My Favorite Movies


  conkerthelad79's Rating My Rating
1
Dirty Harry (1971,  R)
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
3
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
4
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  R)
5
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
6
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
7
Aliens (1986,  R)
8
The Dark Knight (2008,  PG-13)
9
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
10
Keoma (Django's Great Return) (The Violent Breed) (1976,  Unrated)
11
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) (1975,  Unrated)
12
Vengeance (Joko invoca Dio... e muori) (1968,  Unrated)
13
The Mercenary (Il Mercenario) (A Professional Gun) (1968,  Unrated)
14
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
15
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
16
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972,  PG)
17
God Forgives ... I Don't (1967,  Unrated)
18
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) (1973,  PG)
19
Mannaja (A Man Called Blade) (1980,  Unrated)
20
La Resa dei conti (The Big Gundown)(Account Rendered) (1966,  R)
21
The Plague Dogs (1982,  PG)
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
23
Il Cinico, l'infame, il violento (1977,  Unrated)
24
Rome Armed to the Teeth (Roma a mano armata ) (1978,  Unrated)
25
Napoli violenta (1976,  Unrated)
Napoli violenta
Best action movie ever made
26
The Long Good Friday (1982,  R)
27
Bad Santa (2003,  R)
28
Junior Bonner (1972,  PG)
29
Duel at Diablo (1966,  Unrated)
30
The Searchers (1956,  Unrated)
31
The Wild Bunch (1969,  R)
32
A Better Tomorrow (1986,  R)
33
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
34
A Better Tomorrow III (1989,  R)
35
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
36
Burn After Reading (2008,  R)
37
The Elephant Man (1980,  PG)
38
Born on the Fourth of July (1989,  R)
39
Field of Dreams (1989,  PG)
40
Serpico (1973,  R)
41
Gran Torino (2009,  R)
42
Unforgiven (1992,  R)
43
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
44
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
45
Total Recall (1990,  R)
46
RoboCop (1987,  R)
47
Meet the Feebles (1989,  R)
48
The Matador (2005,  R)
49
Léon (The Professional) (1994,  R)
50
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
51
Face/Off (1997,  R)
52
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
53
Inferno (1980,  R)
54
Mad Max (1979,  R)
55
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
56
Song of the South (1946,  G)
57
The Beguiled (1971,  R)
58
The Gauntlet (1977,  R)
59
Magnum Force (1973,  R)
60
The Enforcer (1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments