2005,  R)
6
A Bridge Too Far (1977,  PG)
A Bridge Too Far
Quite simply the best WW2 film ever made.
7
Where Eagles Dare (1969,  PG)
8
Children of Men (2006,  R)
9
Dogma (1999,  R)
Dogma
One o the funniest films ever. Even liked Affleck n Damon.
10
Identity (2003,  R)
11
This Is Spinal Tap (1984,  R)
12
Wayne's World (1992,  PG-13)
13
The Crow (1994,  R)
14
Heartbreak Ridge (1986,  R)
15
Man on Fire (2004,  R)
16
Cross of Iron (1977,  R)
17
28 Days Later (2003,  R)
18
300 (2007,  R)
19
Alien (1979,  R)
20
Aliens (1986,  R)
21
Apocalypse Now (1979,  R)
22
Blade Runner (1982,  R)
23
Die Hard (1988,  R)
24
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
25
Fight Club (1999,  R)
26
Lord of War (2005,  R)
27
Schindler's List (1993,  R)
28
We Were Soldiers (2002,  R)
29
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
30
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
31
Hamburger Hill (1987,  R)
32
The Green Berets (1968,  G)
33
Go Tell the Spartans (1978,  R)
34
Steiner - Das eiserne Kreuz, 2. Teil (Sergeant Steiner) (Breakthrough) (1979,  PG)
35
Stalingrad (1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments