My Favorite Movies


  coljadu's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
heath ledger made joker immortal
2
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
one of best movie of all time
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
i have no words to described
absolutely fantastic
4
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
great movie just love it
5
Fight Club (1999,  R)
Fight Club





IMDB RATING :8.8

MAIN CAST : Edward Norton,Brad Pitt

TAG LINE : How much can you know about yourself if you've never been in a fight?

SUMMERY : i make that short, its a AWESOME story about AWESOME ppl which is completely AWESOME!!!

movie pics

MY THOUGHT: wat a AWESOME movie man!!!!!!!!. really its was one of most awaited movie for me, i was planing to watch this for long time but never did, frnds were always sayin man u haven't see fight club yet? and i have to tell u that my experience with grt movie is not that grt caz most of the time they not able to come close to my expectation but this one went miles over my expectation, i didnt imagine that it can be that good. really just fantastic movie.plot of the movie it just mind blowing, no one can ever think of wat happen the movie.it was rocking rite from the start till end.now talk about performance, movie have 2 of the best in Hollywood.Edward Norton is god is he really one of the grt as he prove in the movie again,and brad Pitt was coolest then ever.i can talk about this very long but have to shut up here. all in all its a damn good movie, with fantastic story and awesome performance.

MY RECOMMENDATION : ok don't be like me who haven't seen this till now, so note it as very important thing "GO WATCH FIGHT CLUB!!!!!!!!!!!!"
6
Memento (2000,  R)
Memento





IMDB RATING : 8.6

MAIN CAST : Guy Pearce,Carrie-Anne Moss,Joe Pantoliano

ONE WORD : masterpiece

TAG LINE : Some memories are best forgotten

SUMMERY : it is the story of Leonard(Guy Pearce), suffering from short-term memory loss, uses notes and tattoos to hunt for the man he thinks killed his wife.

movie pics

MY THOUGHT: its a fantastic movie,absolutely a masterpiece.story is superb.and i really like the direction way they present the whole story makes this movie so wonderful. this movie have all, suspense, thrill and a mind blowing end to makes it a must see movie.Guy Pearce impressed a lot by his performance.all and all its very good movie with wonderful story, fantastic finish and way it presented u really gona like it.

MY RECOMMENDATION : its one of a kind movie and u will very happy after watchin this grt movie .
7
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
best movie of bourne series
8
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
incredible,fantastic movie . really love that
9
300 (2007,  R)
300
great movie






great direction
10
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
like the way they plan whole robbery
11
Troy (2004,  R)
12
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption



The Shawshank Redemption

IMDB RATING : 9.2

MAIN CAST : Tim Robbins,Morgan Freeman

ONE WORD : awesome
SUMMERY : this is story of Andy Dufresne(Tim Robbins) who got life sentence to serve in shawshank prison,where he meet red(Morgan Freeman). and how he spend many years in that prison.

movie pics

MY THOUGHT: since im here on flixter this the one movie that every one ask me to watch, i had very bad experience with famous movie caz before watching then i expecting a lot from that but this one was more then wat i was expectin from it.first the story was great, it was different from other prison movie and that end was fantastic.i think that morgan freeman is the best in the business but in this movie tim robbins out play him, he was too good as Andy Dufresne in this movie. so all in all nice story, good screen play,excellent performance and one of the best end u ever see.

MY RECOMMENDATION : now i understand y this movie ranked #1 in IMDB, so to the ppl who havnt watch it "go rent and watch now" .
13
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
very good movie
u have to watch
14
Armageddon (1998,  PG-13)
15
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect





IMDB RATING : 7.8

MAIN CAST : Ashton Kutcher,Amy Smart

ONE WORD : fantastic

TAG LINE : Change one thing, Change everything

SUMMERY : its a story about a boy (Ashton Kutcher) who didnt remember the memory of bad events of his life when he was kid, but when he grow up he finds a way to remember those memory and also change then which eventually changed his life.

movie pics

MY THOUGHT: its a fantastic movie.wonder full story, it always make u sit on the edge of you seat.this is the best job of Ashton Kutcher, rest of them were also good.all in all they made a good interesting movie with a very good plot.

MY RECOMMENDATION : its a must see movie, u really have to see this,just too good .
16
Monsters, Inc. (2001,  G)
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
grt movie i never thought a pirate can be that kool, honestly i never watched many johnny depp that movie before,but after this is in my best actor list. he did a fantastic job, keira is as always beautiful in this movie.so all an alll its a grt movie to watch
18
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
fantastic movie it was grt, optimus prime rocks.shia labeouf did a grt job and megan was hot. action was grt in this movie specially optimus prime action scenes were excellent.just that end part can be made more good but still it was good. i like that more then first one,really a grt movie to watch
19
50 First Dates (2004,  PG-13)
20
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
thats a grt movie,truly deserving the Oscars
21
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
wat a movie simply fantastic.it have every thing.i have to say i haven't c Simon Pegg that much but he just awesome in this movie.and takin about story simply grt it went so good. a grt movie to watch
22
Constantine (2005,  R)
Constantine
fantastic movie.Keanu Reeves was damm kool in the movie. plot of the movie ws also grt with all that angels and demon
23
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
wonderful movie!!! Leonardo DiCaprio is best and tom hanks as always grt.movies is running all the time,a 2 hour movie never look boring any time.a very good movie to watch
24
Taken (2009,  PG-13)
Taken
great movie, really i never thought that Liam Neeson can do that good action, im impressed. he was so good in his skills in the movie.and way he search for his daughter in movie was great.so really a must see movie and if u haven't seen yet go watch it
25
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
26
Ice Age (2002,  PG)
27
Spider-Man (2002,  PG-13)
28
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
Lagaan - Once Upon a Time in India
its simply fantastic movie, one of best from indian film industry. a must see movie.
29
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
Rang De Basanti (Paint it Yellow)


RANG DE BASANTI



rang de basanti



IMDB RATING : 8.2


MAIN CAST : Aamir Khan


TAGLINE : A Generation Awakens


ONE WORD : awesome


SUMMERY : Story starts when a young woman came from england want to make a documentary based on the diary which was written by his grandfather in 1920, about Indian Independence with five young people.she found some young student of Delhi university for his play.but one incident change their life when their frnd who was a Pilate of mig 29 died in a accident caz of corrupt defense minister buy poor parts for plans.then all of then start protest against minister but they were assault by police, so to punish the minister they decide to kill him.but killing the minster makes him national hero.so all those five guys show up on national radio and explain how corrupt minister was,but there are some ppl on high position dont want this to open so they killed all of them showing that they were terrorist.


movie pics



MY THOUGHT : this is one of best movie in Hindi film industry or u can say in bollywood. its a real inspiring movie for ppl who wana do something for their nation.story is great, direction is wonderful, and every one did a grt job in this movie specially amir khan proves that y he is called mr. perfectionist, he was so much in his character.


MY RECOMMENDATION : a must see movie, it will definatly change your view about Indian movie
30
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975,  Unrated)
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun)
its the best movie in Indian film industry, i have seen it like 100 time and every time i watch its feel refreshing. the every character of this movie is immortal. all in all a complete movie
31
Sarfarosh (1999,  Unrated)
32
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar
i like to move it move it
33
Johnny English (2003,  PG)
Johnny English
very very very funny movie,i was laughing all time in this movie.Rowan Atkinson gona make u laugh as much as he did in the "mr. bean" series.if u follow mr. bean series then u just gona love it,and if u dont u still gona have the best laugh ever watching this movie.all in all if u want a good funny time u should watch this movie
34
Accepted (2006,  PG-13)
Accepted
nice movie
35
The Hangover (2009,  R)
The Hangover





IMDB RATING :8.1

MAIN CAST : Bradley Cooper,Ed Helms,Zach Galifianakis,Justin Bartha

TAG LINE : Some guys just can't handle Vegas

SUMMERY : its the story of three guys who went to vegas along with their soon gettin married frnd for the bachelor party, but in the morin they find out there frnd is missing and they didnt remember a single thing happen last nite.

movie pics

MY THOUGHT: its totally awesome movie. story was wonderful, really all the time i was thinkin wat happen with them that nite and way they found out how crazy nite they had was grt.acting wise they all did a fantastic job. Bradley Cooper was kool as always.Zach Galifianakis was too funny, he was the fun maker in the movie.all in all a fantastic laugh ride.

MY RECOMMENDATION : its not that any other comedy it is very good movie with lot of fun.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. marlowrence
    marlowrence posted 19 days ago

    Good films - good choice!