My Favorite Movies


  1. coolgirlRebbe
  2. rebecca

My childhood faves are: Bambi, Aladdin, the Aristocats, Pocahontas, and Beauty and the Beast. When its raining, i love to watch Titanic or Moulin Rouge. Sport movies: LONGEST YARD. and coach carter of course. I dont watch many horro movies but i thought that the Ring, the Eye and When a Stranger Call were good. Also the Blair Witch Project.

  coolgirlRebbe's Rating My Rating
1
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
no way is there a better movie
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
ANOTHER ONE OF MY ALL TIME FAVS!!!!
3
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
love it love it love it
4
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
i was crying in the end.... it was sooo sad
5
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
the best action movie ive ever seen
6
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
HA-HA!!
7
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
my favorite movie of all time. I like the comback of the convicts
8
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
This has to be one of the GREATEST and BEST movies I have evr seen.
9
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
awesome. i always cry when I watch it
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Can't wait till no. 3!!!
11
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler)
Great animation and plot. Inu vs. Sesshy....who will win?
12
Cowboy Bebop - Session 1 (,  Unrated)
Cowboy Bebop - Session 1
one word- awesome
13
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
kyaaa~!
14
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time )
great. extremely hilarious
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Best animated movie ever

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments